نشریه الکترونیکی سیب/شماره 63/بهمن 96
ترشحات واژن
   ترشحات واژنی در بانوان سبب پاکیزگی و سلامت واژن می شود، اما تغییر رنگ و بوی ترشحات می تواند نشانه بیماری باشد.

ترشحات سفید رنگ سبب پاکیزگی و لغزندگی واژن می شود و نشان می دهد که واژن عاری از هرگونه میکروب و عفونت است، به عبارت دیگر اگر ترشحات واژینال تغییر رنگ و بو دهند، نشان دهنده خدشه در سلامت دستگاه تناسلی است. اما باید بدانیم که در دوره قاعدگی ترشحات واژینال تغییر می کند و همچنین ترشحات دوران بارداری نیز متفاوت است.

ترشحات واژینال در تمام بانوان، یک تا دو سال قبل از بلوغ شروع می شود و با یائسگی بسیار کم می شود،

پس از دوران قاعدگی، ترشحات غلیظ تر و رنگ آن سفید تر است، ۱۴روز پس از اتمام عادت ماهانه، یعنی در حدود در زمان تخمک گذاری، ترشحات واژن مثل آب شفاف تر، رقیق تر و به صورت رشته های باریک می شوند، در وسط دوره قاعدگی، هنگامی که تخمدان ها تخمک گذاری می کنند، میزان ترشحات واژن افزایش می یابد.

ترشحات واژن در طول دوره قاعدگی کاملاً طبیعی است؛ این رطوبت نشانه آن است که شما تخمک گذاری می کنید.

پس از پایان تخمک گذاری، ترشحات واژن دوباره غلیظ تر می شوند و در روزهای انتهایی دوره قاعدگی و با نزدیک شدن به شروع عادت ماهانه، رنگ ترشحات سفید تر می شود.

هیچ راهی برای کاهش ترشحات واژن وجود ندارد، زیرا این ترشحات یکی از روند های طبیعی بدن برای دفع باکتری ها می باشد و برای حفظ سلامت ضروری است. ولی گاهی ممکن است در برخی موارد نشان دهنده عفونت باشد. ترشحات طبیعی شفاف یا سفید رنگ هستند و بوی بد نمی دهند. شما باید مراقب رنگ، بو و میزان  ترشحات خود باشید.

در دوران بارداری، جریان خون در واژن و هم چنین تولید پروژسترون در بدن افزایش می یابد که سبب می شود نوع ترشحات واژن تغییر کند. ممکن است افزایش ترشحات تا به دنیا آمدن نوزاد ادامه داشته باشد.

چند هفته قبل از زایمان، مادر با افزایش و غلیظ تر شدن میزان ترشحات، مواجه خواهد شد. زیرا مخاط در تمام مدت بارداری در دهانه رحم جمع می شود، و متعاقب آماده سازی زایمان، با باز شدن دهانه رحم، ترشحات غلیظ به واژن می ریزند. به علاوه ساک حاملگی که در دوران بارداری بچه را محافظت می کند، پاره می شود و حجم زیادی از مایع به طور ناگهانی از مادر خارج شود، نشانه پاره شدن کیسه آب است و نشانه آن است که کودک به زودی به دنیا می آید؛  بنابراین باید هرچه زود تر مادر، به بیمارستان منتقل شود.

اگر هنوز وارد هفته ۳۷ بارداری نشده اید، و با افزایش ناگهانی و تغییر رنگ ترشحات مواجه هستید، باید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید، به ویژه ترشحات همراه با خون، می تواند از نشانه های زایمان زودرس باشد.

زمانی که ترشحات واژن زرد، سبز یا خاکستری می شود، نشان دهنده ی عفونت باکتریایی واژن است. یکی دیگر از نشانه های این عفونت، ترشحات همراه با بوی بد ماهی است و ترشحات سفید رنگ و به صورت تکه های پنیر از علائم عفونت قارچی است و فرد معمولاً در ناحیه واژن احساس خارش و تورم دارد.

ترشحات به صورت کف و همراه با بوی بسیار بد و شبیه به بوی تخم مرغ فاسد از نشانه های  نوعی عفونت باکتریایی (تریکوموناسیس) است، که یک بیماری مقاربتی است.

اگر فرد وقتی حامله است یا در وسط دوره قاعدگی خود، با یک افزایش ناگهانی در مقدار ترشحات مهبل مواجه شد، می تواند نشانه یکی از این بیماری های مقاربتی مانند (کلامیدیا یا سوزاک) باشد که هنگام ادرار کردن، همراه با احساس سوزش است و پزشک هرگونه تغییرات در ترشحات واژن را مورد ارزیابی قرار می دهد. عفونت های واژن و بیماری های مقاربتی ، معمولاً قابل درمان هستند.

برای پیشگیری از ترشحات غیر طبیعی واژن، همیشه واژن را تمیز و خشک نگه دارید، از دوش واژن (شست و شوی واژن با مایع) پرهیز کنید، هنگام مقاربت از کاندوم استفاده کنید، از محصولات بهداشتی زنانه، صابون و پد های بهداشتی استفاده کنید. رعایت بهداشت شخصی و روابط جنسی ایمن، بهترین راه برای حفظ سلامت ترشحات واژن است.
ماهنامه الکترونیکی سیب /بهمن  96

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  615
بازدیدکنندگان برخط:  1