تفاوت زایمان فیزیولوژیک و طبیعی از زبان متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز

ejournal ejournal

1397-3-27

 

زایمان فیزیولوژیک در واقع طی شدن روند طبیعی زایمان بدون هیچ گونه دخالت دارویی و پزشکی است.

 

به گزارش "وب دا" در شیراز، متخصص زنان و زایمان بیمارستان مادر و کودک شوشتری، گفت: در زایمان فیزیولوژیک تا فرارسیدن زایمان، هیچ اقدام دارویی و یا پزشکی انجام نمی شود؛ در این نوع زایمان تمام سعی بر این است که فرد از ابتدا تا آخر احساس راحتی داشته باشد.

دکتر "سمانه محمودی" با بیان تفاوت بین زایمان فیزیولوژیک و طبیعی، توضیح داد: در زایمان طبیعی، دخالت های دارویی و پزشکی انجام می شود، اما در زایمان فیزیولوژیک در طی دوران بارداری، مادر با دردهای طبیعی خود مواجه می شود و روند زایمان را با کم‌ترین دخالت دارویی و پزشکی طی می کند.

او در خصوص روند زایمان فیزیولوژیک، گفت: در زایمان فیزیولوژیک، مصرف داروی محرک انقباضات رحمی مثل "اکسی توسین" یا داروی تسکین دهنده مثل "پتیدین" در طی مراحل زایمان و انجام آن، لازم نیست، مادران باردار در روند زایمان فیزیولوژیک می توانند در هر وضعیتی که احساس راحتی بیشتری می کنند، قرار بگیرند.

این پزشک متخصص، ادامه داد: با فرا رسیدن هفته های آخر بارداری، در بدن تغییراتی روی می دهد که مادر باردار و جنین را برای زایمان آماده می کند، در این زمان جنین قادر است به زندگی خود در خارج از رحم ادامه دهد.

او "درد" را جزو طبیعت زایمان برشمرد و با بیان اینکه زمان زایمان لحظه ای پراضطراب و مهیج برای مادر و خانواده است، افزود: علت اصلی درد زایمان، انقباض رحم است که باعث باز و نرم شدن دهانه رحم می شود، واکنش مادر باردار نسبت به درد زایمان متفاوت و تحت تاثیر عوامل زیادی مانند فرهنگ، احساس ترس و نگرانی، تجربه زایمان قبلی، میزان آمادگی برای بچه دار شدن و حمایت همسر است.

دکتر "محمودی" با اشاره به تفاوت محل و میزان درد بر حسب مراحل مختلف زایمان مانند مرحله باز شدن دهانه رحم، مرحله عبور جنین از کانال زایمان و مرحله جمع شدن رحم، بیشترین درد را مربوط به نواحی زیر شکم، کمر و پاها احساس می شود.

این متخصص زنان و زایمان، تاکید کرد: ضروری است آموزش های لازم زایمان فیزیولوژیک به مادران ارائه شود؛ در زایمان فیزیولوژیک مادر پیش از زایمان در کلاس‌های آمادگی برای زایمان شرکت می‌کند و ضمن آشنایی با روش‌های مختلف زایمان که در روند زایمان طبیعی بسیار مفید است، آزادانه مجاز به انتخاب شیوه زایمانی طبیعی است؛ در این روش مادر، در صورت تمایل، با همراه آموزش دیده به اتاق زایمان وارد می‌شود./۱۰۱

پایان خبر

 

 

 
 
 
اخبار نشریه
اشتغال بیش از ۹۰ درصد از فارغ التحصیلان دانشکده پرستاری لامرد در مراکز درمانی کشور
1397-3-28
یک مقام آگاه اعلام کرد: سرطان‌زا بودن محصولات فروشگاه بستنی، شایعه است!
1397-3-27
تفاوت زایمان فیزیولوژیک و طبیعی از زبان متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
1397-3-27
بیماری ام.اس از زبان متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز/ مراقب دریافت کافی ویتامین D باشیم!
1397-3-26
رئیس بخش جراحی قلب نمازی خبر داد: انجام ۱۶هزار و ۷۵۰ جراحی قلب در بیمارستان نمازی
1397-3-21
تعطیلی مرکز جراحی فاقد مجوز قانونی در شیراز
1397-3-20
بیماری آب سیاه از زبان یک متخصص چشم
1397-3-9
یک نکته سلامتی: آنچه باید در مورد پوسیدگی دندان‌ها بدانیم
1397-3-8
اعزام یونیت سیار دندانپزشکی به مناطق حاشیه شهر شیراز با هدف ارتقای سلامت دهان و دندان دانش آموزان
1397-3-6
راه اندازی دستگاه "اسلیت لمپ" در مرکز آموزشی درمانی خلیلی با هدف توسعه خدمات چشم پزشکی
1397-3-1
 
 
بازديدامروز نشریه:  2
کل بازديد نشریه:  14,002
بازدیدکنندگان برخط:  1