نشریه الکترونیک سیب/نشریه 69/مرداد97
اهميت تغذيه با شير مادر و فرزندپروري/1
  
 

رفتارها و اصول تربيتي والدين ،همچنين نوع برخورد والدين و تعاملات عاطفي يا برقراري پيوند عاطفي در كودك مي تواند از عوامل مختلفي تاثيرپذيري داشته باشد كه يكي از آنها تجربه هاي دوران كودكي و شیردهی با مادر مي باشد.

شيرمادر پيوند عاطفي و تكامل روحي و شناختي كودك را ارتقاء مي بخشد و به او احساس امنيت مي دهد و در يك كلام بهترين غذا براي پرورش روح و روان و جسم كودك است.

شيرمادر نقش اساسی در مسايل رواني عاطفي كودك دارد.

در مدت سه دهه اخير تحقيقات گستردهاي در زمينه روابط عاطفي رواني مادر و نوزاد صورت گرفته كه نتايج بر تماس مستقيم مادر و فرزند از لحظه تولد و شروع زودهنگام و انحصاري با شيرمادر تاكيد دارند

مادراني كه فرزند خود را باشير خود تغذيه مي كنند خيلي زودتر از ساير مادران احساس مثبتي به آنان پيدا مي كنند وهرچه اين تماس زودتر آغاز شود احتمال موفقيت در امر تغذيه و مدت تغذيه با شير مادر افزايش مي يابد.

Crucial time : طول مدت زماني كه لازم است فرزند از بدو تولد نزد مادرش باشد تا مورد پذيرش مادر قرار بگيرد و روابط عاطفي بين آن دو برقرار شود.

طول اين زمان در گونه هاي مختلف پستانداران متفاوت است.

تماس زودهنگام مادر و نوزاد برقراري تماس بين مادر و نوزاد در ظرف ساعت اول عمر كه نوزاد در اوج هوشياري است براي برقراري ارتباط عاطفي از اهميت فوق العاده اي برخورداراست .

از حدود 90 دقيقه پس از تولد ، هوشياري نوزاد كاهش مي يابد و تا حدود 48 ساعت خواب آلود است.

نتيجه تحقيقات نشان ميدهد:

1-تماس و ارتباط زودهنگام يعني در ساعت اول زندگي بين مادر و نوزاد برقرار شود.

2-تغذيه با شير مادر درهمان ساعت اول شروع و مادر و نوزاد پس از آن در كنار يكديگر قرار گيرند.

3-تغذيه با شير مادر در همه اوقات شب و روز و مطابق ميل و خواست نوزاد صورت پذيرد

با اجرای موارد فوق روابط عاطفي قوي تري بين مادر و فرزند ايجاد و تداوم شيردهي موفق تر و امكان بقا و سالم ماندن كودك بيشتر و سرعت تكامل افزايش مي يابد.

روابط عاطفي بایستی ارزيابي شود به طور مثال رابطه مادر با همسر –ميزان حمايت شوهر –وضعيت روحي مادر بایستی ارزیابی شود

تغذيه با شير مادر موجب تسريع در پيشرفت مراحل مختلف تكامل ،كاهش عفونت گوش و كمتر بودن كاهش شنوايي ، بيشتر بودن قدرت بينايي ، کودکان زودتر راه مي افتند ،زودتر تكلم مي كنند ،ضريب هوشي بالاتر و ثبات عاطفي رواني بيشتر می شود.

در صورتی که رابطه بین فرزند و مادر سالم و معقول باشد احساس امنیت و لذت بوجود می آید و در صورتی که رابطه مختل شود  احساس اندوه  و افسردگی بوجود می آید و اگر مورد تهدید قرار گیرد باعث ایجاد اضطراب ، خشم و حسادت می شود.

در واقع نوزاد موجود بی تفاوتی نیست و در یک رابطه دو طرفه و شادی بخش هر دو رفتار خود را سازگار و هماهنگ با هم میکنند یک مادر معمولی و توانا به سرعت خود را با کودک هماهنگ و به فرزند خود رضایت خاطر میدهد و حس همکاری او تقویت می کند.

اثرات تغذیه با شیر مادر بر کودک :

تغذیه با شیر مادر باعث افزایش توجه مادر به کودک ، نزدیک تر شدن کودک به مادر ، امنیت خاطر ، رفع نیاز های به موقع کودک ، تماس با بدن مادر و انتقال محبت ،پایه گذاری اعتماد به نفس ، افزایش ضریب هوشی ، افزایش وزن کودک کاهش گریه ، افزایش خنده و شادی ، ارتباط موثرتربا مادر و خانواده و افزایش حس همدلی می گردد.

تاثیر شیردهی بر مادر:

شیردهی تاثیر مستقیم بر سلامتی جسمی مادر، احساس رضایت ،احساس لذت، کاهش استرس ، افزایش حس همدلی ، افزایش اعتماد به نفس ، احساس بالندگی ، افزایش نشاط ، تاثیر مستقیم بر سلامتی جسمی ، احساس رضایت ، احساس لذت ،کاهش استرس ، افزایش حس همدلی ،افزایش اعتماد به نفس ،احساس بالندگی و افزایش نشاط دارد.

 

 

 

صفحه بعدماهنامه الکترونیکی سیب /مرداد 97

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  207
بازدیدکنندگان برخط:  1