یک نکته سلامتی: آنچه باید در مورد پوسیدگی دندان‌ها بدانیم

ejournal ejournal

1397-3-8


مهم‌ترین دلیل پوسیدگی دندان‌ها، شیرینی‌ها هستند؛ میکروب‌ها با تغذیه از مواد قندی و شیرین، اسید تولید می‌کنند که چیزی شبیه به سرکه یا جوهر نمک است و مواد در تماس با آن، پوسیده می شوند.

 

به گزارش "وب دا" در شیراز، دبیر شورای‌عالی دندانپزشکی و کارشناس مسوول دفتر دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه، گفت: قندهای موجود در مواد غذایی مانند آب‌میوه مصنوعی، شکر، شیرینی، نوشابه، بیسکوییت‌ و کیک‌، پوسیدگی‌زایی بیشتر و شیرینی‌های طبیعی مانند شیرینی موجود در میوه‌ها، پوسیدگی‌زایی کمتری دارند.

دکتر "شاهرخ قیصری" خوراکی‌های ترش مانند ترشی و لواشک‌ها و همچنین نوشابه‌های گازدار را نیز به دلیل اسیدی بودن، در افزایش پوسیدگی‌های دندانی موثر دانست و اضافه کرد: به‌طور کلی دفعات مصرف مواد غذایی، قوام ماده غذایی و شکل ماده غذایی، در میزان پوسیدگی‌زایی یک غذا موثر است.

دبیر شورای عالی دندانپزشکی دانشگاه با بیان اینکه مایعات خیلی زود از محیط دهان پاک می‌شوند، گفت: مایعات کمتر از غذاهای جامد دندان‌ها را خراب می‌کنند، اما آب‌نبات‌ها که مدت زمان زیادی در دهان می‌مانند و به آهستگی در دهان حل می‌شوند، روند پوسیدگی دندان را سرعت می بخشد.

دکتر قیصری ادامه داد: غذاهایی مانند پفک، چیپس، گز، سوهان و شکلات که نرمتر و چسبناک‌تر باشند، بیشتر در دندان‌ها گیر می‌کنند و مدت زمان بیشتری در دهان می‌مانند؛ اما میوه‌هایی مانند سیب، هویج، خیار و موارد مشابه که سفت‌تر هستند، نه تنها به دندان نمی‌چسبند، بلکه کمک می‌کنند که ذرات غذایی که به دندان چسبیده‌اند، از محیط دهان خارج شوند.

او اضافه کرد: هر چه تعداد دفعاتی که غذاهای مضر می‌خوریم بیشتر باشد، به میکروب‌ها فرصت بیشتری داده‌ایم و محیط دهانمان بیشتر اسیدی می‌ماند.

دبیر شورای‌عالی دندانپزشکی دانشگاه، افزود: وقتی فرد یک شکلات بخورد، میکروب‌ها دست به کار می‌شوند و در عرض ۱۰ دقیقه محیط دهان را اسیدی می‌کنند؛ در این مدت گونه‌ها و زبان سعی می‌کنند تکه های شکلات را پاک کنند، بزاق نیز دهان را می‌شوید و سعی می‌کند که اسید را خنثی کند؛ پس از حدود یک ساعت تلاش‌ها به ثمر می‌رسد و محیط دهان کمی تعدیل می‌شود، حالا فرض کنیم که فرد درست در همین زمان دوباره یک قطعه شیرینی بخورد، این کار سبب می شود به میکروب‌ها فرصت داده شود که محیط دهان را اسیدی کنند، زیرا غذای کافی برای آن‌ها فراهم شده است، بنابراین محیط دهان برای مدت طولانی اسیدی می‌ماند./۱۰۲

پایان خبر

 

 
 
 
اخبار نشریه
اشتغال بیش از ۹۰ درصد از فارغ التحصیلان دانشکده پرستاری لامرد در مراکز درمانی کشور
1397-3-28
یک مقام آگاه اعلام کرد: سرطان‌زا بودن محصولات فروشگاه بستنی، شایعه است!
1397-3-27
تفاوت زایمان فیزیولوژیک و طبیعی از زبان متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
1397-3-27
بیماری ام.اس از زبان متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز/ مراقب دریافت کافی ویتامین D باشیم!
1397-3-26
رئیس بخش جراحی قلب نمازی خبر داد: انجام ۱۶هزار و ۷۵۰ جراحی قلب در بیمارستان نمازی
1397-3-21
تعطیلی مرکز جراحی فاقد مجوز قانونی در شیراز
1397-3-20
بیماری آب سیاه از زبان یک متخصص چشم
1397-3-9
یک نکته سلامتی: آنچه باید در مورد پوسیدگی دندان‌ها بدانیم
1397-3-8
اعزام یونیت سیار دندانپزشکی به مناطق حاشیه شهر شیراز با هدف ارتقای سلامت دهان و دندان دانش آموزان
1397-3-6
راه اندازی دستگاه "اسلیت لمپ" در مرکز آموزشی درمانی خلیلی با هدف توسعه خدمات چشم پزشکی
1397-3-1
 
 
بازديدامروز نشریه:  29
کل بازديد نشریه:  17,160
بازدیدکنندگان برخط:  1