نشریه الکترونیکی سیب/شماره 66/اردیبهشت 97
را ه کار های کنترل افزایش فشار خوناسم دیگرفشارخون
  ،قاتل خاموش  است؛ چونکه   بی سروصدا پیشرفت می کند وآرام آرام کار را به جاهای باریک می کشاند. عوارضی هم که ایجاد می کند، یکی دوتا نیست؛ سکته قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی، نارسایی کلیوی، آنوریسم (اتساع عروقی(، تخریب شبکیه چشم و...

فشارخون یعنی چه؟

فشارخون یعنی فشاری که از طرف خون بر سطح داخلی رگ های بدن وارد می شود. اماوقتی می گوییم کسی فشارخون دارد یا به بیماری فشارخون مبتلاست، منظورمان چیزدیگری است. در این حالت، منظورمان این است که شخص مزبور دچار افزایش فشارخون شریانی شده. به همین دلیل، پزشکان میگویند استفاده از عبارت (پرفشاری خون ) یا(فشار خون بالا مناسبتر از (فشار خون) است.

 

 

 عوامل موثر بر فشارخون:

 

سن: با افزایش سن، خطر بروز فشارخون بیشتر م یشود. افزایش فشارخون دراوایل میان سالی در بین مردان بیشتر است اما زنان بعد از یائسگی بیشتر در معرض این بیماری اند.

 

نژاد: این بیماری در سیاه پوست ها شایع تر است و معمولا در سن پایی نتری هم بروز می کند و عوارضش هم بیشتر و شدیدتر است.

 

سابقه خانوادگی: آنهایی که یک یا چند نفر از اعضای خانواده شان به این بیماری دچار باشند، احتمال ابتلای خود شان هم به فشارخون بیشتر خواهد بود.

 

اضافه وزن: هرچه وزنتان بیشتر باشد، به این بیماری نزدی کترید. پس اگر اضافه وزن دارید، حتما به فکر کاهش وزن باشید.

 

کم تحرکی: هرچه ک متحر کتر باشید، تعداد ضربان های قل بتان بیشتر خواهد بودو هر چه تعداد ضربا نهای قلب تان بیشتر باشد، انقباضات قلب یتان شدیدتر می شودو این، نیروی وارد بر  رگهایتان را افزایش می دهد و طبیعتا فشارخون تان را بالا م یبرد.

 

استعمال دخانیات و الکل: مواد شیمیایی داخل تنباکو به دیواره شریان ها آسیب می زند و آنها را تنگ می کند و هرچه قطر رگ ک متر شود، فشارخون بیشتر می شود.الکل نیز می تواند به قلب آسیب برساند و باعث افزایش فشارخون شود.

 

مصرف بیشتر از اندازه سدیم: وقتی از سدیم حرف می زنیم، در واقع از نمک طعام صحبت م یکنیم که باعث می شود کلیه ها آب کمتری دفع کنند و به این ترتیب مایع زیادی در بدن محبوس شود. این احتباس آب باعث افزایش حجم خون و در نتیجه، افزایش فشارخون خواهد شد.

 

مصرف کمتر از اندازه پتاسیم: در بدن ما تعادلی بین سدیم و پتاسیم برقرار است که اگر یکی بالا برود، دیگری پایین می آید. یعنی اگر میزان پتاسیم بدن شما پایین بیاید،میزان سدیم خونتان دچار افزایش می شود و این، یعنی شما در خطر فشار خون هستید.

 

استرس: استرس باعث افزایش موقت اما شدید فشارخون می شود. پس تا می توانید،از عوامل استرس زا دوری کنید و آرامش تان را حفظ کنید.

 

صفحه بعد 


 

ماهنامه الکترونیکی سیب /اردیبهشت  97

 

 

 

 

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  3
کل بازديد:  190
بازدیدکنندگان برخط:  1