نشریه الکترونیکی سیب/ شماره 60/ آبان 96
بیماری آسم، علایم، تشخیص و پیشگیری

رویا بلاغی

آسم چیست؟

آسم (برگرفته شده از واژه یونانی ἅσθμα به معنی «آسما» یا «نفس نفس زدن») یک بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است که ویژگی‌های آن عبارتند از علائم متغیر و عودکننده، انسداد برگشت پذیر جریان هوا و اسپاسم برونش.

آسم یک بیماری التهابی مزمن راه‌های هوایی است که به دلیل افزایش حساسیت به آلرژن‌های محیطی ایجاد می‌شود. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که راه های اصلی هوایی ریه ها، و لوله های نایچه ملتهب شود. ماهیچه های دیواره نایچه ای تنگ شده و خلط زیادی تولید می شودو موجب تنگی راه های هوایی می شود. این به هر چیزی از یک خس خس ساده ساده تا مشکل در تنفس منجرمی شود.در بعضی از موارد، تنفس آنقدر به زحمت می افتد که یک حمله آسم تهدید کننده زندگی می شود. اما آسم یک حالت درمان پذیر است.

 

علایم و نشانه ها

علایم آسم شامل تنگی نفس،افزایش واکنش راه‌های هوایی،خس‌خس و سرفه می‌باشد که می‌تواند به شکل یک بیماری خفیف تا شدید و متناوب تا مزمن متفاوت باشدفرد ممکن است فقط گاه گاهی فقره هایی از آسم با نشانه های متوسط ، کوتاه مدت مانند خس خس تجربه کند.همچنین اغلب اوقات سرفه و خس خس به زور دارد،  یا در می یابد که بعد از در معرض قرار گرفتن با تشدید کننده های آسم مانند گرده ها، کپک ها یا سیگار کشیدن نشانه ها بدتر می‌شود. در موارد شدید، یک حمله آسم موجب نفس نفس زدن برای هوا می شود.

تمام حملات آسم یک هشدار می دهد. یاد گرفتن تشخیص علائم هشدار و درمان نشانه ها هر چه زودتر     می تواند به جلوگیری از حملات یا نگه داشتن آن‌ها از بدتر شدن کمک کند.

 

علائم و نشانه های هشدار در بالغین:

-          افزایش تنگی نفس یا خس خس

-          به هم خوردن خواب به علت تنگی نفس، سرفه یا خس خس.

-          تنگی سینه یا درد

-          افزایش احتیاج به مصرف گشاد کننده های نایچه – داروها یی که راه های هوایی رابوسیله شل کردن ماهیچه های اطراف باز می کند

-          سقوط میزان جریان هوا که به ‌وسیله جریان سنج اندازه گیری می شود، یک وسیله ساده و ارزان که به شما   اجازه می دهد که عمل ریه خود را تحت نظر بگیرید.

 

علایم و نشانه های هشدار در بچه ها:

-          صدای سوت یا خس خس وقتی که بچه شما هوا بیرون می دهد.

-          سرفه، بخصوص اگر سرفه پشت سر هم و در اضطراب و گرفتگی اتفاق افتد.

-         بیدار شدن در شبها با سرفه یا خس خس

-          تنگی نفس، که ممکن است وقتی که بچه شما ورزش می کند اتفاق افتد.

-          احساس تنگی در سینه بچه شما

علل ابتلا به آسم

شما احتمالا دچار اسم خواهید شد اگر زمینه ارثی به بیماری و حساسیت به آلرژی زاها یا تحریک کننده ها در محیط خود داشته باشید. در حقیقت، التهابی که موجب آسم می شود راه های هوایی شما را بیش از حد حساس به دامنه وسیعی از برانگیزنده های محیطی می کند. آسم می تواند در هر سنی اتفاق افتد. برای بعضی از افراد با آسم، بخصوص بالغین مسن تر ، حساسیت های تنفسی به نظر نمی آید که نقشی بازی کنند. در عوض در معرض تحریک کننده ها قرار گرفتن مانند ویروس ها، سیگار کشیدن، هوای سرد ، و حتی فشارهای هیجانی می تواند خس خس را برانگیزداگرچه، آسم نتیجه ای از ترکیب پاسخ های حساسیتی و غیر حساسیتی است.

در حقیقت، آسم شایعترین بیماری مزمن اطفال است. در میان بچه های کوچکتر ، آسم بیشتر در پسرها نسبت به  دخترها شایع تر است. اما بعد از بلوغ آسم در دخترها شایع‌تر است.

 

عواملی که احتمال ابتلا به آسم افزایش می دهد شامل:

- زندگی در مناطق شهری، بخصوص داخل شهرها، که تماس با خیلی از آلاینده های محیطی را افزایش می دهد.

- در معرض محیط هایی که سیگار می کشندقرارگرفتن.

- در معرض برانگیزنده های شغلی قرار گرفتن، مانند مواد شیمیایی که در کشاورزی و آرایش مو، در رنگ آمیزی، فولاد، پلاستیکها و وسایل الکترونیکی استفاده می شود.

- داشتن یک یا هر دو والدین مبتلا به آسم

- عفونت‌های تنفسی در بچگی

- وزن پایین هنگام تولد

- چاقی

- بیماری برگشت مواد از معده به مری

غربالگری و تشخیص

شناسایی عوامل ژنتیکی و محیطی درگیر در ایجاد آسم آلرژیک باعث تسهیل در پیشگیری، تشخیص ودرمان آن می‌شودتشخیص آسم می تواند مشکل باشد. علایم و نشانه ها می تواند دامنه ای از ملایم تا خیلی شدید و اغلب می تواند شبیه به دیگر وضعیت ها ، شامل آمفیزم ، نارسایی احتقانی اولیه قلب یا عدم کارآیی تارهای صوتی(عدم کارآیی اتفاقی حنجره)- یک مشکل مرتبط  با تارهای صوتی باشد.

به منظور رد کردن اینها و دیگر وضعیت های احتمالی ، پزشک شما احتمالا از چند آزمایش برای رسیدن به تشخیص استفاده می کند. در بیشترین موارد از شما خواسته می شود که یک تاریخچه کامل پزشکی در اختیار قرار دهید و یک معاینه جسمی بشوید. ممکن است از شما خواسته شود همچنین یک تست عملکرد ریوی انجام دهید که مشخص شود زمانی که شما تنفس می کنید چقدر هوا به داخل و خارج حرکت می کند.

دو تا از شایعترین وسایلی که عملکرد ریه را اندازه می گیرند )اسپیرومتر( spirometer  وpeakflow meters هستند. قبلازاینکه شما متوجه نشانه هاشوید می توانید از جریان سنجpeak flow meter استفاده کنید که به یافتن افزایش های ریز ودقیق در انسداد راه های هوایی کمک می کند.

در بعضی از موارد پزشک شما ممکن است یک چالش متاکولین برونشی(نایچه ایmethacholine bronchial challenge انجام دهد. اگر شما آسم دارید ، استنشاق یک برانگیزاننده شناخته شده به نام متا کولین موجب یک تنگی خفیف در راه های هوایی شما شده ، که می توان آن را با تست عملکرد ریوی اندازه گرفت.

نتایج معاینه بالینی شما و تست های تشخیصی می تواند پزشک شما را در طبقه بندی اینکه آسم شما در چه شدتی است کمک کند، که این تعیین می کند که چطور باید درمان شوید.

 

 


 

ماهنامه الکترونیکی سیب / آبان 96

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  364
بازدیدکنندگان برخط:  1