نشریه الکترونیکی سیب/شماره 62/دی 96
  

راهکارهای آنی برای کاهش خشم

-هرگاه عصبانی شدید اتومبیل خود را در کنار جاده پارک کنید و سعی کنید برای دقایقی از اتومبیل خود خارج شوید و  نفس عمیق بکشید.

-همیشه در اتومبیل خود، بطری آب داشته باشید تا در هنگام عصبانیت از آن بنوشید.

-سعی کنید در هنگام عصبانیت صلوات بفرستید.

-قبل از هرگونه اقدامی، مکث 10 ثانیه ای داشته باشید. (تا 10 بشمارید)

-سعی کنید حالت فیزیکی خود را تغییر دهید. (اگر دستتان را مشت کرده اید باز کنید، اگر به سمت جلو هجوم آورده اید، به پشت تکیه دهید، اگر اخم کرده اید، گره ابرو را باز کنید).

- حواس خود را به چیز دیگر پرت کنید: پرت شدن حواس رانندگان گاهی به قیمت جانشان تمام می‌شود اما منحرف کردن ذهن در شرایط خشم و ناراحتی تکنیک جالبی است. فعالیت‌هایی مانند آواز خواندن، ذهن را منحرف کرده و باعث می‌شود ذهن به موضوع‌های جذاب‌تر و حیاتی تری تمرکز کند.

-قبل از هرگونه اقدام فکر کنید: وقتي كه كسي از ما انتقاد مي كند يا به گونه اي عمل مي كند كه به هنجارها يا انتظارات ما بي حرمتي مي شود، اين امكان وجود دارد كه حواسش پرت باشد يا دچار فشار عصبي روحي باشد.

-شوخي کردن را فراموش نکنید: شوخي كردن خشم را كاهش مي دهد، زيرا شوخي با خشم مغايرت دارد. ياد گرفتن اينكه به واكنش هايمان بخنديم نه تنها به ما كمك مي كند كه خشم خود را كاهش دهيم، بلكه به ما كمك مي كند با ديگران ارتباط برقرار كنيم و نشان دهيم كه نسبت به نامناسب بودن رفتارهایمان آگاهيم.

- نفس عمیق بکشید: بهترین حالت آن است که از روش های 4-6-8 استفاده کنید؛ یعنی نفس عمیق بکشید و تا 4 بشمارید، نفس خود را تا 6شماره نگه دارید و در نهایت نفس خود را بیرون بدهید و تا 8 بشمارید. این تمرین را حداقل 4 بار تکرار کنید. در کنار نفس عمیق، شمردن تا 10 هم توصیه می شود. گرچه با انجام این کار خشم کاملا از بین نمی رود و مسأله برطرف نمی شود اما این روش می تواند شما را از هرگونه واکنش سریع و تصمیمات غیرمنطقی بازدارد..

-لبخند بزنید: در مواقعی که بسیار عصبانی هستید، سعی کنید لبخند بزنید؛ زیرا تنها وقتی که حال خوبی داریم، لبخند نمی زنیم؛ بلکه در زمانی که می خواهیم حال بهتری داشته باشیم نیز لبخند به لبانمان می نشیند؛ علاوه بر آن خنده استرس را کم می کند، فشار خون را کاهش می دهد و نیروهای دفاعی بدن را قوی تر می کند. فراموش نکنید در هر صورت، لبخند ارزشمند است.

راهکارهای بلندمدت برای مدیریت خشم

1) ورزش کنید: برخی تمرین‌های ورزشی آرام بخش اگرچه نادیده گرفته می‌شوند اما می توانند تأثیر مطلوبی را درمدیریت خشم بر جای بگذارند. ورزش یکی از فعالیت‌هایی است که برای مدیریت خشم توصیه می‌شود اما راننده‌ها معمولاً به خاطر کمبود وقت از انجام حرکات ورزشی محروم می‌شوند. پیاده روی ورزش مفیدی برای کنترل خشم است. ورزش و پیاده روی به مغز فرصت پردازش می‌دهد و مغز را به تولید هورمون اندروفین (هورمون شادی) که خشم آن را سرکوب می‌کند، تشویق می‌کند. همچنین پیاده روی به دلیل افزایش سلامت سیستم قلبی _عروقی توانایی بدن را برای مقابله با استرس که یکی از محرک‌های خشم است، افزایش می‌دهد.

2) علت خشم خود را پیدا کنید: عوامل مرتبط با خشم خود را يادداشت كنيد، به اين وسيله مي توانيد بفهميد كه چه موقعيت هايي شما را خشمگين مي كند. براي مثال، انتقاد موجب خشمگين شدن برخي از افراد مي شود و رفتار هاي خاصي عده ديگري از افراد را خشمگين مي كند. هرگاه به آنچه موجب خشم شما مي شود پي ببريد، مي توانيد براي كنار آمدن با چنين موقعيت هايي برنامه ريزي كنيد.

3)خواب

4)تغذیه

5) آرام سازی و تفکر مثبت

 

منابع

-   ابراهیمی قوام، صغری، هوش هیجانی و روانشناسی رانندگی، مجله مطالعات مدیریت ترافیک

-          کتاب انگیزش وهیجان (رابرت فرانکن) - با تغییر و تلخیص


 
صفحه قبل


ماهنامه الکترونیکی سیب /دی 96

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  184
بازدیدکنندگان برخط:  1