نشریه الکترونیکی سیب/ شماره 60/ آبان 96
کوله پشتی

 

مهندس  رحیم مویدی - مهندس فرشید خداپرست کازرونی - مهندس محمد رضا سقاییان فرد 


کوله پشتی یکی از تجهیزاتی است که برای حمل لوازم و وسایل مورد نیاز از آن استفاده می شود به عبارت دیگر تمام وسایل مورد نیاز یک کوه نورد یا جهانگرد یا دانش آموز یا هرفردی که قصد دارد مقداری وسایل و لوازم مورد نیاز را باخودش جابجا کند  باید درون وسیله ای قرار گیرد که این وسیله کوله پشتی(
Back pack) نام دارد.

 

 کوله پشتی چگونه می تواند باعث ایجاد آسیب شود؟

ستون فقرات انسان  از ۳۳ استخوان که مهره نامیده می شود ساخته شده است. بین مهره ها دیسک قرار داد که به عنوان کمک فنر طبیعی عمل می کنند. هنگامی که شما یک وزن سنگین بر روی شانه های خود قرار می دهید نیروی وارد شده

از وزن بسته می تواند شما را به عقب بکشد و شما ممکن است برای خنثی کردن نیروی وارده از طرف کوله پشتی، باسن یا کمر خود را خم کنید. این کار می تواند فشار غیر طبیعی بر روی ستون فقرات وارد کند.

افرادی که کوله پشتی های سنگین حمل می کنند گاهی اوقات به جلو خم می شوند. این خم شدن به مرور زمان به ایجاد یک منحنی در کمر آن ها منجر شده، موجب درد در گردن، کمر و شانه می شود. از طرفی اگر کوله پشتی را بر روی یک شانه بیاندازید یا برای حمل وسایل خود از ساک دوشی استفاده کنید، تکیه شما برای جبران وزن اضافی به یک طرف خواهد بود. این موضوع نیز پس از مدتی به ایجاد درد در نواحی گردن، شانه و کمر منجر می شود.

از طرفی اگر تسمه یا بندهای کوله پشتی بر روی اعصابی ناحیه ای از بدن قرار گیرد، پس از مدتی ممکن است سوزن شدن، بی حسی و ضعف در بازوها و دست ها را ایجاد کند. استفاده از بسته های سنگین در کوله پشتی همچنین خطر سقوط از پله را نیز به همراه دارد. گاهی نیز فرد استفاده کننده متوجه وجود بار سنگین و حجیم در پشت خود نیست و همین امر موجب می شود در مکان های شلوغ با حرکت های ناگهانی خود، موجب صدمه زدن به دیگران شود.
 

ویژگی های یک کوله پشتی استاندارد

کوله پشتی باید دارای ویژگی هایی باشد که بتوان از آن به راحتی بیشترین بهره را برد. بنابراین انتخاب یک کوله پشتی مناسب و تنظیم صحیح آن روی بدن، دو مسأله بسیار مهم است.

انتخاب کوله پشتی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این وسیله همراه همیشگی شما هست. در سال‌های اخیر شرکت های معتبر جهان کوله پشتی هایی باکاربرد های مختلف، در ابعاد و سایز های مختلف طراحی کردند که کار کاربر را در انتخاب کوله مورد نظر، آسان‌تر کرده است.

کوله باید دارای پارچه ای انعطاف پذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب، کاور مخصوص ضدآب ، تسمه هایی با اسفنج نرم و قفل شونده برای شانه ها و کمر، با رگلاژ و عرض مناسب باشد و همچنین باید پشتی و زین داخلی استاندارد برای جلوگیری از فشار مضاعف به فرد، شانه ها و ستون مهره ها داشته باشد تا صدمه جبران ناپزیری به کاربر وارد نشود.

 

چه زمانی کوله پشتی سنگین محسوب می شود

برای بلند کردن و پایین گذاشتن کوله پشتی تلاش زیادی نیاز باشد.

برای حمل بار نیاز به خم شدن به جلو باشد.

کمرتان در طول روزی که از کوله پشتی استفاده کرده اید درد داشته باشد.

در شرایطی که حتی با تنظیم کردن وزن کوله پشتی احساس درد یا بی حسی یا ضعف در دست ها و پاها دارید باید به پزشک مراجعه کنید.

 

 

کوله پشتی مناسب دانش آموزان

با بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی، شمار خریداران نوشت افزار، کیف و کفش مدرسه، روز به روز افزایش پیدا کرده و اشتیاق استفاده از این گونه وسایل، حتی قبل از شروع کلاس ها، در میان دانش آموزان کاملاً دیده می شود.

برای بیشتر دانش آموزان، تنها جنبه ظاهری کالاها اهمیت دارد و والدین نیز در مقابل اصرار فرزندانشان تسلیم می شوند، غافل از این که توجه نکردن به استاندارد بودن کیف و کفش و تنها توجه به ظاهر آن ها، می تواند سلامتی آنان را به خطر اندازد.

کارشناسان بر انتخاب صحیح وسایل استاندارد بویژه کوله پشتی ها و کفش تأکید دارند و رعایت نکردن نکات را تهدیدی برای سلامت ستون فقرات، ماهیچه‌ها و ایجاد ناهنجاری های قامتی در دانش آموزان می دانند.

در چند سال اخیر، استفاده از کوله پشتی در میان دانش آموزان متداول شده است و بسیاری از دانش آموزان، از این نوع وسیله برای حمل کتاب و دیگر وسایل مدرسه استفاده می کنند.  کوله پشتی ها در مقایسه با انواع دیگر کیف ها، مناسب تر هستند.

 کوله پشتی همان طور که از نام آن مشخص است، محل قرارگیری اش باید در پشت باشد و اگر به کوله کمری تبدیل شود، نه تنها مناسب نخواهد بود، بلکه استفاده دائم از آن به تغییر شکل اندام و افزایش احتمال ابتلا به ضایعات ستون فقرات، درد در ناحیه کمر و ناهنجاری های قامتی منجر می شود.   آمارها نشان می دهد، بیش از ۴۰ درصد استفاده کنندگان کوله پشتی، از درد ناحیه کمر شکایت دارند.

 دردهای موقت در دوران نوجوانی، در آینده احتمال ابتلا به دیسک کمر و کمر داددهای مزمن را تا حد زیادی افزایش می دهد.

 ایجاد فاصله میان مهره ها، ابتلا به دردهای عصبی و ایجاد دردهای گردنی در بیشتر افرادی که در دوران نوجوانی،

دردهای موقت در ناحیه کمر را تجربه کرده اند، مشاهده می شود.

 

انتخاب کوله های سبک

کوله پشتی باید چرمی یا برزنتی باشد تا به راحتی تغییر شکل ندهد و شکل آن با محتویاتش همگن بماند.

 

اندازه کوله پشتی باید متناسب با جثه دانش آموز باشد. به والدین توصیه می شود از خرید کوله پشتی در اندازه های بزرگ و مخصوص بزرگسالان برای کودکان خودداری کنند.

در حال طبیعی، کوله پشتی پس از آویزان کردن باید حدود سه سانتی متر بالاتر از خط کمر ۰ گودی کمرقرار گیرد. 

وضعیت قرار گرفتن کوله پشتی

·    تسمه های کوله پشتی باید طوری تنظیم شود که کوله از ناحیه آخرین مهره کمری که به موازات خط ناف در ناحیه

پشتی قرار دارد، پایین تر نیامده و شانه ها را به طرف عقب نگه دارد.

·    تمایل شانه ها به طرف جلو، به جا ماندن آثار بند کوله ها و ایجاد قرمزی روی پوست افراد و افت کوله به سمت پایین

از استاندارد نبودن کوله های پشتی است.

·    به‌طور کلی، کوله پشتی و محتویات آن باید کمترین وزن را به بدن دانش آموز وارد کند. جنس کوله باید از نوع سبک باشد که خود موجب اضافه وزن نشود.

·    کوله پشتی ها باید دو بند ضخیم داشته باشند و نباید از بند برای حمل آن ها استفاده شود.

·    بند نازک کوله پشتی، به رگ های عصب و خونی آسیب وارد می‌کند و احتمال ایجاد دردهای عصبی مزمن و ناراحتی های پوستی را افزایش می دهد. چون آویزان کردن کوله از یک طرف باعث کج شدن اندام فرد و آسیب به ستون مهره ها می شود.

·    تسمه های کوله پشتی باید به‌طور متقارن تنظیم شده باشد. تقارن نداشتن دو تسمه، موجب بر هم خوردن تعادل بدن می شود.

 


صفحه بعد

 

ماهنامه الکترونیکی سیب / آبان 96 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  334
بازدیدکنندگان برخط:  1