نشریه الکترونیک سیب/نشریه 69/مرداد97
قطع شیردهی
  
 

شیردهی بدون هیچگونه مکمل (شیر مادر، آب، غذاهای جامد) برای شش ماه اول پس از تولد توصیه می شود. تغذیه با شیر مادر به طور نسبی تا زمانی که نوزاد حداقل 12 ماه سن داشته باشد، توصیه می شود و پس از آن تا زمانی که نوزاد نیاز داشته باشد ادامه می یابد. تغذیه ی نسبی با شیرمادر به تغذیه ای گفته می شود که به همراه سایر منابع تغذیه ایست که پس از 6ماهگی توصیه می شود. در این زمان، گوشت نرم خرد شده ، غلات مخصوص نوزاد و سپس پوره میوه ها و سبزیجات ممکن است به تدریج معرفی شوندشیر گاو و آب میوه تا حداقل 12 ماهگی توصیه نمی شود.

از شیر گرفتن کودک فرایندی تدریجی است که در آن سایر مواد مغذی جایگزین شیر مادر می شوند.

v    زمان مناسب برای قطع شیردهی:

این زمان می‌تواند توسط نوزاد یا مادر به تنهایی آغاز شود تا بطور مشترک باهم آغاز شود. بیشتر کودکانی که خودشان به تنهایی از شیرمادر خوردن دوری می‌کنند، بین دو تا چهار ساله هستند؛ برای نوزادانی که کمتر از 12 ماه هستند، این کار غیر معمول استمدت زمان  این فرایند از کودک تا کودک متفاوت است. بعضی از کودکان به سرعت از شیر مادر دوری می‌جویند، در حالی که برخی نوزادان ماه ها طول می‌کشد تا از شیرمادر دوری بجویند.

 

v    ضرورت قطع شیردهی:

سن خاصی برای قطع شیردهی وجود ندارد و نیز ادامه دادن به شیردهی برای تکامل و رشد نوزاد مشکلی ایجاد نمی کند. زنانی که گفته می شود باید کودکشان را از شیر بگیرند باید با متخصصان تغذیه و کسانی که اطلاعات کافی در مورد شیردهی دارند صحبت کنند تا در گرفتن تصمیم درست به مادران کمک کنند.

سازمان جهانی بهداشت به زنان توصیه می کند تا سن 2سالگی و حتی بیشتر به شیردهی بطور نسبی ادامه دهند. تا زمانی که شیردهی ادامه دارد، فواید آن نیز ادامه دارد. حتی برخی از فواید پس از قطع شیردهی نیز ادامه دارد.

 

v    شیردهی و بارداری:

شیردهی یک روش قابل اعتماد برای جلوگیری از بارداری نیست. بسیاری از زنان در این زمان (سه ماه پس از بارداری) می توانند باردار شوند حتی در زمانی که درحال شیردهی هستند.

زنانی که باردار می شوند قادر به ادامه ی شیردهی هستند. با این حال، زنان نیاز به مصرف کالری اضافی (حدود 200 در روز) برای تامین نیازهای خود ، جنین و نوزاد شیرخوار خود دارد. این امر مخصوصا برای افرادی است که شیردهی انحصاری دارند.

 

v    قطع شیردهی و احساس گناه مادر:

قطع شیردهی دوران بسیار عاطفی ای بین مادر و کودک می باشد و تنها  یک دوره جایگزین کردن منابع مغذی با شیر مادر نیست بلکه نتیجه ی یک رابطه ویژه بین مادر و کودک است. حتی اگر هر دو برای فرایند قطع شیردهی آماده باشند، احساس گناه و ناراحتی غیرمنتظره ممکن است رخ دهد، که کاملا طبیعی است. در این دوران باید توجه بیشتری به کودک داشت.

 

v    چگونگی از شیر گرفتن کودک:

زمانی که زن آماده است که قطع شیردهی را آغاز کند، یکی از گزینه ها این است که هر دو تا پنج روز یک بار شیردهی را به تدریج حدف کند. راه های دیگر برای قطع شیردهی عبارتند از: کاهش تدریجی دفعات شیردهی یا افزایش فاصله زمانی بین دفعات شیردهی.

می توان در طول روز از شیر دادن به کودک اجتناب کرد اما شیر دادن در طی شب هنگامی که کودک خواب است را ادامه داد; این یک گزینه ی مناسب برای زنانی است که قادر به دوشیدن شیر در هنگام کار نیستند. حذف شیردهی در وسط روز می تواند زمان مناسبی برای آغاز باشد، زیرا کودکان بیشترین علاقه به شیر خوردن را در اولین و آخرین زمان در روز دارند. شیردهی قبل از خواب و در طول شب معمولاً آخرین زمان‌ها برای اجتناب از شیردهی هستند.

با این حال زمانی که از شیر گرفتن کودک آغاز می شود باید مادر با دقت به نشانه هایی که ممکن است برای وی ایجاد شود توجه کند، این نشانه ها شامل درد، قرمزی و یا حساسیت می باشد که می تواند ناشی از بسته شدن مجاری شیر یا عفونت آن‌ها (ماستیت) باشد.

متوقف کردن شیردهی به طور ناگهانی اصلا توصیه نمی شود به دلیل اینکه خطر احتباس شیر در پستان، درد پستان و نیز ماستیت افزایش می یابد. اگر شیردهی به دلیل مسائل پزشکی و یا سایر علل باید متوقف شود، دوشیدن نسبی شیر با دست یا با پمپ های مخصوص پس از چند روز می تواند کمک به کاهش تولید شیر کند. نکته ی قابل توجه این است که مادران نباید تا زمان دردناک شدن پستان برای دوشیدن شیر صبر کنند. پوشیدن سوتین مناسب پستان نیز می تواند کمک کننده باشد.

 

v    زمان استفاده از شیشه شیر و فنجان:

یک کودک در زمان قطع شیردهی از پستان در ابتدا بهتر است از شیشه شیر استفاده کند و پس از آن از فنجان استفاده کند و یا مستقیماً از فنجان استفاده کند، این کار بستگی به سن کودک دارد. کودکان زیر 6ماه بهتر است در ابتدا از شیشه شیر استفاده کنند درحالی که کودکان بالاتر از 12ماه معمولا از فنجان برای خوردن شیر استفاده می کنند. کودکان بین 6تا12ماهگی می توانند از شیشه شیر و یا فنجان هر کدام که راحت تر بودنند، استفاده کنند.

آشنا کردن کودک با شیشه شیر باید در زمانی باشد که کودک خیلی گرسنه نیست و بهتر است توسط فرد دیگری به غیر از مادر به کودک شیر داده شود زیرا زمانی که مادر در نزدیکی او است کودک از شیر خوردن با شیشه شیر اجتناب می کند.

تغذیه اولیه از یک شیشه شیر/فنجان اگر شیشه شیر/فنجان حاوی شیر مادر باشد، ممکن است آسان تر باشد. شیرمادر شیرین تر از شیرخشک می باشد. اگر طعم شیر آشنا باشد، ممکن است نوزادان تمایل بیشتری به پذیرفتن شیشه شیر یا فنجان داشته باشند. اگر کودک بالاتر12 ماه داشته باشد، ممکن است به جای شیر خشک شیر گاو داده شود.

کودک نباید با شیشه شیر در دهان هنگام خوابیدن تنها گذاشته شود.

در زمان شیردهی نسبی بهتر است قبل از گرسنگی کودک به او شیر داده شود. پس از تغذیه کودک با شیشه شیر ممکن است برخی از کودکان از تغذیه با شیشه شیر ناراحت می شوند زیرا جریان شیر از شیشه شیر به اندازه پستان سریع نیست. پیشنهاد می شود شیشه شیر را به همراه کودک تکان دهید تا دوره ی شیردهی 10تا15 دقیقه طول بکشد.

 

v    دوران پس از قطع شیردهی:

پس از قطع شیردهی مادر احساس سبکی در سینه هایش می کند. در بیشتر زنان پستان ها اندکی بزرگتر از قبل شیردهی می شوند. استریا های حاصل از بارداری به رنگ خاکستری در می آیند.

هنگامی که شیردهی به طور کامل متوقف شده است، سینه ها تولید شیر را متوقف می کنند. حتی پس از شیردهی متوقف شده، ممکن است شیر ​​در سینه ها برای چند ماه تا سال وجود داشته باشند. ممکن است قطره های شیر را به صورت ناگهانی دیده و یا ممکن است بوسیله فشردن با دست قطره ها از سینه خارج شوند. اگر علایمی مثل درد، قرمزی یا حساسیت مشاهده شد حتما به مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی مراجعه شود.

 

 منابع : 

 1.     Section on Breastfeeding. Breastfeeding and the use of human milk. Pediatrics 2012; 129:e827.

      2.     World Health Organization. Global Strategy for Infant and Young Child Feeding. 2002. Available at: www.who.int/nut/documents/gs_infant_feeding_text_eng.pdf (Accessed on June 01, 2007).

      3.     Li R, Fein SB, Chen J, Grummer-Strawn LM. Why mothers stop breastfeeding: mothers' self-reported reasons for stopping during the first year. Pediatrics 2008; 122 Suppl 2:S69.

     4.     Maier AS, Chabanet C, Schaal B, et al. Breastfeeding and experience with variety early in weaning increase infants' acceptance of new foods for up to two months. Clin Nutr 2008; 27:849.

 

 


ماهنامه الکترونیکی سیب /مرداد 97

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  327
بازدیدکنندگان برخط:  1