عضویت سردبیر مجله علوم پزشکی ایران در کمیته بین المللی سردبیران مجلات علوم پزشکی جهان

ejournal ejournal

1396-9-29

به گزارش "وب دا" در شیراز، مدیر مسوول مجله علوم پزشکی ایران و مدیر گروه فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: برای نخستین بار در منطقه خاورمیانه سردبیر مجله علوم پزشکی ایران که مجله رسمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز است، در کمیته بین المللی سردبیران مجلات علوم پزشکی دنیا پذیرفته شد.

دکتر "محمدرضا پنجه شاهین" افزود: این کمیته شامل تعداد بسیار محدودی از سردبیران شاخص ترین مجلات علوم پزشکی هستند که در زمینه های مختلف علوم پزشکی مقاله چاپ می کنند؛ هسته اولیه این کمیته، یک گروه پنج نفره هستند که با حضور سردبیران مجلات معروف دنیا مانند NEW ENGLAND JOURNAL of MEDICINE،BMJ،AIM، THE LANCET و JAMA از حدود سی سال پیش تشکیل شده است.

او اضافه کرد: این کمیته بین المللی راهکارهای اساسی چاپ مقالات علوم پزشکی در مجلات جهان را تعیین می کند، یعنی کمیته ای است که سرخط ها و راهکارهای اصلی برای چاپ مقالات به صورت استاندارد در تمام دنیا را ترسیم می کنند و اجرای توصیه های آنها برای تمام مجلات علوم پزشکی، لازم است.

مدیر مسوول مجله علوم پزشکی ایران، ادامه داد: در حال حاضر تعداد اعضای این کمیته به سیزده نفر رسیده است که برای نخستین بار در خاورمیانه، دکتر "بهروز آستانه" به عنوان یکی از اعضای اصلی این کمیته جهانی انتخاب شده اند که یک موفقیت بسیار مهم برای دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کشور ایران و قاره آسیا است.

او در پایان، از روسای پیشین و کنونی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون پژوهشی دانشگاه و اعضای هیات علمی دانشگاه، به دلیل حمایت از این مجله به عنوان نماد اصلی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در منطقه و دنیا، تقدیر کرد.

عضو کمیته بین المللی سردبیران مجلات علوم پزشکی و سردبیر مجله علوم پزشکی ایران، گفت: کمیته بین المللی سردبیران مجلات علوم پزشکی جهان با نام لاتین INTERNATIONAL COMMITTEE of MEDICAL JOURNAL EDITORS، بین محققان پزشکی و سردبیران نشریات پزشکی به گروه "ونکوور" معروف است؛ این گروه از سال 1979 وظیفه تهیه شیوه نامه و گایدلاین های استاندارد نوشتن مقالات، انجام پژوهش و گزارش کردن مقالات را بر عهده دارد.

دکتر "بهروز آستانه" افزود: پنج مجله اصلی پزشکی دنیا، هسته اصلی بنیان گذاری این گروه هستند که شامل NEW ENGLAND JOURNAL of MEDICINE به عنوان قدیمی ترین مجله پزشکی دنیا، THE LANCET، THE BMJ، ANNALS of INTERNAL MEDICINE و JAMA است.

سرپرست گروه ژورنالیسم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز،  اضافه کرد: هر سال یک بار از سوی این گروه جلسه ای تشکیل می شود و آخرین بازبینی که در آن گایدلاین استاندارد جهانی(URM) است را انجام می دهند؛ این جلسه آخرین بار در آبان 96(نوامبر 2017) در کپنهاگ دانمارک برگزار شد تغییرات جدید در این شیوه نامه برای ابلاغ به تمام ژورنال های دنیا انجام گرفته است، به زودی منتشر می شود.

دکتر آستانه در زمینه تاریخچه مجله علوم پزشکی ایران نیز، بیان کرد: مجله علوم پزشکی ایران در سال 1970 راه اندازی شده است و دومین مجله انگلیسی زبان علوم پزشکی کشور است، سابقه و قدمت بسیار زیادی دارد و از ابتدا در شیراز تهیه و منتشر شده است.

او افزود: این مجله در حیطه پزشکی عمومی کار می کند؛ بنابراین اساتیدی که گرداننده و هیات تحریریه این مجله هستند، اساتید حیطه های گوناگون پزشکی از علوم پایه تا علوم مختلف بالینی هستند؛ مدیر مسوول این مجله استاد "پنجه شاهین" است که با درایت پژوهشی و سعه صدر خود مسایل مختلف مجله را برطرف کرده است؛ استاد "پاکشیر" نیز بیش از پنج سال است که به عنوان سردبیر این مجله فعالیت دارد؛ سایر اعضای هیات تحریریه نیز حدود 23 نفر از متخصصان حیطه های گوناگون زیرمجموعه های علوم پزشکی هستند که در دوره های دو ساله بر اساس میزان همکاری که دارند، تغییر می کنند.

عضو کمیته بین المللی سردبیران مجلات علوم پزشکی و سردبیر مجله علوم پزشکی ایران، همچنین گفت: روند رشد مجله در چند سال گذشته، از نظر تعداد مقالات ورودی، تعداد مقالاتی که در هر نسخه مجله چاپ می شود و از از نظر تعداد مقالاتی که در هر سال چاپ می شوند، بسیار خوب بوده است؛ در حدود 10 سال پیش مجله به صورت فصلنامه منتشر شده است و تعداد مقالاتی که در آن چاپ می شده است حدود 10 مقاله بوده است و ورودی مقالات حدود 110 مقاله در سال بوده است؛ در حال حاضر و در گذر زمان به دلیل برخورد حرفه ای با نویسندگان و محققان، سرعت عمل در کار و دقت و ژرف نگری اعضای هیات تحریریه در انتخاب مقالات، تعداد ورودی مقالات افزایش پیدا کرده است.

دکتر آستانه، ادامه داد: بر اساس آخرین آمار در سال 2016، تعداد 793 مقاله ورودی داشتیم، مجله در چند سال گذشته از حالت فصلنامه به دوماهنامه تبدیل شده است و تعداد مقالاتی که در هر نسخه چاپ می شود به 16 مقاله رسیده است که به تنهایی معادل با مجموع مقالات ورودی به بسیاری از نشریات دیگر پزشکی کشور است؛ همچنین روندی که از زمان ارسال مقاله به مجله تا زمانی که به چاپ می رسد، در درون مجله و بررسی مقالات انجام می شود استانداردترین روشی است که در داخل کشور انجام می شود.

او همچنین افزود: از حدود 800 مقاله ای که به مجله ارسال می شود، حدود 30 درصد آنها از کشورهای مختلف است و برخلاف بسیاری از مجلات پزشکی کشور که بیشتر مقالات دریافتی آنها از کشورهای همسایه یا هند است، بسیاری از مقالات مجله علوم پزشکی ایران از کشورهای دورتر مانند صربستان، ایتالیا، ژاپن به علاوه کشورهای اطراف مانند مصر، عربستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس، هند و پاکستان است.

 رییس مرکز تحقیقات ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دیگر سردبیر مجله علوم پزشکی ایران، گفت: حضور دکتر "آستانه" در کمیته بین المللی سردبیران مجلات علوم پزشکی جهان، افتخاری برای دانشگاه علوم پزشکی و برای کشور است؛ اگر توانایی ها و توانمندی های ایشان نبود شاید به راحتی به عضویت این کمیته انتخاب نمی شدند و این توانایی قابل تقدیر است.

دکتر "حمیدرضا پاکشیر" افزود: از ریاست دانشگاه انتظار داریم، از مجموعه ای که در مجله علمی علوم پزشکی شکل گرفته است و به زودی هم در بالاترین نمایه های علمی جهان دیده خواهد شد، حمایت شود؛ این مجله یکی از بهترین هیات های تحریریه را دارد و این گونه نیست که افراد حاضر در این جمع بدون مطالعه وارد شوند؛ از میزان مقالات ورودی به مجله و مقالاتی که در هیات تحریریه این مجله بررسی می شود و عدم پذیرش می خورد نشان می دهد که در پذیرش مقالات نکته سنجی بسیاری وجود دارد.

او افزود: مسوولان باید قدر این موفقیت ها و افرادی که به این موفقیت ها می رسند را بدانند و از این افراد موفق حمایت کنند.

مجله علوم پزشکی ایران به دو شیوه چاپی و آنلاین، منتشر می شود.

 
 
 
اخبار نشریه
معرفی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان کاندید رياست انجمن آسيايي اندومتريوز
1396-9-30
عضویت سردبیر مجله علوم پزشکی ایران در کمیته بین المللی سردبیران مجلات علوم پزشکی جهان
1396-9-29
با حضور معاون وزیر بهداشت انجام شد: آغاز به کار مرکز کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
1396-9-25
آغاز طرح امداد زمستانی اورژانس ۱۱۵ استان فارس همزمان با اورژانس کشور
1396-9-22
افتخاری دیگر برای دانشگاه علوم پزشکی شیراز: اعطای رتبه عالی به آزمایشگاه مرجع منطقه ای سل شیراز
1396-9-22
مهندسی بافت پوست؛ راهکاری در درمان سوختگی و زخم های مزمن
1396-9-21
دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛ شایسته تقدیر ویژه در امر اقامه نماز
1396-9-18
برای نخستین بار در ایران: کشف یک گونه جدید عنکبوت از سوی عضو هیات علمی دانشکده بهداشت شیراز
1396-9-18
از دستاورد بزرگ پزشکی ایران برای بازگشت نور به چشم روشندلان بیشتر بدانیم
1396-9-14
اعلام آمادگی خانواده بزرگ سازمان آموزش و پرورش استان فارس برای مشارکت در احداث بیمارستان تخصصی سرطان جنوب کشور
1396-9-14