نشریه الکترونیکی سیب/شماره 63/بهمن 96
اهمیت بیماری کیست هیداتیک

 

چرخه زندگي اين انگل بين سگ سانان و گياهخواران تكميل مي شود. كرم بالغ در روده كوچك گوشتخواران مخصوصا سگ ها زندگي مي كند و تخم هاي خود را از طريق مدفوع به محيط بيرون مي رساند. تخم هاي دفع شده در مدفوع سگ، بلافاصله براي دام و انسان آلوده كننده است.

گوسفند، گاو و بز نيز به هنگام چريدن و خوردن علف های آلوده، تخم هاي اكينوكوك را همراه علوفه ی آلوده وارد دستگاه گوارش خود مي كنند و تخم ها پس از ورود به دستگاه گوارش ميزبان باز شده و جنين قلابدار به درون بافت روده مهاجرت نموده و از طريق عروق روده يا مجاري لنفاوي، به كبد مي رسند.

تعدادي از آنها در كبد مي مانند و تعدادي به ريه مي رسند، تعداد كمتري نيز به ساير ارگانها مانند كليه، طحال، عضلات و مغز حمل مي شوند. در اين مرحله انگل پس از استقرار در بافت شروع به رشد و نمو كرده و طي چند ماه كيست هايی در اندازه هاي مختلف ايجاد مي كنند. حال درصورتی که سگ سانان از احشاء نشخوار کنندگان آلوده به اين كيست تغذیه نمایند، دوباره سیکل بیماری تکرار می گردد.

چرخه زندگی اکینوکوکوزیس

علائم بیماری کیست هیداتیک :

پس از بلع تخم، هر اندامی از بدن می تواند محل بوجود آمدن کیست باشد و بسته به اینکه در چه اندامی کیست ایجاد شده اختلال در عملکرد همان عضو را داریم.

کیست های ریوی و کبدی شایع تر هستند. علايم اين بيماري از درد ساده در محوطه راست شكمي گرفته تا تنگی نفس، سرفه های خشک، عفونت های ثانویه به دنبال پاره شدن کیست در اعضای داخلی و شوک آنافیلاکسی متغییر است. گاهي تعداد اين كيست ها به حدي در كبد افزايش مي يابند كه موجب از كار افتادن كبد خواهد شد که در صورت درمان نشدن منجر به مرگ می شود.

علائم اين بيماري بستگي به محل استقرار كيست (كبد، ريه، مغز، استخوان) ، بزرگي و موقعيت آن كيست دارد. به عنوان مثال در مغز و چشم سريعاً ايجاد علامت مي كند در حالي كه در كبد سالها طول مي كشد تا ايجاد علامت نمايد .در حال حاضر جراحي كيست هاي هيداتيك در انسان تنها راه اساسي معالجه بيماري است.

تشخیص بیماری کیست هیداتیک

-
  تشخیص کلینیکی :

عفونت توسط پزشک با گرفتن شرح حال، تاریخچه و علائم بالینی مثل اتساع شکم، اقامت در منطقه اندمیک، سابقه ی تماس با سگ و .... شناسایی می شود
.

 -  تشخیص آزمایشگاهی : عفونت با روش های تشخیصی آزمایشگاهی نظیر تست های تشخیصی و افتراقی، روش های سرولوژی، رادیوگرافی، سونوگرافی و سی تی اسکن، ام‌آرآی، و بافت برداری و ..... شناسایی می شود.صفحه قبل صفحه بعد 


ماهنامه الکترونیکی سیب /بهمن96 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  469
بازدیدکنندگان برخط:  1