محبوبه کوشا


اختلالات خلقی پس از زایمان

بارداری، زایمان و بچه دار شدن یک امر طبیعی و ذاتی است و مادرانی که آن را تجربه می کنند، احساسی مملو از سرخوشی، نشاط، لذت، شگفتی و گاهی بر عکس احساسی آمیخته با ترس، اضطراب، در ماندگی، سر درگمی و افسردگی دارند. حقیقت امر این است که مادر بودن یک مسؤولیت سنگین و حساس است که برای جلوگیری از بروز احساسات منفی نیازمند حمایت همه جانبه از طرف همسر و سایر اعضای خانواده و آشنایان می باشد. حاملگی و دوره­ی پس از آن، با تغییرات روان­شناختی و فیزیولوژیک بسیار مهمی همراه است که گاهی به تغییرات پاتولوژیک و بروز اختلالات روانی منجر می­شود. اختلالات روانی پس از زایمان، از جمله افسردگی پس از زایمان در صورت بروز ،مشکلاتی را برای مادر، نوزاد و سایر افراد خانواده ایجاد می­کند و چنین وضعیتی ممکن است بر میزان دلبستگی مادر و نوزاد و سایر روابط خانوادگی تاثیر گذاشته و حتی تهدیدی برای امنیت و سلامت مادر، نوزاد و سایر فرزندان باشد.

افسردگی پس از زایمان یک اختلال خلقی و روانی جدی با شیوع 7/40-5 درصد می­باشد و بیش از 5/12درصد پذیرش­های زنان به دلیل مشکلات روانی را به خود اختصاص می­دهد. شیوع افسردگی پس از زایمان به ابزار مورد استفاده برای سنجش افسردگی، فرهنگ جامعه، حجم نمونه و مدت زمانی که زن در دوره­ی پس از زایمان از نظر افسردگی تحت بررسی است، بستگی دارد. اغلب مطالعات نشان می­دهند که افسردگی پس از زایمان در دومین و سومین ماه پس از زایمان ایجاد می­شود اما یافته­های کمی وقوع آن را در روزهای اولیه­ی پس از زایمان مطرح کرده­اند. هر چند بعضی از زنان شروع حاد علایم افسردگی را گزارش نموده­اند اما افسردگی در این گروه بیشتر به شکل آرام، تدریجی و در طول شش ماه اول پس از زایمان ظاهر می­شود.


اختلالات خلقی پس از زایمان طیفی از غم مادر شدن تا جنون پس از زایمان دارد:       

غم مادر شدن(PostPartum Blue) :

غم مادر شدن شایع ترین اختلال خلقی پس از زایمان می باشد. حدود ۸۰ %  از مادران در هفته های اول پس از زایمان این عارضه را تجربه می کنند. این مادران معمولا فوق العاده حساس و مستعد گریه هستند و احساس تحریک پذیری بسیار و نداشتن اعتماد به نفس، مخصوصا در ۴-۳ روز اول بعد از تولد دارند که اغلب به تغییرات هورمونی متعاقب زایمان برمی گردد. این علایم بطور معمول در عرض ۱ الی ۲ روز از بین می رود و فقط نیاز به حمایت و درک شدن از طرف شوهر و سایر اعضای خانواده دارد. اغلب خانم ها بابت سلامتی فرزند خود نگرانی دارند یا ترس از اینکه نتوانند با وضعیت جدید خود را سازگار کنند. ولی اگر این حالت ها بیش از ۲ هفته طول بکشد، می تواند نشانه ای از شروع افسردگی پس از زایمان باشد که در این صورت به مراقبت های بهداشتی بیشتر و مراجعه به روان پزشک نیاز دارد.


صفحه بعد


ماهنامه الکترونیکی سیب /دی 96