خدمتی جدید برای مبتلایان به بیماری های استخوان و مفاصل در ...

ejournal ejournal

1396-7-25


خدمتی جدید برای مبتلایان به بیماری های استخوان و مفاصل در بيمارستان شهيد دکتر چمران با راه اندازي دستگاه پرينتر سه بعدي


بیمارستان شهید دکتر چمران شیراز، به تازگی با راه اندازی یک دستگاه پرینتر سه بعدی، مسیر جدیدی را برای توسعه خدمات رسانی به بیماران گشوده است.

به گزارش "وب دا" در شیراز، رییس مرکز تحقیقات بیماری های استخوان و مفاصل دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام این خبر، گفت: در کنار این دستگاه پرينتر سه بعدي، با دقت 100 ميكرون، با تهيه و آموزش نرم افزارهاي سه بعدي سازي طراحي كامپيوتري (CAD) در مركز تحقيقات بيماري هاي استخوان و مفاصل واقع در بيمارستان شهيد چمران، امکان توسعه ارایه خدمات به بیمارن فراهم شده است.


 دکتر "محمدجعفر امامی" افزود: با توجه به گسترش این خدمت، اين مركز آماده همكاري با بخش هاي مختلف دانشگاه در زمينه هاي آموزشي – پژوهشي و درماني مرتبط است.

او در ادامه به چند نمونه از برنامه هاي پژوهشي مرتبط در اين مركز اشاره کرد که در حال انجام است و گفت: از این جمله می توان از پروژه بررسي علائم و نشانه هاي راديوگرافيك روي مدل هاي استخواني پرينت شده، پروژه شبيه سازي جراحي و پروژه طراحي جيگ و گايد استئوتومي برای اطلاع از دفورميتي هاي استخواني، نام برد. 


ساخت و طراحي مولاژهاي آموزشي از آناتومي نرمال و غيرطبيعي بر اساس تصاوير بيماران و  تهيه قالب هاي Custom made و آناتوميك برای ساخت قالب هاي چهارچوب استخواني، دیگر پروژه هایی بود که رییس مرکز تحقیقات بیماری های استخوان و مفاصل دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان دیگر موارد در دست اجرا در این مرکز، نام برد.

پایان خبر