نشریه الکترونیکی سیب/شماره 63/بهمن 96
دکتر محمود مرتضوی
 

 پزشکی که حق ویزیت را بر اساس تمکن مالی بیماران دریافت می کنند

 در روزگاری که همه پزشکی را به عنوان شغلی با درآمد بالا به شمار می آورند، پزشکانی در شیراز هستند که شرافت و اخلاق شغلی خود را به پول ترجیح داده اند، پزشکی که به بیمارانش پاکت می دهد که حق ویزیتش را بر اساس تمکن مالی و محرمانه پرداخت کند یا پزشکی که خانه اش را به مرکز درمانی تبدیل می کند ازجمله کسانی هستد که اخلاق را به مادیات ترجیح داده اند.

شاید کمتر شغلی باشد که انسان ها از بدو تولد تا آخرین لحظه از زندگی به آن نیاز دارند و بی شک آن شغل شریف پزشکی است.

 اصلا شاید به همین دلیل است که یکی از آرزوهای بزرگ کودکی مان این بوده که شغل پزشکی را همیشه در سر بپروانیم و با انتخاب این شغل و خدمت به همنوعان، خودمان را راضی نگه داریم و روح خود را اوج دهیم و به زیباترین لحظاتی که قرار است در آینده برای جامعه رقم بزنیم، فکر کنیم.

 آری هنوز هم هستند پزشکانی که در این دنیای قریب، امثال دکتر قریب ها، خدادوست ها و ... را الگو قرار داده اند و با دوست داشتن خدا هر روز برای عزت دادن به شغل شریف پزشکی با نیت خدمت به خلق و نیز رفتار صادقانه و خالصانه به شغل طبابت ارج می نهند.

 برای روز پزشک مصاحبه با چنین پزشکی که از رفتارشان یاد کردیم، قدری سخت بود زیرا مصداق این را داشت که بخواهیم از میان اقیانوس زیبایی ها، تنها از چند زیبایی یاد کنیم.

 پزشکی که حق ویزیت را بر اساس تمکن مالی بیماران دریافت می کند

 اخلاق و شرافت پزشکی در شیراز را یک پزشک متخصص هجی کرده است. او از بیماران می خواهد هرچه در توان مالی دارند به عنوان حق ویزیت پرداخت کنند.

 این پزشک متخصص داخلی و فوق تخصص بیماریهای عفونی   برای دریافت ویزیت از بیماران مهری بر پاکت زده با این عنوان که: «مبلغ ویزیت 25 هزار تومان است اگر مقدور نباشد پرداخت مبلغ ویزیت دلخواه است" انتخاب کرده است.

 دکتر محمود مرتضوی با بیان اینکه هدف از انجام این امر اجرای وصیت پدرم بود، در توضیح بیشتر گفت: قرار بود تنها در هفته یک روز درمان برای بیماران رایگان باشد ولی به این نتیجه رسیدم که چرا تنها یک روز را رایگان قرار دهم، بلکه به بیماران پاکتی برای پرداخت ویزیت ارائه شود تا با در نظر گرفتن کرامت انسانی آنها در صورت توان مالی، مبلغ دلخواه را پرداخت کنند.

 این پزشک متخصص با بیان اینکه هیچگاه پاکت را در مقابل بیماران چک نکرده ام، گفت: همیشه بر این امر معتقدم که هیچگاه بیماری که نیازمند است سعی بر سوء استفاده از این کار ندارد.

 دکتر مرتضوی با اعلام اینکه کار خیر هیچگاه نیاز به تبلیغ و به بوق و کرنا گذاشتن ندارد، افزود: انسان ها باید شخصاً از کاری که انجام داده اند، احساس آرامش داشته باشند.

 وی بیان کرد: پزشکان زیادی هستند که حتی نصف دستمزد خود را دریافت می کنند که گواه این موضوع دکتر نیک اقبالیان جراح پیوند کبد است که در مقابل عمر و سلامتی که به بیماران اهدا می کند تنها مبلغی جزئی از دستمزد خود را از بیمار دریافت می کند و بسیاری از پزشکان همانند دکتر ملک حسینی ها هستند که این چنین با شوق و ذوق درونی خود سعی بر انجام خدمت دارند.

 دکتر مرتضوی هزینه مطب را بسیار بالا عنوان کرد و گفت: باید این را هم در نظر گرفت برخی از پزشکان مخارج بالای مطب خود را به سختی در می آورند، زیرا پزشکان هم باید به نسبت تلاشی که داشته اند از درآمد نسبی برخوردار شوند.

   این پزشک متخصص اضافه کرد: متاسفانه دید اقتصادی که در جامعه حاکم است، همه را به سمت ارزش های مالی و اقتصادی سوق داده و باعث از بین بردن قداست این شغل شده و بعضی مسائل زیر پا گذاشته شده است.

 وی در پایان پزشک را سنگ صبور و محرم اسرار بیمار دانست.ماهنامه الکترونیکی سیب /بهمن 96

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  669
بازدیدکنندگان برخط:  1