نشریه الکترونیکی سیب/شماره 66/اردیبهشت 97
خواب کافی در ورزشکاران

 

 

خواب همانند اکسیژن و غذا برای ادامه حیات انسان ضروری است ،خوابیدن در بسیاری از عملکردهای حیاتی به کار می رود. خوابیدن در واقع مرحله ای است که بدن طی |آن آرامش خود را بازیافته باقی مانده مواد متابولیکی را از بافت ها جمع آوری کرده است و خود را برای یک شروع پر انرژی ، آماده می سازد . کم خوابی یا اهش زمان خواب در بسیاری از تحقیقات خواب کمتر از 6 ساعت در شبانه روز تعریف شده است که موجب تاثیراتی روی سلامتی افراد می شود و بیماری هایی چون چاقی ، دیابت و بیماری های قلبی عروقی را بدنبال دارد .برای بدن سازان رشد و هوشیاری ذهنی از عملکرد های اصلی به حساب می آیند. خواب به طور مستقیم این اثرات را به وجود می آورد. بدون خواب کافی بیشتر زمان تان در باشگاه به هدر می رود. موارد ذیل اهمیت خواب برای ورزشکاران هستند.

خواب کافی در ورزشکاران

ورزشکاران از گروه های در معرض کم خوابی هستند . مهمترین دلایلی که برای خواب ناکافی در ورزشکاران قابل ذکر است ، عبارتند از :استرس ، فشار زیاد تمرینات ، انجام تمرین در صبح زود و یا شب هنگام ، بیش تمرینی یا بیماری ها و مصرف برخی ترکیبات محرک . کم خوابی موجب می شود که ساختار بیولوژیکی فرد بهم بریزد و بر سیستم ضربان قلب و تنفس تاثیر گذار است که همه آنها در نهایت می تواند بر عملکرد ویژه ورزشکاران اثر منفی گذارد .محققان شواهدی بر اساس گزارش مربیان دارند که نشان می دهد ، خواب کافی در ورزشکاران باعث کاهش استرس و البته کاهش صدمات حین تمرین می شود توصیه شده که زمان خواب در ساعات اولیه شب باشد ، چرا که اگر ورزشکارن در اول شب بخوابند ، صبح زود بیدار شده و این موضوع باعث می شود عضلات فرد با تمریناتی که در طول روز میخواهد انجام دهد ، سازگار تر باشد . خواب روز می تواند مکمل خوب شب باشد ولی درمان نیست و هیچ وقت توصیه نمی شود که فرد شب کمتر بخوابد و روز را جایگزین آن کند .

ترمیم عضلات و بافت های دیگر، و جایگزینی سلول های پیر یا مرده

یکی از نقش های کلیدی استراحت ذخیره سازی بافت ها در سطوح سلول و درمان آسیب ها است .خوابیدن ۸ تا ۱۰ ساعت هر شب مانند روزه داری است و این برای رشد ماهیچه ها کاتابولیک می باشد. هرچند غذا خوردن قبل از خوابیدن می تواند به وارونه کردن این روند کمک کند و سنتز پروتئین را افزایش دهد. سنتز پروتئین تحت شرایط خواب اتفاق می افتد اما نه در ماهیچه ها بلکه در دستگاه گوارش.در واقع ماهیچه ها تحت این شرایط تجزیه می شوند تا برای معده مان، در این زمان گرسنگی، آمینو اسید فراهم کند. غذا خوردن قبل از خواب برای جبران کردن آن بسیار ضروری است. بعضی از گزارشات پیشنهاد می دهند که نصفه شب از خواب بیدار شده و غذا بخورید (شبانه خوری)

هورمون رشد نیز در هنگام خواب آزاد می شود. که برا یت رمیم بافت ها ، عضلات و رشد عضلات استفاده می شود .در انسان ها ۶۰ تا ۷۰ درصد از ترشح هورمون رشد روزانه در اوایل خواب اتفاق می افتاد که معمولا زمانی است که عمیق ترین چرخه خواب رخ می دهد. کیفیت پایین خواب می تواند بر سطح هورمون رشد انسان اثر منفی بگذارد..

تحقیقات نشان داده اند که در طول خواب  آر.ای.ام (حرکت سریع چشم (در هنگام خواب عمیق)، که بدن می تواند: اندام ها، استخوان ها و بافت ها را ترمیم کند، سلول های ایمنی را دوباره تهیه کند و هورمون رشد انسان را به گردش در بیاورد. خواب تاثیر عمیقی بر رشد عضله ها و سلامت فیزیکی بدن دارد.

یک مطالعه توسط محقیقن نیوزلند بیانگر این بود که اختلالات در ریکاوری عضلات و انباشتگی گلیکوژن بعد از محرومیت خواب ،باعث کاهش عملکرد و انرژی می شود فرایند هایی که در زمان استراحت رخ می دهد ، برای بدنسازی و برای ریکاوری بدن بعد از تمرینات سخت و شدید خیلی مهم می باشد .کاهش خواب باعث کاهش دستیابی شما به اهدافتان شده و بر عملکرد فردای شما تاثیر گذار می باشد .


صفحه قبل


ماهنامه الکترونیکی سیب /اردیبهشت  97

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  4
کل بازديد:  210
بازدیدکنندگان برخط:  1