مهندسی بافت پوست؛ راهکاری در درمان سوختگی و زخم های مزمن

ejournal ejournal

1396-9-21

از دست دادن پوست، می تواند به دلایل بسیاری از جمله اختلالات ژنتیکی، ترومای حاد، زخم های مزمن و یا حتی مداخله جراحی رخ دهد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، عضو هیات علمی پژوهشی مرکز تحقیقات بیمارستان سوانح و سوختگی ترمیمی امیرالمومنین(ع)، گفت: زخم مزمن، مانند زخم های دیابتی و زخم بستر، به زخمی اطلاق می شود که طی 12 هفته بهبود نیابد و با توجه به اینکه این زخم ها از پرهزینه ترین مسایل حل نشده سلامتی است و بیماران زیادی از این مسئله رنج می برند، افزایش سرعت بخشیدن به بهبود این زخم ها ضروری به نظر می آید.

دکتر "سیده سارا هاشمی"، افزود: یکی دیگر از شایع ترین دلایل عمده برای از دست دادن پوست، سوختگی است که در آن، مناطق قابل توجهی از پوست می تواند آسیب دیده و بیشتر این امر، بدون امکان بازسازی پوست رخ می دهد.

او گام کلیدی برای درمان بیماران با سوختگی های شدید را پوشاندن زخم در سریع ترین زمان ممکن و مراقبت مناسب از زخم، برشمرد و ادامه داد: روش های مختلف درمان هم، برای بهبود زخم وجود دارد.

این عضو هیات علمی، اضافه کرد: هدف از مراقبت زخم، سرعت بخشیدن به بهبودی زخم بیمار در کوتاه ترین زمان ممکن، با کمترین درد و ناراحتی است که باید در محیط فیزیولوژیک که منجر به ترمیم و بازسازی بافت است، رخ دهد.

 دکتر هاشمی، بیان کرد: کشت گرافت اپیدرمي، نخستین بار 30 سال پیش صورت گرفت، اما گرافت هاي اپیدرمي بسيار نازک و آسیب پذیر هستند و نياز به مراقبت شدید در زمان پیوند و پس از آن دارند، همچنین این گرافت ها در خود افراد سوخته با درجه بالا و وسعت زیاد برای پیوند، ناکارآمد است و پیوند از سایر افراد نیز، به دلیل پس زدن پیوند و ایجاد واکنش های پس از عمل جراحی و عفونت، بسیار محدود است، بنابراین در سال های اخیر، تلاش برای توسعه درمان های پیشرفته تر مانند درمان های مبتنی بر سلول صورت گرفته است.

این عضو هیات علمی، گفت: امروزه یکی از روش های درمانی مرسوم در درمان سوختگی و زخم های مزمن از جمله زخم دیابتی، بهره برداری از سلول های بنیادی و مهندسی بافت پوست است، همچنین مهندسی بافت پوست، راهکار جدیدی برای درمان زخم ‌ها و بیماری‌ های پوستی است و هدف نهايي آن، جايگزيني بافت هاي آسيب ديده، براي برگرداندن حالت عملكردي قبل از ايجاد عارضه، برای غلبه بر محدوديت هاي روش هاي مرسوم گرافت پوستی است.

دکتر هاشمی طراحی ساختارهایی مشابه بافت‌ های آسیب‌ دیده را نیازمند به‌ کارگیری ابزارهای اصلی نظیر داربست سلولی، سلول ‌ها و مولکول‌ های فعال زیستی، مانند فاكتورهاي رشد در شرایط آزمایشگاهی عنوان کرد و افزود: داربست های سلولی ساختارهايي مبتني بر مواد موجود در ماتريكس خارج سلولي است كه تيمارهاي مختلفي روي آن ها انجام شده است.

او ادامه داد: داربست هاي زيستي با استفاده از مواد زيست سازگار و تخريب پذير به دست مي آيد و ساختار اين داربست ها، بايد تا حد امكان به بافت منطقه كاشت شبيه باشد، همچنین هر بافت ويژگي هاي بيولوژيكي و نيز فيزيكي مانند اندازه و شكل خاص خود را دارد، بنابراين هر داربست در عمل بايد توانايي وارد كردن آثار بيولوژيكي و مكانيكي خاص را برای بهبود و تغيير رفتار سلولي دارا باشد.

این عضو هیات علمی، اضافه کرد: هر داربست بر اساس خواص بافت هدفش طراحي مي شود و انتخاب نوع و جنس داربست، مهمترين بخش كار است، به طوري كه در نهايت جايگزين بافت آسيب ديده مي شود، همچنین داربست نه تنها اجازه اتصال سلول ها را به خود مي دهد، بلكه باعث مهاجرت سلول ها، نقل و انتقال فاكتورهاي بيوشيميايي، انتشار مواد غذايي، مواد زايد و نيز مواد توليدي سلول ها مي شود و براي رسيدن به اين هدف، داربست بايد داراي يك سري ويژگي هاي ساختاري باشد، بدين ترتيب بازسازي و بهبود بافت صدمه ديده از لحاظ كيفي و كمي افزايش مي يابد.

دکتر هاشمی، بیان کرد: سلول هاي بنيادي با دو ويژگي شامل توانايي تكثير براي مدت طولاني و قابليت تمايز يا تبديل به سلول هاي تخصص يافته با عملكرد خاص، از سایر سلول ها متمایز می شوند، همچنین سلول درماني يك روش درماني ايده آل و سلول هاي بنيادي مزانشیمی بهترين انتخاب براي سلول درماني است، زيرا داراي توانايي تكثير و تمايز در حد بالايي هستند.

موضوع مهندسی بافت پوست در سمینار استانی روش های نوین ترمیم زخم که به همت اساتید عضو بسیج جامعه پزشکی بیمارستان سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمومنین(ع) برگزار شد، مورد بررسی قرار گرفت.


 
 
 
اخبار نشریه
معرفی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان کاندید رياست انجمن آسيايي اندومتريوز
1396-9-30
عضویت سردبیر مجله علوم پزشکی ایران در کمیته بین المللی سردبیران مجلات علوم پزشکی جهان
1396-9-29
با حضور معاون وزیر بهداشت انجام شد: آغاز به کار مرکز کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
1396-9-25
آغاز طرح امداد زمستانی اورژانس ۱۱۵ استان فارس همزمان با اورژانس کشور
1396-9-22
افتخاری دیگر برای دانشگاه علوم پزشکی شیراز: اعطای رتبه عالی به آزمایشگاه مرجع منطقه ای سل شیراز
1396-9-22
مهندسی بافت پوست؛ راهکاری در درمان سوختگی و زخم های مزمن
1396-9-21
دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛ شایسته تقدیر ویژه در امر اقامه نماز
1396-9-18
برای نخستین بار در ایران: کشف یک گونه جدید عنکبوت از سوی عضو هیات علمی دانشکده بهداشت شیراز
1396-9-18
از دستاورد بزرگ پزشکی ایران برای بازگشت نور به چشم روشندلان بیشتر بدانیم
1396-9-14
اعلام آمادگی خانواده بزرگ سازمان آموزش و پرورش استان فارس برای مشارکت در احداث بیمارستان تخصصی سرطان جنوب کشور
1396-9-14