بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)؛ پذیرای ماهانه بیش از ۵۰۰ مورد مسمومیت غذایی و دارویی/ توجه جدی به شستشوی صحیح میوه و سبزی برای پیشگیری از مسمومیت ها1397-4-23


رییس مرکز آموزشی درمانی حضرت علی اصغر(ع) با اشاره به افزایش مسمومیت های غذایی و دارویی در استان، گفت: به صورت میانگین جمعیتی بیش از دو هزار و ششصد نفر به صورت ماهانه در این بیمارستان پذیرش می شوند که از این تعداد، بین ۵۴۰ تا ۵۶۰ نفر را مسمومیت های دارویی و غذایی تشکیل می دهد.

 

به گزارش «وب دا» در شیراز، دکتر «امید براتی» با اشاره به موفقیت های بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) در جنوب کشور، در امر درمان مسمومیت های غذایی، افزود: این مرکز به عنوان تنها مرکز ارائه دهنده خدمات تخصصی در حوزه مسمومیت های غذایی و دارویی، توانسته پذیرای تمامی مراجعان جنوب کشور باشد، این در حالی است که روزانه به طور متوسط، ۱۸ نفر به دلیل مسمومیت غذایی و دارویی به این مرکز مراجعه و به آنان خدمات فوق تخصصی ارائه می شود.

او ادامه داد: بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)، با داشتن پزشکان متخصص و کادر درمانی فوق تخصصی، قادر است ۹۹ درصد از بیمارانی که با مصرف دارو دچار مسمومیت شده اند را از مرگ حتمی نجات داده و به زندگی دوباره بازگرداند.

دکتر «براتی» بیشترین مسمومیت ها را به ترتیب مسمومیت با مخلوطی از داروها، متادون، سموم شیمیایی، قرص برنج، انواع گزش و هاری نام برد.

رییس مرکز آموزشی درمانی حضرت علی اصغر(ع)، شستن میوه و سبزی را به عنوان یک موضوع مهم در امر پیشگیری از مسمومیت های غذایی اعلام کرد و گفت: تمامی میوه ها و سبزی ها باید قبل از مصرف به صورت کامل با استفاده از محلول های شستشو، نمک و سرکه شسته شود، چرا که امروزه کشاورزان برای در امان بودن محصولات خود از سمومی استفاده می کنند که می تواند منجر به مسمومیت فرد شود.

او با تاکید بر اهمیت آگاه سازی عمومی نسبت به انواع مسمومیت های دارویی و غذایی، توضیح داد: بر اساس گزارش ها، بسیاری از آمارها، برخی مسمومیت دارویی به دلیل نبود اطلاعات دقیق است که گاهی نیز منجر به فوت می شود.

فرد مسموم را وادار به استفراغ نکنیم!

رییس بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)، گفت: در گذشته توصیه می شد که به محض ابتلا به مسمومیت غذایی، باید فرد مسموم را به استفراغ وادار کرد، اما امروزه این روش منسوخ شده و به همین منظور، باید فرد بیمار با اورژانس ۱۱۵ به نزدیک ترین مرکز درمانی منتقل شود.

دکتر «براتی» در مورد گزش حشرات موذی نیز تاکید کرد: نباید با استفاده از روش های قدیمی که توصیه می شد منطقه گزیدگی فرد گزیده شده را بسته و زهر آن را با دهان خارج کرده، اقدام کرد و همواره توصیه شده فرد را به نزدیکترین مراکز درمانی انتقال داد تا از فوت یا قطع عضو بیمار جلوگیری شود./۱۰۴

پایان خبر

 
 
 
اخبار نشریه
بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)؛ پذیرای ماهانه بیش از ۵۰۰ مورد مسمومیت غذایی و دارویی/ توجه جدی به شستشوی صحیح میوه و سبزی برای پیشگیری از مسمومیت ها
1397-4-23
کاهش شاخص مرگ داخل بیمارستانی کودکان در فارس
1397-4-20
راه اندازی کلینیک طب سنتی در بیمارستان مادر و کودک شوشتری
1397-4-19
تجهیز آزمایشگاه علوم اعصاب به معتبرترین سامانه های ارزیابی عصب شناختی با استاندارد جهانی
1397-4-19
بیشتر بدانیم: زایمان در آب از زبان یک متخصص زنان و زایمان
1397-4-17
تاکید رئیس دانشگاه بر تلاش برای کاهش بلاتکلیفی بیماران در مراکز درمانی
1397-4-17
راه اندازی مقطع دکتری تخصصی ۲ رشته جدید در دانشکده پزشکی
1397-4-16
تاکید رئیس دانشگاه بر توسعه فعالیت های دانشکده علوم توانبخشی برای کمک به جانبازان و معلولان
1397-4-13
افتخارآفرینی تکنسین های اورژانس فارس با کسب ۲ رتبه نخست از چهار بخش المپیاد کشوری
1397-4-12
وزیر بهداشت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز از چند دهه گذشته، منشا اثر بوده است
1397-4-8
 
 
بازديدامروز نشریه:  15
کل بازديد نشریه:  14,086
بازدیدکنندگان برخط:  1