نشریه الکترونیکی سیب/شماره 62/دی 96
سینوزیت چیست ؟

معصومه جمشیدی 

سینوزیت ( sinusitis )چیست ؟

به التهاب مخاط غشاهای پوشاننده یک یا چند سینوس در جمجمه (استخوان‌های صورت) گفته می شود. در طی ده سال اخیر، بیماری سینوزیت افزایش بیشتری داشته است. سینوس ها حفره هایی توخالی در استخوان های جمجمه و صورت ما هستند.

علل ایجاد سینوزیت: عفونت و التهابی که باعث انسداد سوراخ‌های سینوس ها می شود علت اصلی ایجاد این بیماری می باشد. با این شرایط عفونت سینوس ها اغلب به دنبال یک سرماخوردگی ساده ایجاد می شود. اما احتمال مبتلا شدن به مشکلات سینوس‌ها با وجود عوامل متعدد دیگری مثل آلرژی ها، اختلالات ایمنی بدن، پولیپ ها و بزرگ شدن لوزه ها و باکتری ها بیشتر می شود. اغلب بیماران به نوع حاد مبتلا هستند.

علایم :  سینوزیت به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود؛ نوع حاد کمتر از یک ماه و نوع مزمن بیش از سه ماه طول می کشد.یماران علائم زیادی را ذکر می کنند؛ از جمله گرفتگی و انسداد بینی،احساس فشار در دندان ها و درد، خروج ترشحات غلیظ به رنگ زرد یا سبز از بینی،سرفه، سردرد، بوی بد تنفس، احساس کوفتگی و خستگی مفرط، کم شنوایی و احساس پری در گوش و کاهش حس بویایی از نشانه های بارز این بیماری است. شروع بیماری تا بهبود آن حدود هفت الی ده روز است، ولی گاه مدت بیماری به درازا می کشد یا بیماران دچار علایم دیگر از قبیل تب، تاری دید، تنگی نفس و... می شوند که حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

محل درد سینوس : محل درد سینوزیت بستگی به این دارد که کدام سینوس دچار عفونت می باشد . وقتی سینوس فرونتال درگیر می‌شود. درد در ناحیه پیشانی و بر روی چشم‌ها احساس می شود. اگر سینوس ماگزیلاری مبتلا شود درد در فاصله بین گونه و بینی رخ می دهد اما ممکنست در قسمت دندان‌های فوقانی نیز احساس گردد.

 

تشخیص سینوزیت: اگر علایم سرما خوردگی شما بیش از ده روز طول کشیده است احتمال اینکه به یک عفونت حاد سینوس دچار شده باشید زیاد می باشد.

درمان : استفاده از داروها نقش مهمی در معالجه و کنترل سینوزیت‌ها بر عهده دارد. تصمیم در مورد اینکه چه دارویی تجویز شود بستگی به این دارد که سینوزیت شما از چه نوعی است و اینکه چه بیماری زمینه ای باعث ایجاد آن شده است. به طور رایج، از آنتی بیوتیک‌ها برای معالجه عفونت باکتریایی استفاده می شود در حالیکه داروهای ضد احتقان برای این تجویز می گردند که شما بهتر نفس بکشید و داروهایی که برای رقیق شدن ترشحات استفاده می شوند به تخلیه بهتر ترشحات سینوس ها کمک می کنند.

 

 

منابع : تالیف دکتر هاروی پلاس ترجمه دکتر فرهاد همت خواه . کتاب مجموعه پزشکی خانواده (سینوزیت) 

نوبت چاپ سوم . 1386  .ناشر انتشارات عصر کتاب .صفحه 5 . 6 .14. 57. 66. 67

 و مجله اینترنتی نمناک

 


ماهنامه الکترونیکی سیب /دی 96
 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  495
بازدیدکنندگان برخط:  1