نشریه الکترونیک سیب/ نشریه67/خرداد 97
مصاحبه با دکتر فریده جوکار
 

زیبایی به قیمتِ جان و سلامتی

از مواردی که امروزه در میان دختران و بانوان شیرازی به امری عادی تبدیل شده است مراجعه به کلینیک های پوست و مو برای تزریق بوتاکس و ژل، همچنین عمل های زیبایی است. موضوع به قدری در شهر مرسوم شده است که حتی برخی از آرایشگاههای زنانه و پزشکان عمومی و غیر متخصص نیز برای کسب درآمد بیشتر به این حوزه وارد شدند و البته به دلیل تخفیف در دستمزد، مشتریان بسیاری جذب کردند. اما این فقط یک روی سکه است؛ بیشتر این متقاضیان با مراجعه به دانشگاه علوم پزشکی و تشکیل پرونده خواستار رسیدگی به شکایتشان و برخورد با افراد سودجو هستند.

فقط 20 کلینیک مجاز در شیراز

مدير گروه بخش پوست دانشگاه علوم پزشكي شيراز با تاكيد بر اينكه هم اينك در شيراز تنها 20 مركز كلينيك تشخيصي پوست و مو وجود دارد، می گوید: در این مراکز خدمات تخصصي ارائه مي شود، اما متاسفانه برخي افراد براي دریافت خدمات ارزان قیمت به اماکن غير رسمي مراجعه  می کنند.

دكتر «فريده جوكار» می افزاید: متقاضيان این نوع خدمات باید بدانند که اقدامات زيبايي تخصصي و هزينه بر است، بنابراین ارزان بودن این قبیل خدمات بی دلیل نیست.

وی با اشاره به اينكه در حال حاضر 50 تا 60 پزشك متخصص در شیراز خدمات زيبايي را ارائه می دهند، اضافه می کند: در برخی مواقع مشاهده مي شود بيماران و متقضيان خدمات زيبايي با مراجعه به درمانگاه تخصصي بيمارستان فقيهي از پزشكاني كه پس از دريافت مبلغ هاي گوناگون نتوانسته اند خدمات تخصصي ارائه دهند و براي آنان مشكلاتي ايجاد كرده اند، گلایه دارند.

جوکار ادامه مي دهد: پس از پيگيري هاي لازم مشخص مي شود كه اين افراد به پزشك متخصص مراجعه نکرده اند و به سراغ افراد سودجويي رفته اند که هیچگونه تخصصی در این زمینه ندارند.

معامله با جان و سلامتی

مدير گروه بخش پوست دانشگاه علوم پزشكي شيراز نسبت به عواقب انتخاب نادرست پزشک متخصص به شهروندان هشدار می دهد و می گوید: با اینكه انجام برخي از اقدامات زيبايي به نظر ساده مي رسد، اما تصميمی اشتباه مي تواند متقاضي زيبايي را برای يك عمر ناقص و زيبايي خدادادي او را مخدوش کند.

جوكار تاكيد مي كند: برخي از عوارض در اين رشته غير قابل بازگشت است و به همين دلیل واضح افراد نبايد با سلامتی و جانشان معامله كنند.

وی تزريق بوتاكس، ژل و كاشت مو را براي بيماراني كه قرار است از اين طريق درمان شوند بسيار مهم و اثر گذارتوصیف می کند و مي گويد: امروزه در دانشگاه علوم پزشكي شيراز پزشكان اين رشته قادر هستند با استفاده از روش هاي نوين و پيشرفته بسياري از بيماري هاي نادر پوستي و زيبايي را درمان کنند.

موفقیت پزشکان شیرازی و برخورد با متخلفان

این متخصص پوست و مو به موفقيت هاي قابل توجه پزشکان شیرازی در این زمینه درمانی اشاره و اضافه می کند: بسياري از مراجعه كنندگان کلینیک پوست درمانی فقیهی از استان هاي شمالي براي درمان تخصصي به شیراز سفر کرده اند.

جوکار ادامه می دهد: شکایات عمده ای که در مركز نظارت دانشگاه علوم پزشكي شيراز به آنها رسیدگی می شود، موضوع بيماراني است كه پس از انجام تزريق بوتاكس و ژل، دچار عوارض مختلف پوستي و زيبايي می شوند.

وی از تزريق بوتاكس و ژل هاي تقلبي و حتي تاريخ گذشته به عنوان مهم ترین معضل این حوزه درمانی و زیبایی یاد می کند و می گوید: در بيشتر مواقع مشاهده شده است که افراد با تبليغات پوشالي ماهواره ها در دام سودجويان گرفتار شده اند.

جوکار اضافه می کند: برخی از بانوان شیرازی در آرايشگاه هاي زنانه اقدام به تزريق بوتاكس و ژل می کنند كه پس از مدتي براي آنان مشكلاتي ايجاد خواهد شد.

اين پزشك متخصص در خطاب به افرادي كه متقاضي اين نوع خدمات زيبايي هستند مي گويد: آنها بايد مطلع باشند كه تزريق و تهيه اين ماده بسيار تخصصي است و از عهده هر کسی بر نمی آید.

جوکار با اشاره به اینکه وزارت بهداشت و درمان براي جلوگيري از اين نوع سودجويي تدابيري انديشيده است، می افزاید: افراد باید در صورت مشاهده هر گونه تخلف با مراجعه به واحد نظارت و شكايات دانشگاه علوم پزشكي شیراز مشكلات خود را مطرح و پيگيري كنند.

وي اضافه مي كند: در قانون از سوي وزارت بهداشت تاكيد شده است که انجام هرگونه اقدامات درماني زيبايي توسط غير پزشك ممنوع بوده و افراد غير متخصص اجازه اين کار را ندارند.

عوارض تزریق بوتاکس و ژل

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام اعمال زيبايي براي افراد غير بيمار را فانتزي و گران مي داند و مي گويد: امروزه بيشتر مراجعه كنندگان دختران جوان زیر 25 سال شیرازی هستند كه عمدتا متقاضي تزريق بوتاكس و ژل هستند، بنابراین از آنان خواسته مي شود براي تهيه ماده مورد نیاز خود به داروخانه ها مراجعه کنند و تزریق را نزد پزشک متخصص انجام دهند.

 معتقد است انجام هرگونه تزريق جدا از محاسن، عوارضي نيز در پی دارد، می گوید: متقاضيان زيبايي بايد بدانند هيچ كدام از اين قبیل اقدامات بدون عوارض نیست.

جوکار مهم ترين عوارض ناشی از تزريق بوتاكس و ژل را ابتلا به بيماري هاي عفونی می داند و می افزاید: پزشك موظف است قبل از هرگونه تزریقی به بيمار یا متقاضی مشاوره بدهد و از او بخواهد که برگه رضايت نامه را امضا كند تا نسبت به عوارض احتمالی آگاهی داشته باشد.

 

ماهنامه الکترونیکی سیب /خرداد   97

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  6
کل بازديد:  1,151
بازدیدکنندگان برخط:  1