نشریه الکترونیکی سیب/ شماره 60/ آبان 96
انفورماتیک پزشکی ورزشی
فاطمه کشاورزی

ورزش از قدم­های اول پیشگیری و درمان در بیماری­های مهم جامعه امروز، مانند بیماری­های قلبی و عروقی، دیابت، چاقی، فشار و چربی خون بالا و کمردرد است. برای ارائه صحیح نسخه­ی ورزشی در شبکه بهداشتی و درمانی، وجود متخصص پزشکی ورزشی، اساسی است. اگرچه پزشکی ورزشی تلفیقی از ورزش و علم پزشکی است، اما گستره­ی آن به هیچ عنوان محدود به پزشکان نیست. در کنار زمین ورزش، حتی مربیان هم در این امر دخیل می­شوند. نیاز به مراقبت­های پزشکی و بهداشتی تخصصی، در زمینه­ی ورزش روز به روز بیشتر می­شود و هم زمان تکنیک­های پیشگیری، درمان و برگشت به حالت اولیه در این رشته پیشرفت می­کند. (1)پزشکی ورزشی و فن آوری اطلاعات

امروزه مدیریت کردن فعالیت­های پزشکی ورزشی مدرن، می­تواند چالش­هایی را به وجود آورد. علاوه بر وجود کارکنان مختلف از قبیل پزشکان، مربیان، کمک مربیان، و سایر کارکنان سلامت که در فرآیند مراقبت از ورزشکار درگیر هستند، چالش دیگر این است که ورزشکاران به سادگی در مطب پزشک یا بیمارستان درمان نمی­شوند، بلکه تشخیص و درمان، اغلب در محل وقوع صدمه اتفاق می­افتد که در بسیاری از موارد همان زمین بازی است. به همین دلیل شاید پزشکی ورزشی بیشتر از سایر تخصص­ها از فن­آوری­های اطلاعاتی که می­توانند اطلاعات و مهارت را با هم در محل مراقبت ارائه کنند، سود ببرند. برخی از قابلیت­های فن­آوری اطلاعات و نرم­افزارهای مختص پزشکی ورزشی شامل موارد زیر است:

-          مستندسازی تست­های قبل از مسابقه.

-          مستندسازی مجدد رضایت نامه­ها.

-          ثبت و ذخیره کردن ارتباطات میان ارائه دهندگان مراقبت سلامت و سایر اعضای تیم پزشکی ورزشی.

-          یک پارچگی با سیستم­های تصویربرداری پزشکی.

-          اجرای مجموعه دستورات تخصصی (مانند دستورات مربوط به مدیریت صدمه به سر).

-          اجرای الگوهای گزارش­دهی تخصصی.

-          ثبت داده­ها در محل مراقبت.

-          تجزیه و تحلیل داده­های خروجی مختص پزشکی ورزشی. (2)

انفورماتیک پزشکی ورزشی

طبق تعریف انجمن انفورماتیک پزشکی آمریکا "انفورماتیک پزشکی، یک رشته علمی است که به سرعت در حال رشد است و با ذخیره، بازیابی و استفاده بهینه از اطلاعات و دانش زیست پزشکی برای حل مشکل و تصمیم­گیری در رابطه با آن سرو کار دارد". (3) بنابراین انفورماتیک پزشکی ورزشی، اشاره به زیر مجموعه­ای از انفورماتیک پزشکی دارد که مربوط به ذخیره، استفاده و توزیع اطلاعات زیست پزشکی، هنگامی که به طور خاص برای پزشکی ورزشی به کار می­روند، هست. (4)

پزشکی ورزشی و سلامت از راه دور

پلتفرم سلامت از راه دور، مبتنی بر ابزارهای موبایل، اعضای تیم مراقبت سلامت با تخصص­های مختلف را قادر به برقراری ارتباط سریع با یکدیگر می‌کند و امکان ارائه­ی مراقبت مستقیم و هماهنگ شده را در زمان وقوع آسیب فراهم می­کند تا بتوان زمان مورد نیاز برای بهبود وضعیت ورزشکار را به حداقل رساند. پزشک تیم با استفاده از یک تبلت همراه با یک دوربین در کنار زمین بازی، می­تواند سریع با ورزشکار و مربی وی از طریق ویدیو کنفرانس ارتباط برقرار کند و تصاویر گرفته شده از آسیب را دریافت نماید. صرف نظر از مکان، پزشک می­تواند آسیب را مشاهده، درمان مستقیم را آغازکند. پس از درمان یک صدمه حاد تا زمان بهبودی ورزشکار، پزشک همچنان در ارتباط (متصل) با وی می­باشد.

هنگامی که تیم ورزشی به مسافرت می­رود، تجهیزات سلامت از راه دور سیار، با آن‌ها همراه است و مراقبت با کیفیت را از طریق ارتباطات بی­سیم یا ماهواره ارائه می­دهد. سلامت از راه دور موبایل، دسترسی به مراقبت را تضمین می‌کند و در هر زمان و مکان، برای ارائه­ی مراقبت­های تخصصی، به ورزشکاران و تیم ورزشی متصل می­شود. در صورتی که پزشکان به سازمان­های متعددی خدمت ارائه دهند، می­توانند همچنان ارتباط خود را برای مراقبت از ورزشکاران متعدد، صرف نظر از مکان آن‌ها، برای بهبودی حفظ کنند؛ در حالی که زمان مراجعه به هر سازمان را به حداقل رسانده­اند. (5)

 

 
 
 
 
 
 
 

ماهنامه الکترونیکی سیب /آبان 96

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  4
کل بازديد:  614
بازدیدکنندگان برخط:  1