عزم جزم دانشگاهیان علوم پزشکی شیراز برای لبخند دوباره زلزله زدگان ...

ejournal ejournal

1396-8-29

عزم جزم دانشگاهیان علوم پزشکی شیراز برای لبخند دوباره زلزله زدگان غرب کشور/ از شیرینی تولد نوزاد تا خدمت به وقت نیمه شب 

اعضای تیم بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز که طی روزهای گذشته، در مناطق زلزله زده غرب کشور استقرار یافته، به صورت شبانه روزی، در حال خدمات رسانی به هموطنان آسیب دیده در این حادثه هستند.

به گزارش "وب دا" در شیراز، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن ابراز همدردی با سانحه دیدگان این حادثه تلخ، مسوولیت بخش بهداشت و درمان در وقوع چنین حوادثی را بسیار خطیر عنوان کرد و گفت: در همین راستا، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از همان ابتدای وقوع حادثه، با تشکیل نشست های اضطراری، به صورت آماده باش درآمده و علاوه بر این، با پیگیری از دیگر دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی قطب جنوب کشور، به شرایط مطلوبی برای خدمات رسانی دست یافتیم.

دکتر "علی بهادر" افزود: علاوه بر کمک های مالی دانشگاهیان علوم پزشکی شیراز، از راه سامانه کارمند دانشگاه، نیروهای اورژانس، بهداشتی، درمانی و پشتیبانی دانشگاه نیز برای خدمات رسانی بسیج شده و در مناطق زلزله زده حضور یافته اند.

او با بیان اینکه بر اساس برنامه ریزی های وزارت بهداشت، هر هفته، یکی از قطب های کشور، کار خدمات رسانی به آسیب دیدگان این حادثه را بر عهده خواهند داشت، بیان کرد: نخستین قطب اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، قطب جنوب کشور با مدیریت دانشگاه علوم پزشکی شیراز بوده است.

دکتر "عبدالحسین فرح بخش" نیز که طی روزهای گذشته، با دستور سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسوولیت ارزیابی شرایط بهداشتی و درمانی مناطق آسیب دیده و فرماندهی تیم اعزامی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز را بر عهده گرفته است، از  خدمات شبانه روزی نیروهای اعزام شده از دانشگاه، برای تامین سلامت زلزله زدگان می گوید.

او با اشاره به حضور لحظه به لحظه تیم سلامت دانشگاه، در کنار زلزله زدگان، افزود: نیروهای بهداشت و درمان اعزامی از استان فارس، با دلسوزی و حس مسوولیت، در کنار هموطنان زلزله زده حضور دارند و این حضور، تا اطمینان خاطر کامل از سلامت آنان، تداوم خواهد داشت.

دکتر فرح بخش با بیان اینکه تاکنون، دو تیم شامل نیروهای بهداشتی و سپس درمانی، به مناطق غرب کشور اعزام شده اند، از خدمات رسانی در شهرهای اسلام آباد غرب، دالاهو، قصر شیرین، سرپل ذهاب و روستاهای اطراف، با حضور دو تیم، طی دو اعزام پی در پی خبر داد.


فرمانده تیم اعزامی بهداشت و درمان فارس به مناطق زلزله زده که از ابتدای حضور، با تشکیل نشست با مسوولان وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، بازدیدهای میدانی و سرکشی از مناطق، بر اساس برنامه ریزی و ارزیابی دقیق، کار خدمات رسانی تیم سلامت دانشگاه را مدیریت می کند، ادامه داد: با برنامه ریزی منسجم وزارت بهداشت و همکاری همه ارگان ها، وضعیت هموطنان آسیب دیده، در حال بهبود است.

تاکنون دو تیم شامل 51 نیروی بهداشتی و 97نیروی درمانی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز به این مناطق اعزام شده اند که دکتر فرح بخش در این خصوص، توضیح داد: تیم نخست شامل پزشک، ماما، کارشناسان تغذیه، مبارزه با بیماری ها، سلامت روان و بهداشت محیط و تیم دوم نیز شامل نیروهای پزشک متخصص و کارشناسان پیراپزشک و درمانی بود که پس از تنظیم برنامه  و مشخص شدن وظایف، در بیمارستان ها، خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی این مناطق، حضور مستمر داشته و به صورت لحظه ای، در کنار هموطنان زلزله زده هستند و ضمن خدمات رسانی، گزارش های لازم از شرایط خدمات گیرندگان را به شکل منظمی تهیه و برای پیگیری و ارزیابی، به مسوولان ارایه می دهند؛ همچنین در کنار معاینه های پزشکی و انجام اعمال جراحی، کار آموزش های چهره به چهره در زمینه های بهداشتی، مشاوره های روانشناسی، انجام آزمایش، خدمات پیراپزشکی، واکسیناسیون، مبارزه با بیماری ها، ارزیابی وضعیت تغذیه و طراحی و اجرای مداخله های تغذیه، پرستاری از بیماران، تامین بهداشت محل سکونت زلزله زدگان و مواردی از این قبیل، به صورت منظم در حال اجرا است.

او با قدردانی از حضور دلسوزانه تیم سلامت فارس در کنار آسیب دیدگان این حادثه، افزود: در کنار دشواری خدمات رسانی در شرایط کنونی، قدرشناسی مردم منطقه و مشاهده ثمرات این خدمت، خستگی را از تن نیروها بیرون می کند.

دکتر فرح بخش، به اعزام مادر یک مادر باردار، شب گذشته از یکی از روستاهای منطقه و تولد موفقیت آمیز نوزاد او با کمک تیم اعزامی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به عنوان یکی از شیرینی های کار در این روزها یاد می کند که بارقه های امید را در دل مردم زلزله زده این منطقه، روشن ساخته است.

معاینه یکی از مصدومان این حادثه توسط پزشک ارتوپد تیم، به محض اعزام به منطقه، در ساعت 2و 30 دقیقه نیمه شب امروز، دیگر جلوه های خدمت بود که فرمانده تیم اعزامی دانشگاه، به آن ها اشاره کرد و یادآور شد: در طی این روزها، موارد این چنینی بسیار بوده و تلخی و شیرینی های بسیاری به هم آمیخته است؛ امیدواریم ثمره این حضور، بازگشت دوباره لبخند بر لب هموطنانمان در مناطق آسیب دیده باشد.

پایان خبر