نشریه الکترونیکی سیب/شماره 63/بهمن 96
آنفلوآنزا
 

بیماری آنفلوآنزا یک عفونت حاد ویروسی دستگاه تنفسی است. در افراد مبتلا به بیماریهای مزمن و نقص ایمنی و در موارد همه گیری، عوارض بیماری شدیدتر و مرگ و میر بیشتری دارد.

بیماری آنفلوانزا، اغلب به طور ناگهانی و با سردرد و درد عضلانی آغاز، و به دنبال آن تب و لرز، درد مفاصل، بی اشتهایی و کسالت عارض می گردد. آبریزش از بینی و چشم ، درد و ناراحتی گلو نیز وجود دارد. موارد خفیف آنفلوانزا بسیار شبیه سرماخوردگی بروز می کند اما این دو بیماری با یکدیگر متفاوتند.

"توصیه های بهداشتی"

به منظور جلوگیری از انتشارسرماخوردگی و آنفلوانزا رعایت بهداشت فردی و عمومی ضروری است. به این منظور، شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون، پوشاندن دهان و صورت هنگام عطسه و سرفه، اجتناب از تماس با دیگران هنگام بیماری و حفظ فاصله بیش از یک متر، استراحت و نوشیدن مایعات گرم به میزان کافی، خودداری از کشیدن سیگار، غرغره کردن با آب نمک گرم چندبار در روز و استفاده از قطره آب نمک در بهبود علائم بیماری موثرند.

"درمان"

ضد دردها، درد را تسکین داده و باعث کاهش تب می شوند. توجه داشته باشید به کودکان و نوجوانان نباید آسپرین داده شود چون میتواند باعث بروز سندرم ری گردد. ضد سرفه ها با اثر بر مغز باعث توقف سرفه می شوند.اگرشما سرفه خلط دار دارید، ضد سرفه مصرف نکنید. اخطار: به کودکان کمتر از چهار سال نباید داروهای سرفه داده شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

 سرماخوردگی که بیش از 10 روز طول کشیده باشد،  گوش درد یا خروج ترشح چرکی از بینی، درد شدید در صورت یا پیشانی، تب بالای 38 درجه ناگهانی یا اینکه بیش از سه روز ادامه داشته باشد، تنفس کوتاه یا تنفس دشوار، خشونت صدا، سوزش گلو یا سرفه مداوم، خس خس سینه

 

  

ماهنامه الکترونیکی سیب /بهمن  96

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  331
بازدیدکنندگان برخط:  1