انسداد مزمن ریه؛ بیماری مرگ آفرینی که قابل پیشگیری است

ejournal ejournal

1396-10-2

بيماري مزمن انسدادي ريه COPD=Chronic Obstructive Pulmonary Disease)) يكي از مهمترين علت های مرگ و مير و از معضلات اصلي سيستم هاي بهداشتي درماني در جوامع امروزي به شمار مي آيد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، کارشناس بیماری های مزمن تنفسی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: طبق گزارش سازمان جهاني بهداشت، بيش از 210 ميليون نفر از جمعيت جهان به COPD مبتلا هستند و سالانه بيش از سه ميليون نفر در دنيا در اثر ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست مي دهند.

دکتر "زهرا خسروی زادگان" با بیان اینکه مصرف سيگار علت 80درصد موارد COPD است، افزود: ساير مواد دخاني مثل قليان، سيگار برگ و پيپ هم عامل مهمي در ايجاد اين بيماري هستند؛ تماس هاي شغلي خاص مثل كار در معادن، صنايع نساجي، آلودگي هوا در داخل خانه به علت تماس با سوخت هاي فسيلي و يا خارج از خانه به علت آلودگي مناطق شهري و تماس غيرفعال با سيگار به صورت قرار گرفتن در معرض دود سيگار و قليان ديگران نيز به عنوان ساير علت های COPD مطرح هستند.

او ادامه داد: بيماري انسدادي مزمن ريه(COPD) به انسداد برگشت ناپذير مجاري هوايي كه با محدوديت پيشرونده، تدريجي و برگشت ناپذير جريان هواي ريوي همراه است گفته مي شود و هر چند اين بيماري در صورت درمان هم به طور كامل برگشت پذير نيست، اما يك بيماري قابل پيشگيري و كنترل است.

کارشناس بیماری های مزمن تنفسی دانشگاه یادآور شد: در بدن هر فرد واكنش بافت ريه به اين عوامل خطر متفاوت است؛ اگر فرد زمينه ژنتيكي مساعدي داشته باشد تماس طولاني مدت با اين عوامل خطرساز منجر به بيماري مزمن انسدادي ريه می شود.

پایان خبر