یک هشدار سلامتی: اهمیت تحرکی را از کودکی و نوجوانی نهادینه کنیم!

ejournal ejournal

1396-7-26امروزه عدم تحرک بدني، به عنوان يک مسئـله بزرگ بهداشتـي و فوريت در بحث بهداشت عمومي مطرح می شود.

به گزارش "وب دا" در شیراز، قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: گسترش شهرنشینی، تراکم جمعیتی و کمبود فضاهای سبز، میزان فعالیت بدنی افراد را کاهش داده و ضروری است مداخله لازم در راستای ارتقای فعالیت فیزیکی و تحرك بدني در تمامی سنین به ویژه گروه های سنی کودکان و نوجوانان، انجام پذیرد.

دکتر "عبدالرسول همتی"، افزود: سرمایه گذاری برای تأمین، حفظ و ارتقای سلامت دانش آموزان، از مهمترین و زیربنایی ترین  سیاست هایی است که در جامعه باید به آن پرداخته شود. 

او با بیان اینکه روند شیوه زندگی مردم کشور، از سال 85 تا سال 90 به سوی کم تحرکی بوده، اضافه کرد: وضعيت شاخص فعاليت بدنی در کشور، به ویژه جمعیت بانوان در سال های اخير، از وضعیت مطلوبی بر خوردار نیست.

رییس گروه سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: تحرک، رمز سلامتي اسـت و علاوه بر افزايـش سلامـت جسمـاني، رواني و اجتمـاعي، موجـب پيشگيري از بيماري هاي قلبي عروقي، پرفشاری خون، ديابت نوع دو، چاقي، پوكي ‌استخوان، اختلالات چربي خون، سرطان سینه و كولون، كمردرد، اختلالات رواني و بسیاری دیگر از اختلالات و بیماری ها، در دوران بزرگسالی و سالمندی مي‌شود.

دکتر "معصومه صفاری"، افزود: سنین مدرسه، زمان مناسبی برای تشویق دانش آموزان به عادات مفید و اصلاح عادات بد در آنها است، همچنین مدارس، محیط خوبی برای آموزش زندگی پر تحرک و داشتن فعالیت بدنی روزانه منظم، در زندگی نوجوانان و دانش آموزان به شمار می رود.

او ادامه داد: مطالعه کشوری و ملی نظام مراقبت و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر دانش آموزان و نوجوانان در سال1382 نشان داده، که 74درصد نوجوانان ایرانی کم تحرک هستند و میزان فعالیت بدنی در دختران نیز، به طور معناداری کمتر از پسران است.

دکتر صفاری، سنین کودکی و نوجوانی را بهترین سن برای فراگیری مهارت های سالم زیستن عنوان کرد و گفت: افزایش سطح آگاهی بهداشتی و ایجاد نگرش و رفتار سلامت نگر در نوجوانان، تضمین کننده سلامت نسل حاضر و آینده کشور به شمار می رود که لزوم دسترسی به آن، انجام برنامه ریزی هدفمند با همکاری مشترک تمامی دستگاه های مربوطه است.

پایان خبر