نشریه الکترونیکی سیب/شماره 62/دی 96


جنون پس از زایمان((PostPartum psychosis:

خطرناک ترین بیماری خلقی پس از زایمان، جنون پس از زایمان( سایکوز) است. میزان آن ۱ تا ۲ در هر هزار زایمان است و۵۰ تا۶۰ درصد موارد در تولد اولین فرزند و معمولاً در چند روز اول پس از زایمان رخ می دهد. اما بطور متوسط در طی ۲-۳ هفته اول و نهایتا تا ۸ هفته اول علایم خود را نشان می دهد. این حالت را نباید با افسردگی پس از زایمان اشتباه گرفت. این بیماری در مادرانی که سابقه شخصی یا خانوادگی از بیماری اسکیزوفرنی یا بیماری خلقی شیدایی- افسردگی (بیماری دو قطبی) دارند شایع تر است. بنابراین اگر فردی سابقه خانوادگی این بیماری ها را دارد، باید حتما در هنگام مراقبت های قبل از بارداری آن را عنوان کند.

خانم هایی که دچار این بیماری هستند، اغلب گیج و سر درگم می باشند و تغییرات خلقی بسیار شدید دارند و رفتار دمدمی مزاج یا توهمات غیر معمول دارند. گاها افکار خودکشی یا کودک کشی دارند که در واقع یک اورژانس روانپزشکی است و اغلب به بستری در بیمارستان و دارودرمانی منجر می شود.


 افسردگی پس از زایمان (depression (PostPartum :

 افسردگی پس از زایمان به علایمی اطلاق می شود که پس تولد فرزند اتفاق می افتد و شایع ترین بیماری خلقی در رابطه با بچه دارشدن است. این بیماری در صورت درمان نشدن ممکن است مزمن شود یا در حاملگی های بعدی عود کند. افسردگی در سال اول بعد از زایمان در هر زمانی ممکن است اتفاق بیافتد. اما در ۴۰ تا ۷۰ درصد موارد، شروع آن در سه ماه اول بعد از زایمان می باشد. افسردگی پس از زایمان اغلب برای مدت ها باقی می ماند. حدود ۲۵ الی۶۰ درصد از موارد بین ۳ الی ۶ ماه طول می کشد و با درمان ناکافی ممکن است به سمت مزمن شدن پیش برود.عوامل مستعد کننده افسردگی پس از زایمان به شرح ذیل می باشند:

۱-سابقه بیماری افسردگی در فرد

۲-افسردگی در طی حاملگی اخیر

۳-مشکلات ارتباطی با همسر                                                            

۴- نداشتن حمایت های روحی و عاطفی

۵- وقوع زیاد وقایع استرس زا در زندگی

۶- حاملگی ناخواسته علایم افسردگی پس از زایمان:

در افسردگی پس از زایمان، اغلب اشتهای بیمار افزایش می‌یابد و باعث افزایش وزن می­شود. میل به خواب سنگین به خصوص در زنان نخست ­زا افزایش یمی یابد اما با کوچک­ترین گریه نوزاد بیدار می‌شوند و دیگر قادر به خوابیدن نیستند. تحریک­پذیری، گریه­های خود به خودی و غیر قابل کنترل، رفتارهای انفجاری و پرخاشگرانه، اضطراب شدید، حملات پانیک و ترس و میل به تنهایی از دیگر علایم افسردگی پس از زایمان می­باشد. یکی از برجسته ­ترین خصوصیات افسردگی پس از زایمان، طرد کردن نوزاد می­باشد که اغلب به دلیل خشم و عصبانیت غیر طبیعی مادر است. موضوع مهم و هشداردهنده، وجود علایم روانی نظیر افکار خودکشی و آشفتگی­های زیاد در الگوی خواب می­باشد.

 

 

 صفحه قبل  /  صفحه بعد

ماهنامه الکترونیکی سیب /دی 96

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  241
بازدیدکنندگان برخط:  1