نشریه الکترونیک سیب/نشریه 68/تیر 97
لیشمانیوز(سالک)/1
 

 


یک نوع بیماری انگلی است که توسط انگل‌های تک یاخته از جنس لیشمانیا ایجاد می شود. 

انواع لیشمانیوز:

1. لیشمانیوز احشایی یا کالا آزار
2. لیشمانیوز پوستی مخاطی
3. لیشمانیوز پوستی
بیماری لیشمانیوز جلدی (سالک) در بسیاری از نقاط جهان اتومیک است که 12 میلیون نفر در دنیا مبتلا به سالک می باشند. ایران نیز یکی از مناطق آلوده در جهان می باشد. اهمیت این موضوع در طولانی بودن بیماری، جاماندن اسکار، عوارض باکتریال ثانویه، عفونت نسوج سطحی و عمقی، آبسه، پستی سمی و حتی کزاز می باشد. یکی از علل اصلی گسترش این بیماری ناکافی بودن آگاهی مردم در مورد بیماری سالک بخصوص راه ابتلا می باشد. علت دیگر زندگی در شرایط بهداشتی نامناسب بخصوص در حاشیه شهرها، ناکافی بودن اقدامات بهداشت محیط تغییرات زیست محیطی شامل توسعه کشاورزی، کویر زدایی، سدسازی، ساختن اماکن مسکونی در مجاورت لانه جوندگان و احداث منازل مسکونی در نزدیکی اصطبل دام ها و نبودن سیستم فاضلاب مناسب همگی در ابتلا به این بیماری موثر می باشد.
انگل لیشمانیا به دو فرم تاژکدار و بدون تاژک تقسیم بندی می شود که فرم بدون تاژک آن در بدن انسان و سایر پستانداران مثل سگ، موش و... وجود دارد. متحرک نیست و احتیاجات غذای خود را از سلول‌های ضربان جذب می کند.
سیر تکامل این انگل: پشه ی ماده در هنگام خونخواری از زخم سالک، ماکروفاژها و کلوسیت‌های حاوی اماستیگوت را می‌بلعد ‌و پس از ورود انگل به معده پشه خاکی، تبدیل به نوع تاژکدار می شود سپس در معده پشه خاکی شروع به تکثیر کرده ، به قسمت دهان آن مهاجرت می کند تا از طریق گزش پشه ی خاکی این انگل به بدن انسان منتقل می شود.
پس طریقه انتقال لیشمانیوز:
انسان
پشه خاکی
انسان
حیوان
پشه خاکی
حیوان
حیوان
پشه خاکی
انسان صفحه بعد 

ماهنامه الکترونیکی سیب /تیر  97

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  3
کل بازديد:  289
بازدیدکنندگان برخط:  1