نشریه الکترونیک سیب/نشریه 68/تیر 97
ورزش و بیماری ها ورزش و درمان بیماری های ریوی(1/ قسمت 2

نکاتی که باید در ورزش کردن مورد توجه قرار بگیرند :

بسياري از افراد هستند كه به يك يا چند بيماري زمينه‌اي مبتلا‌اند و از وجود آن‌ها در بدن‌شان مطلع نيستند. بيماري اين افراد ممكن است با ورزش كردن تشديد شود و فرد فكر كند، ورزش‌كردن موجب بروز بيماري در او شده است. به‌عنوان مثال ممكن است فردي دچار بيماري زمينه‌اي قلبي باشد كه با پرداختن به ورزشي كه مناسب حال او نيست، اين بيماري در او تشديد شود و او فكر كند كه ورزش موجب ابتلاي او به بيماري قلبي شده است يا فردي مشكل زانو دارد و با انجام ورزش، درد زانوهايش بيشتر مي‌شود و يك مشكل ارتوپدي پيدا مي‌كند و اينگونه تصور مي‌كند كه ورزش موجب بروز زانو درد شده است. نمونه‌هاي ديگر آن است كه فردي كه كاهش تعادل دارد و با ورزش دچار پيچش مچ پا مي‌شود با مشكلاتي روبه‌رو است و به همين دليل معاينه و بررسي فرد پيش از ورزش كردن، به او كمك مي‌كند تا هم به لحاظ فيزيكي و هم به لحاظ روحي آمادگي پرداختن به ورزش را به‌دست بياورد. فرد بايد به لحاظ روان‌شناختي نيز آمادگي ورزش كردن را داشته باشد، در اين امر نيز با يكسري اقدامات روان‌شناختي و با كمك تكنيك‌هايي كه در طب سوزني و استئوپاتي وجود دارد و بامكمل‌هايي كه متخصص تجويز مي‌كند، مي‌توان فرد را براي ورزش كردن آماده كرد.

ورزش‌هاي بيماري‌زا را بشناسيم


برخي از ورزش‌ها ممكن است به‌دليل شدتي كه دارند موجب بروز برخي بيماري‌ها به‌ويژه بيماري‌هاي مفصلي شوند. به‌عنوان مثال ورزش‌هايي از قبيل وزنه‌برداري، ايروبيك‌هاي سنگين و پرتحرك و برخي حركات فيزيكي در ورزش مي‌تواند به عضلات گردن آسيب برساند. در حقيقت بايد به ياد داشته باشيد، هر ورزشي درصورتي كه شدتش بيش از توان فرد باشد ممكن است به او آسيب برساند حتي اگر شما فوتبال بازي كنيد و اين ورزش بيش از حد توان شما به بدن‌تان فشار ايجاد كند براي شما نگران‌كننده است. بنابراين نمي‌توان از ورزش خاصي نام برد، هر ورزشي كه بيش از توان و انرژي فرد باشد مخرب است.ورزش و درمان بیماری های ریوی

هر چه قدر که میزان ورزش و فعالیت مبتلایان به انسداد مزمن ریه کمتر باشد، میزان توانایی آنها برای انجام فعالیت های روزمره نیز کمتر خواهد بود. در حقیقت عضلات و ماهیچه های بدن به اکسیژن نیاز دارند که ورزش این نیاز آنها را فراهم می کند. بنابراین با انجام تمرینات ورزشی مفید برای این دسته از بیماران علاوه بر تنفس راحت تر، آنها می توانند فعالیت های روزانه خود را نیز با توانایی و راحتی هر چه بیشتر انجام دهند.
بيماران ريوي بايد به اين نكات توجه داشته باشند:

§ از استعمال دخانيات و ارتباط نزديك با افراد سيگاري بپرهيزند.

§ هرگز احساس نااميدي نكنند و با مراجعه مرتب و منظم به پزشك دستورات او را اجراء كنند.

§ حتماً كاري مناسب با روحيه و وضع جسماني خود داشته باشند.

§ محيط زندگي را در نقاط خوش آب و هوا انتخاب كنند.

§ فعاليت بدني روزانه را از پياده‌ روي كوتاه مدت، ابتدا جهت خريد نان و شير و مايحتاج منزل شروع

§ كنندو در درجه بعد فعاليت را افزايش داده و حتي الامكان روزي 20 تا 30 دقيقه پياده‌ روي كنند.

§ به ورزش و فعاليت بدني مثل دارو و رژيم غذائي به عنوان يك دستور درماني ضروري بنگرند.

§ نفسهاي عميق بكشند و هنگام خارج كردن هواي بازدمي لبهاي خود را جمع كنند، اين عمل

§ باعث كاهش تنگي نفس مي‌شود.

§ ورزش شنا، دوچرخه سواري و پياده روي مناسب‌تر از بقيه ورزشهاست.

§ حتي الامكان در محيط و هواي سرد ورزش نكنند. صفحه قبل /صفحه بعد


ماهنامه الکترونیکی سیب /تیر97

 


 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  203
بازدیدکنندگان برخط:  1