بیماری آب سیاه از زبان یک متخصص چشم

ejournal ejournal

1397-3-9


بیماری آب سیاه یا "گلوکوم"، یکی از بیماری های شایع در حوزه چشم پزشکی به شمار می رود که ممکن است نابینایی مبتلایان را به همراه داشته باشد.

 

به گزارش "وب دا" در شیراز، متخصص چشم دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: علائم بیماری آب سیاه یا گلوکوم، به صورت حاد یا مزمن است که در مرحله حاد امکان دارد بیمار با سردرد، تهوع، استفراغ، درد چشم، درد در هنگام حرکات چشم و قرمزی چشم همراه باشد، همچنین در بسیاری از موارد حاد، بیماری آب سیاه ممکن است با بیماری های دیگر چشمی و یا حتی غیر چشمی اشتباه گرفته شود.

دکتر "علی عظیمی"، افزود: در مرحله مزمن بیماری آب سیاه، بیمار یک سردرد مزمن شبیه سردردهای میگرنی دارد که گاهی به پزشک های متعددی مراجعه کرده و علت سردرد تشخیص داده نشده است.

این استادیار گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اندازه گیری فشار داخل چشمی و بررسی عصب بینایی و میدان بینایی را برای این بیماران ضروری دانست و ادامه داد: برای بیمار با علایم سردرد، تهوع و استفراغ نیز ضرورت دارد به چشم پزشک هم مراجعه کند، زیرا این علایم ممکن است منشاء چشمی داشته و ناشی از آب سیاه باشد.

دکتر عظیمی با اشاره به بروز موارد مادرزادی بیماری آب سیاه علاوه بر بزرگسالان، توضیح داد: بیشترین علایم نوزاد تازه متولد شده، بزرگ شدن کره چشم، آب‌ریزش و اشک‌ریزی است که پدر و مادر باید آگاه باشند نوزاد خود را برای معاینه چشم، به چشم پزشک ببرند.

او طبیعت بیماری آب سیاه را پیش‌رونده عنوان کرد که درمان قطعی ندارد و گفت: به همین دلیل، هدف پزشکان در زمینه بیماری آب سیاه، کنترل بیماری است.

دکتر عظیمی، اضافه کرد: در مرحله ابتدایی که این بیماری پیش رونده نشده، می تواند با قطره های چشمی و آموزش به بیمار کنترل شود، در این مرحله لازم است بیمار طبق دستور پزشک به طور منظم از قطره استفاده و از درمان های خودسرانه خودداری کند، همچنین اگر این بیماری با استفاده از قطره چشمی کنترل نشد، به انجام عمل جراحی و معاینات پس از آن منجر می شود./۱۰۵

پایان خبر

 
 
 
اخبار نشریه
اشتغال بیش از ۹۰ درصد از فارغ التحصیلان دانشکده پرستاری لامرد در مراکز درمانی کشور
1397-3-28
یک مقام آگاه اعلام کرد: سرطان‌زا بودن محصولات فروشگاه بستنی، شایعه است!
1397-3-27
تفاوت زایمان فیزیولوژیک و طبیعی از زبان متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
1397-3-27
بیماری ام.اس از زبان متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز/ مراقب دریافت کافی ویتامین D باشیم!
1397-3-26
رئیس بخش جراحی قلب نمازی خبر داد: انجام ۱۶هزار و ۷۵۰ جراحی قلب در بیمارستان نمازی
1397-3-21
تعطیلی مرکز جراحی فاقد مجوز قانونی در شیراز
1397-3-20
بیماری آب سیاه از زبان یک متخصص چشم
1397-3-9
یک نکته سلامتی: آنچه باید در مورد پوسیدگی دندان‌ها بدانیم
1397-3-8
اعزام یونیت سیار دندانپزشکی به مناطق حاشیه شهر شیراز با هدف ارتقای سلامت دهان و دندان دانش آموزان
1397-3-6
راه اندازی دستگاه "اسلیت لمپ" در مرکز آموزشی درمانی خلیلی با هدف توسعه خدمات چشم پزشکی
1397-3-1
 
 
بازديدامروز نشریه:  32
کل بازديد نشریه:  17,163
بازدیدکنندگان برخط:  1