نشریه الکترونیک سیب/نشریه 68/تیر 97
فواید و مضرات سرکه
 

من ((سركه )) هستم !

اعصاب را تحریك مى كنم.

اگر معده یى ضعیف دارید، من در هضم غذا به شما كمك مى كنم.

دشمن عفونت هاى خونى هستم ....

كار من تنها ویران كردن نیست، بلكه قدرت سازندگى هم دارم. خرابكارى من به منظور نوسازى است، من سه فرق كلى با شراب دارم كه من را از آن متمایز مى سازد:

1 - الكل در من برگشته و به جوهر سركه (اسید استیك) بدل شده، و به همین جهت سكر و خمارى نمى آورم ...

 2 - بوى من با شراب فرق دارد، و طعم من ترش ولى شراب گس و تلخ است.

3 - ضرر من كمتر از شراب است، و عقل را زایل نمى كند و اعصاب را تخدیر نمى نماید، و برعكس محرك است، و اگر ضررى به سلسله اعصاب مى رسانم، در صورت زیاده روى نتیجه ى تحریكات زیاد است.

هضم غذاهاى سنگین را آسان مى كنم، و نفوذ عوامل غذایى را به یاخته سریع مى نمایم، و با طعم ترش خود چاشنى خوبى براى خوراكی‌ها و خورش هاى شما هستم. به ترشحات معدى كمك مى نمایم . عفونت هاى خونى و صفراوى را از بین مى برم، و تا اندازه اى از سرطان جلوگیرى مى كنم . تلخى مزاج را پاك مى كنم و از خونریزى داخلى جلوگیرى مى نمایم. قاتل كرم معده هستم، مشروط بر اینكه چند روز متوالى ناشتا از من چند جرعه بنوشید.

براى معالجه مسمومین قبلاً مرا گرم كرده، به آن‌ها بخورانید و بعد ایجاد قى كرده، و معده ى ایشان را شستشو کنید، و به این ترتیب اثر سم زودتر از بین مى رود.

من پاك كننده طحال مى باشم، و براى معده هاى پر التهاب و بلغمى مفید هستم، گرفتگى دستگاه گوارش را باز کرده، از لخته شدن خون و شیر در معده جلوگیرى مى كنم. اگر در گلوى شما زالو چسبیده و دسترسى به پزشك نداشتید، مرا جرعه جرعه بنوشید. این جانور خونخوار كشته و دفع مى شود. با اینكه ترش و اسید مى باشم معذلك مالیدن من به محل نیش ‍زنبور و پشه و سایر حشرات مفید بوده و براى التیام زخمهاى متعفن - باد سرخ - گنده تاول و كفگیرك بى نتیجه نمى باشم .

سوختگى و خارش بدن را معالجه مى كنم و كهیر را برطرف مى نمایم. مرا براى معالجه امراض جلدى و بواسیر هم تجویز كرده اند، كمى عسل را با من مخلوط كنید و بر روى لكه هاى زیر چشم بمالید، رنگ و خون مرده را از بین مى برد.

ضماد من با آرد جو برای ورم پستان و بناگوش نتایج عالى داده است. سردردى كه در نتیجه بدى هواى محیط و بخارات حمام و زیادى صفرا و غلیان آن باشد، با بخور من معالجه مى شود. مخصوصا اگر مرا با گلاب مخلوط كرده باشید. من یك عامل خرابكار با قدرت سازندگى هستم. جوهر من املاح بدن را حل مى كند و به همین جهت بیماران و پیران و كسانى كه از بستر بیمارى برخاسته اند، و ضعف اعصاب و ضعف احشاء مضر مى باشم، و در بیماریهاى حاد باید از من اجتناب نمایید ولى در بیماریهاى كهنه و مزمن شده، وقتى كه سایر معالجات نتیجه نداد، از نیروى خرابكار من براى ویران كردن سنگرهاى دشمن مى توانید استفاده كنید.

اگر مبتلا به گلو درد كهنه هستید، و با داروهاى دیگر معالجه نشده اید، كمى مرا رقیق كرده و با نمك مخلوط و بعد غرغره نمایید، و منافع سرشار آنرا ببینید. براى معالجه امراض داخلى مزمن از سیر ترش كهنه استفاده نمایید. اگر مبتلا به سر درد كهنه و مزمن هستید، مرا بو كنید و یا مرا جوشانده و از بخور من استفاده كنید. یك دستمال را با گرم شده ى من آغشته كرده، روى پیشانى بگذارید و منافع آنرا ببینید. سر دردى كه نتیجه آفتاب زدگى باشد، هم به این وسیله معالجه مى شود.

اگر مبتلا به نقرس هستید، ضمادى از من با آرد جو و كمى گوگرد درست كنید، و روى محل درد بگذارید و اثر معجزه آساى آنرا ببینید.

براى محكم شدن لثه ها و جلوگیرى از خونریزى مرا با آب رقیق كرده كمى نمك به آن زده مضمضه کنید.

خوردن ترشى انجیر برای اصلاح كبد و طحال مفید است، و اگر زیره را با من جوشانیده، و آب آنرا مضمضه کنید، درد دندان را ساكت مى كنم.

اگر گوش شما سنگین است، و یا وزوز صدا مى كند، و معالجات دیگر نتیجه نداده است، چند قطره از من را در داخل آن بچكاند و نتیجه ى آنرا ببینید.

یك عدد پیاز عنصل را ورقه ورقه كرده با من بجوشانید تا له شود و بعد در یك شیشه ى سربسته در محلى گرم جلو تابش آفتاب بگذارید، و بعد از یك هفته صاف كنید و هر روز ناشتا یك قاشق مرباخورى از آن بنوشید. بوى بد دهان مخصوصاً اگر منشاء آن معده باشد. برطرف خواهد شد. وقتى دندان مى كشید و خون آن به آسانى بند نمى آید، و دسترسى به دندانپزشك ندارید كمى از من را با آب و نمك مخلوط كرده و مضمضه كنید و نتیجه ى آن‌را مشاهده فرمایید

 

منبع :
-           سلامت - تغذیه سالم - فواید و مضرات سرکه
-          فرمایشات آقای دکتر موسی صالحی متخصص تغذیه و رژیم درمانی


ماهنامه الکترونیکی سیب /تیر 97

 
 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  343
بازدیدکنندگان برخط:  1