از دستاورد بزرگ پزشکی ایران برای بازگشت نور به چشم روشندلان بیشتر بدانیم1396-9-14

پزشکان شیرازی با افتخارآفرینی دیگری، موفق شدند نخستین عمل جراحی پیوند شبکیه مصنوعی در ایران را با موفقیت، برای دو بانوی ایرانی به انجام برسانند.

به گزارش "وب دا" در شیراز، صبح امروز، دوم آذر، در آیینی با حضور مسوولان استانی و فعالان عرصه پزشکی، این دستاورد پزشکی به صورت رسمی در مجتمع ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رونمایی شد.

این عمل توسط تیم چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به سرپرستی دکتر "محسن فروردین" و با همكاري دكتر "فيصل راحت"، دكتر "عادل عطارزاده"، دكتر "مرسل مهريار"، دكتر "حسين اشرف"، دكتر "مهرداد آفريد" و دكتر "محمدحسين نوروززاده" در بیمارستان خلیلی شیراز انجام پذیرفت.

دکتر "فروردین" این موفقیت را مدیون راهنمایی های رهبر اندیشمند انقلاب دانست که با ترسیم افق روشن علمی کشور، همواره دانشگاهیان را به دستیابی به قله های رفیع علم جهانی تشویق کرده اند.

او این عمل جراحی را جراحی نخستین گام برای پایان  کوری مطلق در کشور عنوان کرد و تاکید کرد:امیدوارم که با برداشتن این گام، افتخار دیگری بر افتخارات علمی کشور افزوده شود.

دکتر فروردین با اذعان بر توانمندی های بسیار زیادی که در کشور وجود دارد، گفت: امروز شاهد پیشرفت های علمی زیادی در تمامی علوم پزشکی به ویژه چشم پزشکی در کشور هستیم و این عمل هم نتیجه تلاش های طولانی مدتی است که امروز به لطف خدا به بار نشسته و امیدواریم با انجام آن شاهد جهش علمی دیگری در کشور باشیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در توضيح شيوه اين عمل گفت: از این شیوه عمل در بیمارانی که به طور مطلق فاقد دید هستند استفاده می شود، به طور مثال بیمارانی که دچار شب کوری بسیار پیشرفته باشند، در این بیماران در ابتدا دید شب کم است و به مرور زمان و با افزایش سن، دید روز آنان نیز از دست می رود، به صورتی که برخی از بیماران، با نابینایی مطلق روبرو می شوند.

او ادامه داد: این عمل در شیراز بر روی چشم یک خانم 40 ساله با نابینایی مطلق که هر دو چشم او با شیوه های معمولی اندازه گیری دید، فاقد درک نور، ولی با شیوه های خاص و استفاده از نورهای بسیار قوی، واجد پالس هایی از عصب بینایی  بود، انجام شده است؛ همچنين بيمار خانم ديگري با ٣٣ سال سن نيز با شرايط مشابهي مورد عمل جراحي قرار گرفت و اين براي نخستین بار در جهان بود كه دو عمل جراحي در این زمینه، توسط يك تيم در يك روز به وقوع پيوست.

دکتر فروردین با بیان اینکه برای انجام این عمل از پیچیده ترین و پیشرفته ترین شیوه های عمل جراحی چشم كه حدود پنج ساعت طول می کشد، استفاده می شود، گفت: دستگاهی که در کنار چشم بیمار تعبیه شده، گیرنده تصاویری است که توسط دوربین از محیط ضبط و پس از پروسس توسط آنتن به طرف چشم فرستاده مي شود، تصاوير دريافتي بر روي سطح چشم با کمک سيمي به يك صفحه شامل ٦٠ الكترود كه طي عمل جراحي بر روي مركز شبكيه نصب شده است منتقل مي شود و تحريك حاصل از راه عصب بينايي به كورتكس بينايي منتقل و در نهايت پس از تمرينات توانبخشي ديدي در حدود يك متر شمارش انگشت ايجاد مي شود و در وضعيت جديد، بيمار قادر به انجام بسياري از فعاليت هايش به طور مستقل مي شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه، اضافه کرد: البته دستگاه و امکاناتی که برای این عمل جراحی نیاز است، مانند تمام حرکات علمی جدیدی که پا به عرصه جهانی می گذارد، گران است و از لحاظ معادل ریالی، حدود 700 میلیون تومان هزینه برای هر بیمار دارد؛ قابل ذکر است که این اعمال به صورت رایگان بر روی این بیماران انجام گرفته و  با وجود اینکه در جهان اغلب افراد متمول توانايي انجام اين عمل را دارند، اما باعث مباهات است که این خدمت در  اختیار  معمولی ترین افراد این جامعه قرار گرفت، همچنين انتخاب بيماران خانم برای نخستین اعمال جراحی، نشان دهنده توجه ویژه جامعه پزشکی ما به جایگاه رفیع زن و مادر در جامعه است و امیدواریم که با حمایت مسوولان عالي رتبه و افراد نیکوکار حوزه سلامت کشور، این شیوه جراحی گسترش پیدا کند.

او با ابراز امیدواری نسبت به کاهش هزینه های این جراحی با ادامه روند گسترش این عمل جراحی در کشور، مانند جراحی کاشت حلزون شنوایی، گفت: در مرحله اول پیش بینی می شود، که 12 هزار ایرانی هستند که به طور مستقیم می توانند از این عمل استفاده کنند که با گسترش زمینه های استفاده از این عمل، این مهم میسر شود.

دکتر فروردین یادآور شد: اگر چه این عمل در شیراز انجام شده، اما من خود را عضوی از جامعه چشم پزشکی کشور می دانم و انجام اين عمل افتخاري براي تمام كشور است.

 
 
 
اخبار نشریه
معرفی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان کاندید رياست انجمن آسيايي اندومتريوز
1396-9-30
عضویت سردبیر مجله علوم پزشکی ایران در کمیته بین المللی سردبیران مجلات علوم پزشکی جهان
1396-9-29
با حضور معاون وزیر بهداشت انجام شد: آغاز به کار مرکز کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
1396-9-25
آغاز طرح امداد زمستانی اورژانس ۱۱۵ استان فارس همزمان با اورژانس کشور
1396-9-22
افتخاری دیگر برای دانشگاه علوم پزشکی شیراز: اعطای رتبه عالی به آزمایشگاه مرجع منطقه ای سل شیراز
1396-9-22
مهندسی بافت پوست؛ راهکاری در درمان سوختگی و زخم های مزمن
1396-9-21
دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛ شایسته تقدیر ویژه در امر اقامه نماز
1396-9-18
برای نخستین بار در ایران: کشف یک گونه جدید عنکبوت از سوی عضو هیات علمی دانشکده بهداشت شیراز
1396-9-18
از دستاورد بزرگ پزشکی ایران برای بازگشت نور به چشم روشندلان بیشتر بدانیم
1396-9-14
اعلام آمادگی خانواده بزرگ سازمان آموزش و پرورش استان فارس برای مشارکت در احداث بیمارستان تخصصی سرطان جنوب کشور
1396-9-14