نشریه الکترونیکی سیب/شماره 62/دی 96
داستان های قرآنی

 جناب آقای حجت اله نوایی
بسم الله الرحمن الرحیم

کیفیت نزول عذاب قوم ثمود
 

در مورد چگونگی کشتن ناقه ، اندکی اختلاف وجود دارد در اینجا نظر شما را به یک حدیث از امام صادق (ع)که نقل شده و یک روایت جلب می کنیم.

مشرکان قوم ثمود با هم توطئه نمودند وکنار هم اجتماع کردند و به همدیگر گفتند: «چه کسی داوطلب می شود تا آن شتر رابکشد؟تا آنچه را دوست دارد به او جایزه دهیم وماهیانه به او به صورت دائم بپردازیم.»

یک نفرکه سرخ پوست وتیره رنگ وکبود چشم وزنا زاده بود وپدرش معلوم نبود که کیست به نام «قُدار»خوانده می شد وسیرتی زشت وصورتی کریه داشت واز بدبخت ترین موجودات بود به پیش آمد و آمادگی خود را برای کشتن ناقه اعلام کرد.مشرکان قراردادی در مورد جایزه وماهیانه او مقرر کردند او شمشیر خود را برداشت ودر آن هنگام که آن شتر آب آشامیده بود وباز می گشت قُدار بر سر راه آن شتر کمین کرد، وقتی که شتر نزدیک شد، او به شتر حمله کرد، وشمشیرش را بر او وارد ساخت. ولی این ضربت به نتیجه نرسید، ضربت دوم را زد، که شتر بر اثر این ضربت به زمین افتاد وپس کشته شد.

در این وقت بچه آن شتر درحالی که ناله جانسوز می زد وبه بالای کوه گریخت وسه بار به سوی آسمان ناله و فریاد کرد.قوم جنایتکار وبی رحم ثمودآمدند وبا ضرب شمشیر های خود برآن زدند وهم در کشتن آن شرکت نمودند وگوشت آن رابین همه از کوچک و بزرگ تقسیم کردند وپختند وخوردند.

دراین هنگام بود که خداوند به صالح علیه السلاموحی کرد به زودی عذاب سختی وکوبنده برآن قوم عنود واجوج وارد خواهد شد .1


عذاب  الهی در کمین قوم ثمود

آنها نه تنها از این جنایت بزرگ، نهراسیدند بلکه با کمال بی شرمی نزد صالح (ع) آمدند وگفتند:«آن عذاب را که وعده می دهی برما فرو فرست.» خداوند به صالح (ع)وحی کرد: به آنها بگو:عذاب من تا سه روز دیگر به سراغ شما خواهد آمد،اگر دراین سه روز توبه کردید،عذابم را از شما برمی دارم وگرنه ، قطعا مشمول عذاب خواهید شد.

صالح علیه السلام پیام خداوند را به آنها ابلاغ کرد، آنها گفتند:«اگر راست می گوییآن عذاب را برای ما بیاور.

صالح(ع)به آنها فرمود:ای قوم! نشانه عذاب این است که چهره شما در روز اوّل از این سه روز، زرد می شود، وروز دوم سرخ میگردد، ودر روز سوم سیاه می شود.

همین نشانه ها، در روز اول ودوم وسوم ظاهر شد.ودر این میان بعضی مضطرب شدند وبعضی دیگر می گفتند:مثل اینکه عذاب نزدیک شده، ولی آخرین جواب قوم سرکش ومغرور این بود که :«ما هرگز سخن صالح (ع) رانمی پذیریم و از خدایان خود (بتها) دست نمی کشیم.»

سرانجام نیمه های شب،جبرئیل امین علیه السلام برآنها فرود آمد وصیحه زد واین صیحه به قدری بلند بود که براثر آن پرده های گوششان دریده شد و قلبهایشان شکافته گردید وجگرهایشان متلاشی شد وهمه آنها دریک لحظه به خاک سیاه مرگ افتادند.

وقتی که شب به صبح رسید، خداوند صاعقه آتشین وفراگیری از آسمان به سوی آنها فرستاد آن صاعقه تار وپود آنها را سوزانید وآنها را به طور کلی از صفحه روزگار برافکند وبه خاکستر مبدل کرد چرا که همراه صاعقه زلزله بود وهیچ کس ازآنها را باقی نگذاشت.2

ولی صالح (ع)وافرادی که به او ایمان آورده بودند نجات یافتند.ایمان آورندگان به حضرت صالح (ع) اندک بودند که مطابق بعضی از تواریخ آنها چهار هزار نفر بودند، که پس از هلاکت از دیار بلا زده وادی القری به سوی حضر الموت یَمن کوچ کردند ودر آنجا به زندگی خود ادامه دادند.3

در بعضی از روایات آمده پیامبر اکرم (ص) درسال پنجم هجرت هنگامی که سپاه اسلام را به سوی سرزمین تبوک برای دفع دشمن می برد، درمسیر راه به سرزمین قوم ثمود رسیدند، سپاهیان خواستند در همانجا برای استراحت توقفی کنند، پیامبر (ص)مانع آنها شدند وفرمودند:«اینجا سرزمین قوم ثمود است که عذاب الهی به آنها فرود آمده است.4

با اینکه یک نفر ناقه صالح راپی کرد وچند نفر با او همدست بودند تا شتر کشته شود ولی چرا همه آنها از کوچک وبزرگ زن ومرد به هلاکت رسیدند؟

وچرا خداوند در آیه 14 سوره مبارکه شمس با تعبیر « "فعقروها"جمعی ناقه راپی کردند»


کشت شدن  ناقه را به جمع  نسبت دادند نه یک فرد؟

زیرا همه آنها به این خیانت رضایت داشتند وکسی که به خیانتی راضی باشد درآن شرکت نموده است.

چنان که امیرالمومنین علی (ع) در فراز یکی از خطبه هایش می فرماید :«ناقه صالح(ع) راتنها یک نفر به هلاکت رسانید، ولی خداوند همه را مشمول عذاب ساخت چرا که همه به این امر رضایت دادند»5

«پایان داستان»منابع :

      1. سوره مبارکه اعراف آیه 77

2. تفسیرنورالثقلین ،ج 5 ص183

3. اقتباس از روضه الکافی ،ص188وص189

4. سوره هود ،آیه 66

5. اعلام القرآن خزائلی، ص292

6. نهج البلاغه، خطبه 201

 

 

 
 

ماهنامه الکترونیکی سیب /دی 96

 


 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  588
بازدیدکنندگان برخط:  1