نشریه الکترونیکی سیب/شماره 63/بهمن 96
علائم کیست هیداتیدبیشتر بیماران با کیست هیداتید کبد هیچ علامتی ندارند و ممکن است در طی یک بررسی به طور تصادفی کشف شوند و یا فقط با بزرگی کبد مشخص شوند  کیست های بزرگ ممکن است دردناک شوند ولی علا یم کیست هیداتید معمولاً نتیجه عوارض مختلفی است که ممکن است برای آن پیش بیاید. کیست هیداتید ممکن است به داخل مجاری صفراوی پاره شود و منجر به کلانژیت گردد و یا ممکن است در مواردی که در زیر کپسول کبد ی قرار گرفته است به داخل حفره پریتوئن پاره شده و منجر به شوک آنافیلاکتیک گردد و در مواردی نیز دچار عفونت گشته و علا یم آبسه کبدی تابلوی بارز آن باشد.

کیست های ریوی و کبدی شایع تر هستند. علايم اين بيماري از درد ساده در محوطه راست شكمي گرفته تا تنگی نفس ، سرفه های خشک، عفونتهای ثانویه به دنبال پاره شدن کیست در اعضای داخلی و شوک آنافیلاکسی متغییر است گاهي تعداد اين كيست ها به حدي در كبد افزايشمي يابند كه موجب از كار افتادن كبد خواهد شد که در صورت درمان نشدن منجر به مرگ می شود.

علائم اين بيماري بستگي به محل استقرار كيست (كبد، ريه، مغز، استخوان) ، بزرگي كيست و موقعيت كيست دارد. به عنوان مثال در مغز و چشم سريعاً ايجاد علامت مي كند در حالي كه در كبد سالها طول مي كشد تا ايجاد علامت نمايد.

در حال حاضر جراحي كيست هاي هيداتيك در انسان تنها راه اساسي معالجه بيماري است دوره کمون ممکن است بین 5تا20 سال طول بکشد و در غالب موارد سالها طول میکشد تا بیماری علامتدار شود و گاها کیست خودبخود بهبودی پیدا میکند. بعد از سالها به علت بزرگ شدن وایجاد اثر فشاری ، بیمار احساس دردشکمی ، بی اشتهایی ، احساس توده شکمی می کند.

  در کیست های کبدی علائمی مثل بزرگی کبد ، قولنج کبدی و زردی دیده می شود. در کیست های ریه علائم مختلفی از جمله سرفه ، تنگی نفس ، دردهای قفسه سینه و خلط خونی دیده می شود.   کیست در مغز موجب اختلالات عصبی تاری دید ، لرزش و صرع می گردد. کیست در کلیه با سوزش ادرار و وجود خون در ادرار خودنمایی می کند. کیست قلبی ممکن است باعث تپش قلب ، تنگی نفس، اختلال عمل قلب گردد.

 در پاره ای از موارد به علت ضربه ممکن است کیست پاره شده و محتویات آن وارد خون شده و شوک ایجاد کند که خود موجب سقوط سریع فشار خون و مرگ بیمار می گردد این بیماری در موارد شوک آنا فیلاکسی و یا در موارد درگیری قلبی و ایجاد تامپوناد قلبی کشنده است.

   در موارد نادر با درگیری اعضایی مثل مغز- چشم – استخوان و عضلات ایجاد علائم جدی مثل کوری و فلج می کند.

    روشهای تشخیص کیست هیداتید:

  تشخیص کلینیکی :عفونت توسط پزشک با گرفتن شرح حال ،تاریخچه و علائم بالینی مثل اتساع شکم، اقامت در منطقه اندمیک، سابقه تماس با سگ و .... شناسایی می شود.  تشخیص آزمایشگاهی : عفونت با روشهای تشخیصی آزمایشگاهی نظیر تستهای تشخیصی و افتراقی ، روشهای سرولوژی ،رادیوگرافی ، سونوگرافی وسی تی اسکن و ..... شناسایی می شود.

   درمان کیست هیداتید:

  به علت انتشار کیست و محدود نبودن حدود آن درمان مشکل است با توجه به اینکه بعضی از داروها مثل مبندازول والبندازول در مواردی که کیست ها کوچک و محدود می باشند باعث بهبودی شده اند اما در همه موارد جوابگو نیستند ولی انچه مسلم است این داروها می توانند باعث کوجکی اندازه کیست شده و با توجه به اینکه جراحی تنها درمان قطعی است می توانند خطر جراحی را به حداقل برسانند.برای درمان کیست هیداتیک روش رایج جراحی می باشد که با عوارض بعد از عمل و گاهی مرگ و میر همراه است .وجود پاره ای از بیماری های زمینه ای سبب اشکال در عمل و یا افزایش عوارض مرگ ومیر می گردد.

  آنچه در جراحی مهم است در کیست پیر باید از برداشتن غشاء فیبری که در نتیجه واکنش نسج میزبان اطراف کیست ساخته می شود پرهیز کرد جون خطر خونریزی افزایش می یابد ولی در کیستهای جوان بخاطر ترمیم سریعتر بافت باید این غشاء برداشته شود

نكات ساده پيشگيري از اين بيماري:

رعایت بهداشت فردی و محیط ، ضد عفونی نمودن سبزیجات،   محصور نمودن مزارع کشت سبزیجات ، معدوم ساختن اندام های آلوده به کیست هنگام ذبح دام ،  خوراندن داروهای ضد انگلی به سگ های شناسنامه دار و گله ،   عدم تماس با سگ سانان ،  درمان سگ های آلوده صاحبدار ،  از بین بردن سگ های ولگرد ،  کشتار دام ها در کشتار گاهای بهداشتی، کشتار دام ها در سنین پایینتر (ممانعت از بزرگ شدن کیست ها(،  دفع بهداشتی امعاء و احشاء آلوده،   عدم تغذیه سگ ها با مانده امعاء و احشای کشتارگاهی، آموزش همگانی در مورد راه انتقال و انتشار بیماری

منابع:

گلفام، فرزانه و دیگران. تحول در روش هاي درماني كيست هيداتيد كبد. حكيم :   پاييز 1387 , دوره  11 , شماره  3 ; از صفحه 20 تا صفحه 26 .

غفوری، علی.جمالزاده، نادر.خواجوی،محمد. ده مورد تخليه كيست هيداتيك كبد با سوزن از طريق پوست با هدايت سونوگرافي متعاقب درمان با آلبندازول. حكيم :   پاييز 1381 , دوره  5 , شماره  3 ; از صفحه 207 تا صفحه 212 .

 

ماهنامه الکترونیکی سیب /بهمن 96

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  7,657
بازدیدکنندگان برخط:  1