دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛ شایسته تقدیر ویژه در امر اقامه نماز

ejournal ejournal

1396-9-18

در سومین همایش استانی نماز با حضور نمایندگانی از تمامی دستگاه های اجرایی استان، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شایسته تقدیر ویژه معرفی شد.

 

به گزارش "وب دا" در شیراز، سومین همایش استانی نماز، پنجشنبه، نهم آذر، با معرفی برگزیدگان دستگاه های اجرایی استان فارس در امر ترویج فرهنگ نماز، بر اساس بررسی امتیازات سال 95، برگزار شد و دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در این آیین، به عنوان دستگاه شایسته تقدیر ویژه، مورد تجلیل قرار گرفت.

نماینده رئیس‌جمهور در امر نماز در این آیین بر ضرورت درک عظمت فریضه نماز تاکید کرد و گفت: با درک عظمت و بزرگی فریضه نماز، رفتار انسان‌ها نیز تغییر می یابد و به رستگاری دست می یابیم.

"محمدحسن رضایی" با اشاره به فرموده پیامبر (ص) که نماز را نور چشم خود می دانستند، افزود: اقامه نماز در کنار آثار فردی، برکات اجتماعی نیز به همراه می آورد و ضرورت سرمایه‌گذاری برای ترویج این واجب دینی اهمیت دارد.
رضایی با بیان اینکه اگر بهایی که اسلام گفته به نماز دهید، انگیزه شما تغییر می‌کند، خطاب به مدیران استان فارس، تاکید کرد: در ادای نماز، نباید رفع تکلیف کنیم، با عشق نماز را دنبال کنیم و همه برای هم دعا کنیم تا از فرصت‌های تبلیغی برای گسترش نماز استفاده کنند.

استاندار فارس نیز در این آیین، برپایی نماز را وظیفه و تکلیف دستگاه‌های اجرایی عنوان کرد و که باید در دستور برنامه‌های اجرایی و کاری دستگاه ها قرار گیرد.

مهندس "اسماعیل تبادار" نماز را بزرگترین رکن دین معرفی کرد و افزود: چنانچه جامعه ای به مؤلفه‌های دینی و اخلاقی دست یابد، پویا، دین‌دار و خلاق می‌شود.

او اقامه نماز در جایگاه واقعی خود را موجب حرکت به سوی تعالی و سلامت عنوان کرد و از دست اندرکاران دستگاه ها خواست که به نماز به عنوان یک امر واقعی و اثرگذار توجه داشته باشند.

استاندار فارس در ادامه به نقش خانواده ها در نهادینه سازی فرهنگ نماز اشاره کرد و ادامه داد: ستاد اقامه نماز و دست اندرکاران این امر، باید در کنار تبلیغات و رسانه‌ها، با بهره‌ گیری از امکانات فضای مجازی، در گستردش و ترویج دین گام‌های اساسی بردارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین "سید ابوفاضل رضوی اردکانی"، امام جمعه موقت شیراز نیز با بیان اینکه هرچه برای نماز وقت بگذاریم، به بیش از۱۲۰ مورد فرمان نماز در قرآن کریم اشاره کرد و گفت: نماز تجلی اوج عبودیت بنده در مقابل خداست و اگر همه کاری کنیم و نماز نباشد، هیچ نیست.

او نماز را ارتباط میان خالق و مخلوق دانست و افزود: آخرین وصیت همه انبیا و ائمه اطهار نیز اقامه نماز بوده است.

"سیدحسین ذوالانوار" مدیر ستاد اقامه نماز فارس دیگر سخنران این آیین بود و با بیان اینکه استان فارس در حوزه‌ نماز و حدود ۱۹ بخش، در ردیف‌های نخست تا سوم کشور جای دارد، گفت: استان فارس در تولید محتوا در فضای مجازی نیز به جایگاه دوم کشوری دست یافته است.

او با اشاره به تلاش های دشمنان برای تاثیرگذاری بر جوانان و نوجوانان در فضای مجاز، افزود: بهره‌ می‌برد، گفت: استکبار جهانی ایران را تحت فشارهای مختلفی قرار داد اما راه به‌جایی نبرد؛ مهمترین ابزار ارتباط با خدا نماز است و در موضوع داعش هم پیروزی به واسطه حضور بچه‌های اهل نماز حاصل شد.

ذوالانوار با تاکید بر اینکه ترویج فرهنگ اقامه نماز به‌عنوان اصلی‌ترین واجب الهی، راه حل مشکلات اجتماعی و کاستن از آن‌هاست، راه حل مشکلاتی نظیر طلاق و حجم بالای پرونده‌های قضایی را اقامه نماز عنوان کرد.

دبیر ستاد اقامه نماز دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در حاشیه این آیین، با اشاره به معرفی این دانشگاه به عنوان دستگاه شایسته تقدیر ویژه، گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال گذشته نیز، رتبه نخست استان را به خود اختصاص داده بود.

دکتر "اکبر اجرائی" ادامه داد: در آخرین ارزیابی وزارت بهداشت از دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیز دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به رتبه نخست کشور دست یافت.

او از اقداماتی نظیر توسعه کمی و کیفی فضاهای فیزیکی اقامه نماز و بازسازی و بهبود مساجد و نمازخانه ها در دانشگاه خبر داد و افزود: همچنین با برنامه ریزی و همکاری تمامی مجموعه دانشگاه، برای ارتقای سلامت معنوی در بیمارستان ها و مراکز درمانی، تلاش شده است.

دکتر اجرائی گفت: با تلاش های صورت گرفته، شاهد رشد فرهنگ نماز در میان اساتید، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه هستیم.

دبیر ستاد اقامه نماز دانشگاه، یادآور شد: نکته مهمی که در دانشگاه ها مورد توجه است، فعالیت های پژوهشی است، از دانشگاه ها انتظار می رود کارهای پژوهشی در این زمینه انجام دهند، چرا که باید به موضوع رسیدگی به اقامه نماز در سطح کشور، توجه بیشتری شود.

 
 
 
اخبار نشریه
معرفی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان کاندید رياست انجمن آسيايي اندومتريوز
1396-9-30
عضویت سردبیر مجله علوم پزشکی ایران در کمیته بین المللی سردبیران مجلات علوم پزشکی جهان
1396-9-29
با حضور معاون وزیر بهداشت انجام شد: آغاز به کار مرکز کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
1396-9-25
آغاز طرح امداد زمستانی اورژانس ۱۱۵ استان فارس همزمان با اورژانس کشور
1396-9-22
افتخاری دیگر برای دانشگاه علوم پزشکی شیراز: اعطای رتبه عالی به آزمایشگاه مرجع منطقه ای سل شیراز
1396-9-22
مهندسی بافت پوست؛ راهکاری در درمان سوختگی و زخم های مزمن
1396-9-21
دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛ شایسته تقدیر ویژه در امر اقامه نماز
1396-9-18
برای نخستین بار در ایران: کشف یک گونه جدید عنکبوت از سوی عضو هیات علمی دانشکده بهداشت شیراز
1396-9-18
از دستاورد بزرگ پزشکی ایران برای بازگشت نور به چشم روشندلان بیشتر بدانیم
1396-9-14
اعلام آمادگی خانواده بزرگ سازمان آموزش و پرورش استان فارس برای مشارکت در احداث بیمارستان تخصصی سرطان جنوب کشور
1396-9-14