نشریه الکترونیکی سیب/شماره 63/بهمن 96
خود مراقبتی در بیماری پرفشاری خون


پرفشاری خون عامل اصلی نارسایی قلبی است و سکته های قلبی و مغزی و نارسایی کلیوی از پیامد های ناگوار این بیماری به شمار می آید.

بر خلاف تصور عامه مردم، پرفشاری خون در اکثر موارد بدون علامت است و افراد با وجود فشارخون بالا ممکن است سالها بدون علامت باشند و هنگامی فشار خون تشخیص داده شود که عوارض بیماری در فرد استقرار یافته است. بنا بر این توصیه اکید می شود که کلیه افراد بالای 18 سال به صورت دوره ای نسبت به اندازه گیری فشار خون اقدام نمایند، باید متذکر شد که اندازه فشار خون به سن یا جنس خاصی وابسته نیست و در کلیه افراد بالای 18 سال  فشار خون ماکزیمم یا سیستول کمتر از 120 میلی متر جیوه و فشار خون مینیمم یا دیاستول کمتر از80 میلی متر جیوه فشار خون طبیعی در نظر گرفته می شود و افرادی که دو بار فشار خون 90/140 میلی متر جیوه در دو نوبت جداگانه داشته باشد به عنوان افراد پرفشار خون در نظر گرفته می شوند.

بیماران مبتلا به پرفشاری خون باید به این موضوع توجه داشته باشند که کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی و پرهیز از مصرف مواد غذایی چرب و داشتن برنامه منظم برای فعالیت ورزشی هوازی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا مهمترین عامل در کنترل بیماری آنان می باشد و بدون رعایت این نکات درمان های دارویی به تنهایی چندان موفقیتی نمی توانند داشته باشند.

نکته مهم این است که درمان دارویی فشار خون بالا مادام العمر بوده و بیماران مبتلا باید به صورت مرتب و روزانه داروهای خود را مصرف نمایند و مصرف نامنظم و گاهگاه این دارو ها نمی تواند از پدید آمدن عوارض خطر ناک بیماری از قبیل سکته های قلبی و مغزی جلوگیری کند. 

با توجه به اینکه در حال حاضر دسترسی به دستگاه های دیجیتال برای اندازه گیری فشار خون به سادگی و با قیمت مناسب برای اکثر اقشار جامعه فراهم است توصیه می شود که تمامی بیماران مبتلا به پرفشاری خون نسبت به تهیه دستگاه اندازه گیری فشار خون بجز افرادی که ضربان قلب نامنظم تایید شده دارند اقدام نموده و روزانه به صورت منظم در منزل نسبت به اندازه گیری فشار خون اقدام کنند چرا که پزشک معالج در صورتی که از وضعیت فشار خون بیمار در منزل اطلاعات دقیقی در اختیار داشته باشد تصمیم گیری درمانی مناسب برای بیمار خواهد داشت.

در مورد خرید دستگاه اندازه گیری فشار خون، دقیق ترین اندازه گیری با استفاده از دستگاه های جیوه ای است ولی به دلیل مشکلات آلودگی با جیوه در صورت آسیب دیدگی دستگاه و همچنین نیاز به اندازه گیری توسط فرد دوره دیده، استفاده از این دستگاه ها در منزل دشوار است به همین دلیل دستگاه های دیجیتال به ویژه مدل هایی که بر روی بازو بسته می شوند مناسب ترین وسیله برای مونیتورینگ فشار خون در منزل می باشد. 
ماهنامه الکترونیکی سیب /بهمن  96
 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  381
بازدیدکنندگان برخط:  1