نشریه الکترونیکی سیب/شماره 66/اردیبهشت 97
بیماری فشار خون
 

 فشار خون
يکي از علایم اصلي حيات است، هنگامي که سرخرگ هاي بزرگ، قابليت ارتجاع و استحکام طبيعي خود را از دست بدهند و عروق کوچک نيز باريکتر شوند،
فشار خون بالا مي رود.

ﻓﺸﺎرﺧﻮن ﺑﺎﻻ  ﻳﻜﻲ از ﻣﻬﻤﺘﺮﻳﻦ ﻋﻮاﻣﻞ ﺗﻬﺪﻳﺪﻛﻨﻨﺪه ﺳﻼﻣﺖ اﻧﺴﺎﻧ‌‌ﻬﺎ ﺑﺨﺼﻮص در ﻛﺸﻮرﻫﺎي در ﺣﺎل ﺗﻮﺳﻌﻪ از ﺟﻤﻠﻪ اﻳﺮان اﺳﺖ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ؛  ﻳﻚ ﺑﻴﻤﺎري ﭼﻨﺪ  علتی اﺳﺖ ﻛﻪ در ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺗﻌﺎﻣﻞ ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﺤﻴﻄﻲ و ژﻧﺘﻴﻜﻲ ﻣﺨﺘﻠﻒ اﻳﺠﺎد ﻣﻲ ﺷﻮد.  ﺗﻨﺶ(اﺳﺘﺮس) و راﻫﻬﺎي ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ آن از ﺟﻤﻠﻪ ﻋﻮاﻣﻞ اﻳﺠﺎد و تسریع ﻓﺸﺎرﺧﻮن ﺑﺎﻻ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ.

پرفشاری خون بیماری است که هیچ علامتی ندارد و از طریق معاینات دوره ای می توان به آن پی برد. در واقع فشار خون اندازه گیری نیرویی است که بر دیواره های سرخرگ اعمال می شود. این نیرو اگر خیلی پایین یا خیلی بالا باشد شخص باید به پزشک مراجعه کند.

فشار خون را قاتل خاموش می گویند، چرا که بیشتر هیچ علامتی ندارد، فشار خون یکی از بارزترین بیماریهای کشنده بوده که در ظاهر بی خطر است وتا زمانی که اندازه گیری نشود اطلاعی از بالا بودن آن نبوده تا اینکه صدمات جبران ناپذیری بزند . در طول روز و عمر هر فرد میزان فشار خون متغیر است بطوریکه در زمان فعالیت ، فشار خون افزایش می یابد و درهنگام استراحت افت می کند. اما در افراد بیمار حتی در زمان استراحت نیز فشار خون از حد طبیعی بالاتر و یا پایین تر است .

پرفشاری خون امروزه یکی از بیماری های مزمن غیرواگیر است که خطر مرگ ومیر زودرس را بالا می برد. افزایش فشار خون باعث افزایش مقاومت در برابر جریان خون می شود و این مقاومت خطر ایست قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلب و بیماری های مزمن کلیه را بیشتر می کند .

  اگر به طور مزمن، فشار سیستولی فردی بزرگسال بیشتر از 140 میلی متر و فشار خون سیستولی بیشتر از 90 میلی متر جیوه باشد به آن فشار خون بالا اطلاق می شود. پرفشاری خون به دو گروه طبقه بندی می شود؛ پرفشاری اولیه و پرفشاری ثانویه.

پرفشاری اولیه : این نوع فشار خون بالا در میان مردم بسیار شایع است و تقریبا 90 درصد بیماران به این نوع فشار خون مبتلا هستند. افراد مبتلا معمولا در سنین بالا قرار دارند.

عوامل بسياري منجر به فشار خون مي شوند که شامل عوامل وراثتي، چاقي، مصرف بالاي الكل ، مصرف بالاي سديم و سن بالا است. همچنين زياد يکجا نشستن، فشارهاي عصبي، مصرف کم پتاسيم و کلسيم و مقاومت در برابر انسولين نيز باعث بالا رفتن فشار خون مي شود.

 سابقه بیماری در خانواده، عوامل محیطی، سبک بد زندگی، افزایش وزن، خوردن غذاهای پرنمک طی سالیان دراز، مصرف سیگار و الکل احتمال ابتلا به پرفشاری خون را بالا می برد.

 

 

 زنان باردار در معرض پرفشاری خون

پرفشاری خون را در زنان باردار نیز مشاهده می کنیم. فشار خون بالا در دوران بارداری پره اکلامپسی یا همان مسمومیت حاملگی نام دارد و معمولا از نیمه دوم بارداری به بعد شروع می شود. البته در بیماری پره اکلامپسی مادران باردار غیر از فشار خون بالا دفع پروتئین از ادرار هم دارند. پره اکلامپسی بیماری خطرناکی است و اگر درمان نشود باعث مرگ مادر و جنین خواهد شد. از علامت های شایع آن ادم (تجمع مایع در بافت و تورم اندام) در اندام ها، بخصوص اندام تحتانی، سردرد، تاری دید و در مواقع شدید. تشنج و اختلال هوشیاری و نهایتا مرگ است.

  نقش تغییر سبک زندگی در کاهش فشار خون

 همه افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند علاوه بر مصرف دارو باید سبک زندگی خود را تغییر دهند. یعنی اگر دچار افزایش وزن هستند وزن خود را کاهش دهند، کمتر نمک مصرف کنند و سبزیجات تازه و میوه را در غذای روزانه خود بگنجانند، ورزش کنند (روزی 30 دقیقه پیاده روی توصیه می شود، البته انجام هر ورزشی برای افراد مبتلا به پرفشاری خون باید با نظر پزشک معالج باشد)، مصرف سیگار و الکل را محدود کنند .

 منابع :

مقاله راﺑﻄﻪ  ﺳﻄﺢ ﺗﻨﺶ ﺑﺎ ﻓﺸﺎر ﺧﻮن ﺑﺎﻻ  و راﻫﻬﺎي ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ آن / ﻣﺠﻠﻪ ﻋﻠﻤﻲ داﻧﺸﮕﺎه ﻋﻠﻮم ﭘﺰﺷﻜﻲ ﺑﻴﺮﺟﻨﺪ (دوره  12؛ شماره 2 و 1 ؛  سال 1384)/ نویسندگان : زهرا فرج زاده ، سیما کاهنی ، سید علیرضا سعادتجو

  http: www.mardoman.com health bloodpressure.aspx


http: maghaleh.net content-228.html

ماهنامه الکترونیکی سیب /اردیبهشت  97

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  4
کل بازديد:  172
بازدیدکنندگان برخط:  1