نشریه الکترونیکی سیب/ شماره 61/ آذر 96
اختلالات اسکلتی- عضلانی حالت نشسته


 پریسا آزاد

با گسترش فرآیندهاي مکانیزه و خودکار، اختلالات اسکلتی- عضلانی مرتبط با کار از دلایل اصلی ایجاد آسیب‌هاي شغلی هستند که مشکلات جدي را در قالب افزایش هزینه هاي پزشکی، کاهش کارآیی، از دست رفتن زمان و به خطر انداختن سلامت و ایمنی کارکنان به صنعت تحمیل میکنند اختلالات اسکلتی-عضلانی معمولاً در اثر فشارهاي طولانی مدت یا تکراري در بافت‌هاي نرم بدن انسان مثل اعصاب، عضلات، تاندون‌ها و مفاصل ایجاد می شوند. برپایه مطالعات انجام شده، اختلالات اسکلتی عضلانی ناشی از کار یکی از بزرگترین معضلات بهداشت حرفه‌اي در کشورهاي صنعتی است. شرایط ارگونومیک نامناسب در محل کار در ابتلا به مشکلات اسکلتی-عضلانی دخیلند. ازجمله این اختلالات، دردهاي ناحیه کمر هستند که علل متعددي دارند. آسیب دیسک‌هاي بین مهره‌اي ازجمله عوامل اصلی ایجاد این دردها است اما عوامل ایجاد کننده این آسیب‌ها به طور کامل شناخته نشده اند. در هر صورت عواملی مانند پوسچر ضعیف، صندلی نامناسب و نشستن آسیب دیسک‌ها را سرعت می بخشند. نشستن به مدت طولانی ازجمله عوامل خطرزایی هستند که عامل مهمی در ایجاد دردهاي ناحیه کمر پذیرفته شده است چرا که می‌تواند با افزایش فشار وارد بر دیسک‌هاي بین مهره‌اي، غذارسانی و متابولیسم را در این ناحیه با مشکلاتی مواجه کند. پوسچر نشسته مناسب از جمله فاکتورهاي مهم در جلوگیري از اختلالات اسکلتی- عضلانی است. پوسچر اپراتور در زمان نشستن تحت تأثیر کاري که در حال انجام آن است، ابعاد آنتروپومتریک فرد و همچنین ابعاد و ویژگی‌هاي مرتبط با طراحی صندلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صندلی نقش مهمی در تأمین و حفظ پوسچر مناسب بازي می‌کند. از آن‌جا که هنگام نشستن فشار جانبی زیادي بر ستون مهره ها وارد می‌شود، باید با استفاده از یک صندلی با پشتی مناسب این فشار را کاهش داد. برطبق استاندارد مؤسسه ملی استانداردهاي آمریکا، پشتی صندلی نباید کاملاً صاف و به صورت 90 درجه به نشیمنگاه آن متصل شده باشد، بلکه باید حداقل به اندازه 15 درجه امکان تغییر زاویه پشتی صندلی به طرف عقب وجود داشته باشد. یعنی زمانی که فرد بر روي صندلی مینشیند با زاویه کمی به طرف عقب متمایل شود. نکته دیگر مطابقت تحدب عمودي و جانبی با ناحیه کمري است به گونه‌اي که انحناي ستون مهره ها را به طور کامل پوشش دهد. همچنین برطبق این استاندارد ارتفاع پشتی صندلی باید حداقل 45 سانتیمتر و عرض آن حداقل 36 سانتیمتر باشد. اگر پشتی صندلی فاقد این خصوصیات باشد باعث ایجاد دردهاي عضلانی و فشار بیش از حد بر روي مهره ها به ویژه مهره هاي کمري می‌شود. در حالت نشسته، میزان لوردوز کمري کاهش یافته، فعالیت عضلات ناحیه کمر و فشار بین دیسکی افزایش می‌یابد که همگی درمواردي که ابعاد صندلی مناسب نیست، از ریسک فاکتورهاي ایجاد کننده کمردرد هستند.

استفاده از وسایل حمایت کننده ستون فقرات با افزایش میزان لوردوز کمر منجر به ایجاد راحتی و تناسب بیشتر شده و همچنین می‌تواند در حالت نشسته فعالیت عضله و فشار بین دیسکی در مهره هاي کمري را کاهش دهد. نکته اي که باید به آن توجه کرد این است که بی تردید استفاده از وسایل حمایتی که با اصول ارگونومیک طراحی نشده اند  یا در جامعه هدف مورد ارزیابی قرار نگرفته اند نه تنها وسیله مناسبی نیستند بلکه خود باعث عوارض و ناراحتی بیشتري در ستون فقرات می شود.

 

ارگونومی نشستن پشت میز و صندلی و کامپیوتر

 بسیاری از ما این روزها ترجیح می دهیم یا مجبوریم ساعت های زیادی از عمرمان را پشت میز کار بگذرانیم و با لپ تاپ یا رایانه خود کار کنیم. این در حالی است که متاسفانه تعداد زیادی از افراد، آگاهی کافی نسبت به الگوی درست نشستن پشت میز و صندلی ندارند و آسیب هایی مانند دردهای موضعی عضلانی یا مفصلی پس از مدتی کار کردن سراغشان می آید.

 

عوارض بدنشستن

یکی از مهم ترین عوارض بدنشستن روی صندلی برای ساعت های طولانی، ابتلا به دردهای موضعی در ناحیه کمر، شانه ها و حتی زانوهاست. از طرف دیگر، اگر شما اصول و ارگونومی کار با موس و صفحه کلید را هم به درستی رعایت نکنید، ابتلایتان به کارپال تونل در ناحیه مچ دست ها یا درد مچ دست و شانه هایتان حتمی خواهد بود.

 

پشتی طبی بخریم یا نخریم؟

یکی از نکته های مهمی که هنگام بیان ارگونومی نشستن درست بیان می شود، پر بودن گودی کمر است. از این رو، اگر شما صندلی استانداردی خریداری کرده باشید، به طور حتم صندلی تان در قسمت گودی کمر دارای برجستگی لازم خواهدبود و حمایت کافی را هم از ستون فقرات تان به عمل خواهد آورد. از این رو، خرید و استفاده از پشتی های طبی برای افرادی که صندلی استانداردی دارند، ضرورتی نخواهد داشت.

از طرف دیگر، اگر صندلی شما استاندارد نباشد، ممکن است قرار دادن پشتی های طبی روی آن باعث ایجاد قوس بیش از اندازه در قسمت های تحتانی ستون فقرات شود و به جای رفع کمردرد ناشی از نشستن، دردهای موضعی شما را افزایش هم بدهد. از این رو، نیاز به استفاده از پشتی طبی باید توسط پزشک شما تشخیص داده و تجویز شود و استفاده خودسرانه از این وسیله به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 

صندلی ارگونومیک

یک صندلی استاندارد و ارگونومیک باید ویژگی ها زیر را داشته باشد تا کمترین آسیب فیزیکی را در ناحیه کمر و پایین تنه یا حتی دست ها و شانه ها برای شما ایجاد کند:

۱- دارای پشتی بلندی باشد و پشتی آن از کمر تا بالای شانه ها را هنگام نشستن حمایت کند.

۲- ارتفاع آن قابل تنظیم باشد تا افراد یا هر فردی بتوانند ارتفاع صندلی خود را به گونه ای تنظیم کنند که کف پاهایشان کامل روی زمین قرار بگیرد.

۳- ارتفاع دسته های صندلی قابل تنظیم باشد تا شما بتوانید ساق دست ها را با زاویه ۹۰ درجه آرنج ها، موازی ران ها روی دسته صندلی قرار دهید.

۴- صندلی در قسمت گودی کمر دارای برجستگی باشد.

۵- نشیمنگاه صندلی به اندازه ای نرم نباشد که هنگام نشستن فرو برود یا به اندازه ای سفت نباشد که روی آن احساس راحتی نکنید.

۶- طول نشیمنگاه صندلی به اندازه طول ران ها باشد و لبه نشیمنگاه، درست زیر زانوها قرار بگیرند.

۷- بهتر است صندلی، چرخ دار باشد تا بتوانید به سادگی و بدون نیاز به فشار وارد کردن به صندلی، آن را جا به جا کنید.

 

موس ارگونومیک

موس یا همان موشواره، یکی دیگر از وسایل پرکاربرد برای افرادی است که مدت زمان زیادی را پشت رایانه می گذرانند. از این رو، خرید یک موس استاندارد و ارگونومیک برای پیشگیری از ابتلا به دردهای موضعی در ناحیه مچ دست و بیماری کارپال تونل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

موس ها ابعاد مختلفی دارند و شما باید اندازه موس را براساس اندازه کف دستتان انتخاب کنید. اندازه مناسب موس باید به گونه ای باشد که انگشت سبابه با فاصله کمی کنار انگشت میانی روی کلیدهای چپ و راست قرار بگیرند. انگشت شست و انگشت کنار انگشت کوچک هم باید در کناره های چپ و راست موس جای بگیرند.

رول وسط موس باید با انگشت اشاره بالا و پایین شود. ارتفاع موس هم نباید به اندازه ای باشد که شما مجبور به ایجاد زاویه زیاد بین مچ و کف دست ها شوید. یادتان باشد اگر موس ها خیلی بزرگ تر یا کوچک تر از کف دستتان باشند، شما مجبور به ایجاد استرس روی مفاصل و عضلات دست برای کار با آن می شوید.

 

• زاویه سر با مانیتور به گونه ای باشد که چشم ها در راستای قسمت بالای صفحه قرار بگیرند.

• سر و گردنتان کاملا صاف و دست روبروی مانیتور قرار داشته باشد.

• مانیتور حدود یک دست رو به جلو با سینه و بدنتان فاصله داشته باشد.

• شانه هایتان را کمی شل و راحت، اما کاملا صاف نگه دارید. هرگز پشت میز کارتان قوز نکنید.

• مانیتور حدود یک دست رو به جلو با سینه و بدنتان فاصله داشته باشد.

• ساعدتان کاملا صاف و موازی ران ها باشد.

• آرنجتان را در نزدیک ترین حالت ممکن نسبت به بدن قرار دهید و زاویه بین ۹۰ تا ۱۰۰ درجه به آن بدهید.

• حتما پشتی صندلی به گونه ای باشد که بتواند گودی کمرتان را پر کند تا حمایت کافی از کمرتان به عمل بیاید.

• باسنتان را به پشتی صندلی بچسبانید و زاویه ۹۰ تا ۱۰۰ درجه ای بین باسن و کمر ایجاد کنید.

• زان ها از باسن تا زیر زانو باید کاملا روی نشیمنگاه صندلی قرار بگیرند.

• زانوها باید زاویه ای ۹۰ تا ۱۰۰ درجه با بدن داشته باشند.

• پاها را هنگام نشستن روی هم نیندازید.

• ارتفاع صندلی به گونه ای باشد که کف پاها بدون خم کردن اضافی زانوها روی زمین قرار بگیرند. اگر کف پاها به زمین نمی رسد، حتما از یک زیرپایی با ارتفاع مناسب کمک بگیرید.

 

منابع:

1- Fernande JE, Poonawala MF. How long should it take to evaluate seats subjectively? Int Ind Ergon 1998; 22(6): 483-87. 2.Karwowski W. International encyclopedia of ergonomics and human factors. Boca Raton: CRC Press; 2006.

2-  سارا طرزي مقدم ، مصطفی حمزئیان زیارانی، عادل مظلومی ، زینب کاظمی . ارزیابی ارگونومیکی محافظ ستون فقرات اسپاین فیت.مجله مهندسی بهداشت حرفه اي، دوره 1 ،شماره 1 ،بهار 1393 ،صفحات 26 تا 3.

3- هفته نامه سلامت – ترجمه ندا احمدلوماهنامه الکترونیکی سیب /آذر 96

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  430
بازدیدکنندگان برخط:  1