نشریه الکترونیکی سیب/شماره 66/اردیبهشت 97
بیماری بهجت
 

سندرم بهجت یا بیماری راه ابریشم

یک وسکولیت سیستمیک( التهاب عروق) است با علت نامعلوم که چندین دستگاه بدن را درگیر می کندو جزو بیماریهای روماتولوژیک طبقه بندی شده است.

اغلب در افراد جوان بروز می کند و مرد و زن به یک نسبت درگیر می شوند.

 

نشانه ها و علایم بیماری بهجت

بهجت دامنه ی گسترده ای از علائم را داراست در حالی که اکثر بیماران ممکن است تنها تعداد کمی از این علائم را داشته باشند.

آفت های دهانی

یکی از علایم بیماری بهجت آفت دهانی است. تقریبا ۹۸٪ از مبتلایان به سندرم بهجت زخم های دهانی را دارند که از علائم برگشت پذیر می باشد. این زخم ها اکثراً دردناک هستند و بر دامن دهان، زبان، گلو ایجاد شده که دو دسته می باشند:

زخمهای کوچک و سطحی و متعدد که به سرعت خوب می شوند.

زخم های بزرگ و عمیق که دیر التیام می یابند.

بعضی اوقات ممکن است تعدادی زخم کوچک یکجا جمع شوند.

آفت دهانی در این بیماری معمولا عارضه بر روی مخاط دهانی ایجاد نمیکنداگر تنها زخم های گاه و بیگاه دهانی دارید ( همان طور که اکثر مردم دارند) بسیار بعید است که مبتلا به بیماری بهجت باشید ولی در صورتی که یکی از نزدیکان درجه یک شما مبتلا به این بیماری باشد این زخم ها می توانند از علائم بهجت باشند.

زخم های تناسلی

زخم های تناسلی از دیگر علایم بیماری بهجت هستند. در زنان و دختران ممکن است این زخمها در دستگاه تناسلی، واژن مشاهده شود. مردان و پسرها هم ممکن است با زخم بر روی پوست بیضه ها، و آلت تناسلی و تورم در بیضه ها مواجه شوند. زخم ها و التهابات ممکن است در اطراف مقعد و کشاله ی ران هم نمایان گردد. زخم تناسلی در این بیماری معمولاً فاقد درد است و پس از بهبودی آثار آن بر روی پوست باقی می ماند.

زخم های دهانی و تناسلی در سندرم بهجت با ویروس تبخال به وجود نمی آیند و از طریق روابط جنسی قابل انتقال و سرایت نمی باشند پس نمی توانید این بیماری را از شخص دیگری بگیرید.

ابتلای پوستی

ضایعات پوستی از علایم بیماری بهجت است و می توانند شامل آکنه، کورک، جوش های قرمز رنگ، زخم و لک باشند که شبیه نیش حشرات و برآمدگی و تورم زیرپوست است. پوست فرد مبتلا ممکن است ملتهب و زخم شود و یا عفونی به نظر برسد.

التهاب چشم

التهاب چشم یکی از مشهور ترین علایم بیماری بهجت است. التهاب چشمی ممکن است در جلو و یا پشت چشم باشد، در اطراف عنبیه یا کنار شبکیه. این التهاب باید در سریع ترین زمان ممکن درمان شود زیرا ممکن است موجب از دست دادن بینایی گردد.

علائم سندرم شامل احساس جسم شناور (خال و لکه ای به صورت معلق در هوا مقابل میدان دید شما ظاهر می شود)، تیره گی یا افت بینایی و درد و قرمزی در چشم است که توسط بیماران ذکر می شود.

مشکلات مفصلی

امکان دارد درد و تورم را در چندین مفصل داشته باشید. این مشکلات مفصلی ممکن است بیایند و بروند (موقتی باشند) و یا دائمی و ماندگار شوند. این دسته از ناراحتی ها با رماتیسم و آرتروز و التهاب مفاصل یکسان نیست و معمولابر خلاف بیماری آرتریت روماتوئید به مفاصل آسیبی نمی رسانند. مشکلات مفصلی از دیگر علایم بیماری بهجت می باشند.

ابتلای سیستم عصبی 

در بعضی از افراد سر دردهای شدید وجود دارند این سردرد ها ممکن است ناشی از التهاب در مغز باشد که با آزمایش قابل تشخیص است اما معمولاً سردردها به خودی خود نشانه ی مشکلی جدی نیستند.

گاهی اوقات بیماری بهجت موجب علائم دیگری می شود. مانند:

دو بینی

اشکال شنوایی

سرگیجه

از دست دادن تعادل

ضعف و بی حالی

احساس ضعف و بی حسی در بازوها و پاها

همچنین تعدادی از افراد مبتلا به بهجت تجربه ی افسردگی را نیز دارند. ابتلای سیستم مغزی در این بیماری بایستی مرتباً بررسی و درمان مناسب صورت گیرد.

مشکلات روده 

بسیاری از افراد مبتلا به سندرم بهجت نفخ و باد فراوان معده دارند. بهجت گاهی اوقات التهاب روده ها، اسهال و دردهای شکمی، خون و مخاط در مدفوع را موجب می شود.

لخته شدن خون (ترومبوز)

رگهای خونی ملتهب ریسک دچار شدن به ترومبوز را در شما افزایش می دهد، اگرچه این از انواع تروزمبوزی نیست که منجر به سکته های قلبی می شود.سیاهرگ نزدیک به سطح پوست شما در زمان ابتلاء دردناک، گرم و قرمز می شود و ترومبوز در سیاهرگ عمیق تر سبب درد و تورم اندامهای تأثیرپذیر زیرین می گردد. پاها اغلب بیشتر از بازوان تحت تأثیر قرار می گیرند. ترومبوز ممکن است در رگ های خونی سر، ریه ها یا دیگر اندامهای داخلی رخ دهد اما این امر بسیار نادر است.

تشخیص بیماری بهجت

تشخیص سندرم بهجت مقداری زمانبر است. هیچ آزمایشی برای تأیید تشخیص وجود ندارد و ممکن است علائم این سندرم با علائم بیماریهای معمولی اشتباه گرفته شود.پزشک مربوطه باید بقیه ی دلایل ممکن علائم را رد کند.

تست پاترژی

ممکن است به آزمایش Pathergy که میزان حساسیت شما را اندازه گیری میکند احتیاج داشته باشید. پزشک مربوطه یک خراش کوچک یا تزریق را به پوست شما وارد میکند و اگر نشانه ی لک قرمز رنگ که بصورت برجسته و جوش مانند ظاهر شود، نتیجه مثبت است. این به این معنا نیست که شما قطعاً بهجت دارید ولی دکترتان در هنگام تشخیص این نتیجه را در کنار دیگر عوامل به حساب خواهد آورد .

 صفحه بعد 


ماهنامه الکترونیکی سیب /اردیبهشت  97

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  3
کل بازديد:  447
بازدیدکنندگان برخط:  1