نشریه الکترونیک سیب/نشریه 68/تیر 97
بیماری های واگیردار/3
 

راه های ورود عوامل میكروبی به بدن

با شناخت راه های ورود میکروب به بدن می توانیم با رعایت اموری ساده و مراعات اصول بهداشت فردی و گروهی، خود و همرزمان خود را در برابر بخش قابل ملاحظه ای از عوامل مقاوم ساخته، راه را بر ورود عوامل بیماریزا ببندیم.

مجاری تنفس: استنشاق هوای حاوی میکروب بیماریزا می تواند موجب انواع بیماریها به خصوص بیماریهای دستگاه تنفس شود. عواملی چون میکروبهای سرماخوردگی، طاعون، آنفولانزا، ذات الریه، سیاه زخم ریوی و سل از راه دستگاه تنفس وارد می شود. استفاده از ماسکهای پنبه ای ساده )درصورت نبود ماسکهای نظامی( می تواند تا اندازه ی زیادی از ورود عوامل ویروسی و باکتریایی ممانعت نماید. البته به یاد داشته باشید این ماسکها یکبار مصرف بوده، در پایان هر روز باید تعویض شوند.

مجاری گوارشی: به وسیله خوردن و آشامیدن آب و مواد غذایی آلوده، آلودگی به سیستم گوارش و از آنجا به همراه موادغذایی به بسیاری از مناطق بدن راه می یابد. عوامل بیماریهای گوناگونی چون حصبه، وبا و تب مالت را به وجود می آورند.

رعایت بهداشت فردی بعد از قضای حاجت، رعایت بهداشت موادغذایی، رعایت اصول نگهداری و برودت مناسبِ یخچال، استفاده از غذای بسته بندی شده در منطقه ی نظامی و... می تواند تا اندازه ی زیادی جلوی آلودگی شما را بگیرد.

پوست: پوست سالم سدی محکم در برابر هجوم میکروبها بوده، ترشح عرق و اسیدهای چرب بطور طبیعی از بین برنده میکروبهای روی پوست هستند. اگر به هر دلیلی پوست آسیب ببیند میکروبها می توانند از این طریق وارد بدن شده بیماریهای سختی را باعث شوند. کزاز و سیاه زخم پوستی، قانقاریا، عفونت جراحات جنگی و...  بیماریهای هستند که عوامل آنها از طریق پوست وارد بدن می گردند. رعایت بهداشت فردی، استریل کردن زخمها، استریل کردن دست قبل از امدادرسانی به فرد زخمی می تواند تا اندازه زیادی جلوی انتقال میکروب به داخل پوست را بگیرد.

تلقی: به اشکال مختلفی مانند نیش حشرات، دندان جوندگان، مرمی های سمی و تزریق با سرنگ‌های آلوده، موجب آلودگی می شوند که معمولاً سیستم خونی را هدف قرار داده، با کمک گردش خون به سرتاسر بدن می رسند.

مجاری ادراری: از آنجا که بافت مُلتَحِمه ی دستگاه تناسلی بدون سیستم ایمنی سلولی )گلبول سفید) می باشد، ورود میکروب از آن طریق، معمولاً با دفاعِ قابل ملاحظه ای روبرو نیست و به سرعت باعث آلودگی می شود به خصوص بیماری‌های مقاربتی از این طریق وارد بدن گشته و می توانند بیماری‌هایی مهلکی را ایجاد کنند. عوامل سوزاک، سیفلیس و ایدز از این جمله اند.

انتقال خون: انتقال خون آلوده به ویروس و انگل‌های خونی مانند مالاریا، هپاتیت و ایدز می تواند فرد سالمی را جدا دچار بیماری کند.  بنابراین گروه های امدادی در مناطق نظامی باید از سلامت خون‌‍‌های بانک خون خود مطمئن باشند.

 

عوامل محیطی مؤثر بر شیوع بیماری های مسری

بیماری های مسری، مستعد همه گیری هستند و از آنجا که برخی از عوامل محیطی بر شیوع بیماری های مسری تاثیرگذارند، توجه به مسائل زیست محیطی بسیار حائز اهمیت است. مهم ترین عوامل محیطی موثر بر شیوع بیماری های مسری عبارتند از :

. ذخایر آب

. امکانات و رعایت اصول بهداشتی

. غذا

. آب و هوا

فقدان آب سالم، ناکافی بودن امکانات دفع، بهداشت ضعیف، شرایط بد زندگی و مواد غذایی ناسالم همه می توانند باعث بیماری های اسهالی شوند. این بیماری ها یکی از علل عمده درد و رنج و حتی مرگ در شرایط وخیم است
آب و هوا نیز م یتواند بر انتقال بیماری از راه های مختلفی تاثیرگذار باشد . توزیع و اندازه جمعیت ناقل بیماری می تواند به شدت توسط آب و هوای محل تحت تاثیر قرار بگیرد. جاری شدن سیل پس از باران های سنگین منجر به سرریز شدن فاضلاب و ایجاد آلودگی گسترده در آب می شود. علاوه بر این، برخی شواهد نشان می دهدکه عوامل بیماری زا می توانند از یک منطقه به منطقه دیگر در مسیر هوا یا توسط باد، گسترش یابند .

با این وجود به نظر می رسد در کشورهای در حال توسعه، این نوع بیماری ها به راحتی با درمان های مورد نظر و واکسیناسیون قابل کنترل هستند. در حالی که اقدامات انجام شده جهت بهداشت محیط نقش مهمی در از بین بردن بسیاری از بیماری ها، به ویژه در کشورهای در حال توسعه بازی می کند، تمرکز و تلاش برای توسعه  امکانات بهداشتی و بهبود شرایط زیست محیطی در مناطق شهری و روستایی بسیار حائز اهمیت است. تعداد قابل توجهی از بیماری ها و آسیب‌ها تحت تاثیر خطرات زیست محیطی هستند. این مسائل در کشورهای در حال توسعه بسیار پررنگ تر از کشورهای توسعه یافته است .

جمعیت مناطق در حال توسعه که فاقد بسیاری از امکانات اولیه و عدم دسترسی به مراقبت های بهداشتی هستند، نسبت به بیماری های ناشی از آلودگی محیط زیست بسیار آسیب پذیرند. بسیاری از مطالعات سازمان

بهداشت جهانی، به بررسی بیماری های ناشی از خطرات زیست محیطی در سطح جهانی و منطقه ای پرداخته است و بر اساس آن، میزان مرگ و بیماری های ناشی از عواملی مانند آب آشامیدنی ناسالم، مشکلات بهداشت و آلودگی هوا مورد بررسی قرار گرفته است. این گزارش ها تایید می کنند که حدود 25 درصد از بیماری های جهانی، با اصلاح عوامل محیطی قابل پیشگیری و درمان هستند.

 

منابع:

  • URL: http://simorgh.mftsari.ir/

 

  •  fa.wikipedia.org/wiki/رده:بیماری‌های_واگیردار. Accessed 18 October,2010

 


صفحه قبل

ماهنامه الکترونیکی سیب /تیر   97


 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  271
بازدیدکنندگان برخط:  1