با حضور معاون وزیر بهداشت انجام شد: آغاز به کار مرکز کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شیراز

ejournal ejournal

1396-9-25

مرکز کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آغاز به کار کرد

به گزارش "وب دا" در شیراز، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در آیین آغاز به کار مرکز کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: کارهای بسیار خوبی برای راه اندازی این کوهورت در شیراز انجام شده است؛ در هر کوهورت هزار نفر نخست را به عنوان پایلوت معرفی می کنیم و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، کار اجرا می شود تا اگر اشکالاتی وجود داشته باشد شناسایی شود و کار ادامه پیدا کند.

دکتر "رضا ملک زاده" افزود: کوهورت کارکنان یک موضوع بسیار مهم است؛ ترکیبی که شما در این کوهورت دارید یک چیز جامع تر و کامل تر از کوهورت پارس است که در آن پزشکان، پرستاران، اعضای هیات علمی و کارکنان حضور دارند.

او افزود: این برنامه را باید به عنوان بخشی از یک زیرساخت به حساب بیاورید؛ این فرصت مهمی است که می تواند منبع پاسخ به بسیاری از پرسش ها باشد و تولید علم کند و باید به عنوان بخشی از خدمات رفاهی و یک زیرساخت پژوهشی در دانشگاه به آن نگاه کنید.

اجرای کوهورت یک کار زیرساختی و زیربنایی پژوهشی است

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با تبریک هفته پژوهش به محققان و پژوهشگران، گفت: بیست و سوم آذر، آیین بزرگداشت روز پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار و از محققان و پژوهشگران برتر دانشگاه تقدیر می شود.

دکتر "سید بصیر هاشمی" افزود: به مناسبت هفته پژوهش با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، مرکز کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شیراز که در درمانگاه شهید مطهری شیراز ایجاد شده است، آغاز به کار کرد.

او اضافه کرد: فضایی با مساحت بیش از 200 مترمربع برای این مرکز پیش بینی شده و قرار است ضمن اینکه که خدمات خوبی به کارکنان دانشگاه ارایه می شود، زیرساخت خوبی نیز برای کارهای پژوهشی ایجاد شود؛ در حال حاضر کوهورت پارس در والاشهر در نزدیکی کازرون و کوهورت خرامه در حال انجام است و چند کوهورت مانند کوهورت قلب، کوهورت نوزادان و کوهورت کوار در دست اقدام است که مجموعه ای از کارهای زیرساختی و زیربنایی اساسی است که آینده آنها نتایج پژوهشی خیلی خوبی به همراه دارد و می تواند کمک زیادی به مردم باشد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه، ادامه داد: این کوهورت ویژه کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شیراز است؛ نزدیک به 30 هزار نیرو در دانشگاه مشغول به کار هستند که در مرحله نخست، 10 هزار نیروی شاغل در شهر شیراز در این کوهورت ارزیابی می شوند که شامل معاینات کامل و انجام آزمایش های لازم است؛ همچنین سوابق این افراد در این مرکز نگهداری و معاینات آنها به صورت دوره ای انجام می شود تا کمکی برای همکارانی باشد که شاید فرصت نداشته باشند به سلامتی خود توجه کنند و بیماری های آنها شناسایی و برای درمان آنها اقدام شود.

دکتر هاشمی، بیان کرد: اجرای این کوهورت، می تواند باعث پیشگیری از بروز بسیاری از عوارض و بیماری هایی شود که ممکن است در افراد وجود داشته باشد؛ پیش بینی می کنیم این کوهورت به زودی و پس از آموزش های لازم، شروع شود؛ کوهورت یک برنامه درازمدت آینده نگر است که نتایج اولیه آن در مدت پنج سال مشخص می شود و می تواند زیرساخت پژوهشی بسیار خوبی برای دانشگاه باشد.

او افزود: نکته مهم تر اینکه، می خواهیم این کوهورت را به کوهورت پارس، کوهورت خرامه و سایر کوهورت های استان مرتبط کنیم و یک نوع پرسشنامه داشته باشیم و در نهایت بتوانیم یک جمع 40 تا 50 هزار نفره از کسانی که در استان زندگی می کنند در این بررسی ها داشته باشیم؛ هر چه تعداد نفرات بالاتر رود ارزش کار و نتایج نیز بیشتر می شود بنابراین، این مجموعه کوهورت ها برای آینده دانشگاه و مردم مفید است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه، اظهار امیدواری کرد: آینده پژوهش ها کیفی، محصول محور و مساله محور باشد؛ از نظر کمّی پیشرفت خوبی داشته ایم و تعداد کارهای پژوهشی خوب است، بنابراین باید بیشتر به کیفیت ها توجه کنیم تا به چیزی که سیاست وزارت بهداشت و دانشگاه است، برسیم؛ باید پژوهش هایی که انجام می دهیم مشکلات جامعه را حل کند و در مجلات و جاهایی منتشر شود که بیشتر دیده شود.

دکتر هاشمی در پایان گفت: محققان و پژوهشگران باید در زمینه همکاری های بین المللی و چاپ مقالات در مجلات معتبر هر رشته که در یک چهارم بالا قرار دارند، تلاش کنند تا نشان دهنده کیفی شدن مقالات و بالاتر رفتن رتبه دانشگاه باشد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این آیین، گفت: اجرای این کوهورت کار بزرگی برای کارکنان دانشگاه است؛ تیمی که برای این کار آماده شده از افراد شناخته شده و آشنا به کار هستند.

دکتر "سید جلیل معصومی" افزود: فضایی که برای این مرکز آماده شده، یک فضای ساده بود که به منظور ایجاد جذابیت برای مراجعه کنندگان بازسازی و آماده شده است؛ سعی کردیم فضا به گونه ای مهیا شود تا با توجه به حضور چند ساعته مراجعان به این مرکز، برای آنان خسته کننده نباشد.

در ادامه این آیین، مدیر اجرایی مرکز کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه، در زمینه مراحل آماده سازی این مرکز، کارکنان و خدماتی که در این مرکز ارایه می شود، مطالبی به حاضران ارایه داد.

دکتر "فریبا مرادی" افزود: در فاز نخست اجرای کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه، افراد شاغل در شهر شیراز ارزیابی و بررسی می شوند و هدف کلی اجرای این طرح، بررسی تمام نیروهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز است.

او اضافه کرد: بازسازی فضای فیزیکی، تهیه تجهیزات اداری، پزشکی و آزمایشگاهی این مرکز تا این مرحله، با هزینه ای حدود یک میلیارد و 450 میلیون تومان، انجام شده است.  

مرکز کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در مجمتع تخصصی و فوق تخصصی شهید مطهری شیراز، قرار دارد.

 
 
 
اخبار نشریه
معرفی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان کاندید رياست انجمن آسيايي اندومتريوز
1396-9-30
عضویت سردبیر مجله علوم پزشکی ایران در کمیته بین المللی سردبیران مجلات علوم پزشکی جهان
1396-9-29
با حضور معاون وزیر بهداشت انجام شد: آغاز به کار مرکز کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
1396-9-25
آغاز طرح امداد زمستانی اورژانس ۱۱۵ استان فارس همزمان با اورژانس کشور
1396-9-22
افتخاری دیگر برای دانشگاه علوم پزشکی شیراز: اعطای رتبه عالی به آزمایشگاه مرجع منطقه ای سل شیراز
1396-9-22
مهندسی بافت پوست؛ راهکاری در درمان سوختگی و زخم های مزمن
1396-9-21
دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛ شایسته تقدیر ویژه در امر اقامه نماز
1396-9-18
برای نخستین بار در ایران: کشف یک گونه جدید عنکبوت از سوی عضو هیات علمی دانشکده بهداشت شیراز
1396-9-18
از دستاورد بزرگ پزشکی ایران برای بازگشت نور به چشم روشندلان بیشتر بدانیم
1396-9-14
اعلام آمادگی خانواده بزرگ سازمان آموزش و پرورش استان فارس برای مشارکت در احداث بیمارستان تخصصی سرطان جنوب کشور
1396-9-14