نشریه الکترونیکی سیب/ شماره 60/ آبان 96
احساس گناه مادران شاغل

زنان کارمند، حتما بخوانند!!!

قسمت دوم

در ادامه ی قسمت اول (دغدغه های مادران کارمند) به قسمت دوم (احساس گناه مادران شاغل) می پردازیم.

یکی از دغدغه های مادران شاغل که بعضا به نوعی گناه تبدیل می شود آن است که به خاطر مقتضیات شغلی خود نمی توانند وقت کافی را برای تربیت کودکان خود بگذرانند. بعضی، این مادران را به خودخواهی و بی توجهی نسبت به آینده کودکان خود متهم می کنند. این انتقادات که این روزها هم لحنی اتهام آمیز پیدا کرده، باعث می شود که مادران شاغل با نوعی عذاب وجدان زندگی کنند. عذاب وجدان از آنکه در زندگی حرفه ای خود افرادی موفق هستند نه مادرانی موفق.

اما اخیراً کارشناسان مسائل تربیتی به این نتیجه رسیده اند که بر خلاف باور رایج، صرف گذراندن وقت خود با کودکان و پشت پا زدن به علایق و سلایق خود نه فقط به نتایج دلخواه در تربیت کودکان نمی رسد بلکه چه بسا باعث ایجاد سرخوردگی های فردی نیز می شود. توصیه کارشناسان تربیتی ایجاد نوعی موازنه بین فردیت خود در یک سو و نقش مادری در سوی دیگر است.

پس اگر شما هم یکی از مادران شاغل"مثل من" هستید که به خاطر فشارها و انتظارات محیط حس می کنید در حق کودکانتان کوتاهی می کنید، 5 گام زیر را مطالعه کنید تا کمی از بار عذاب وجدان خود را بکاهید و به موازنه مطلوب بین حرفه و نقش مادری خود دست یابید.

1- بپذیرید که بده بستان بین کار و نقش مادری امری اجتناب ناپذیر است

وقتی تصمیم می گیرید بین مادری و شغل خود نوعی موازنه ایجاد کنید، همواره باید این نکته را مد نظر قرار دهید که ناگزیر باید بخشی از آن را به بده بستان بین این دو حوزه اختصاص داد. برای این منظور باید مرز بین این دو حوزه را کاملا متمایز کنید. این مرزگذاری یک شرط مهم برای افزایش حس خوشحالی و جلوگیری از حس گناه در خود است.در این مرحله، فهرستی از دلایلی را که به خاطر آن کار می کنید، تهیه کنید. مثلاً شما ممکن است برای پول یا رضایت خاطر یا سلامت ذهنی کار کنید. این‌که بدانید برای چه چیزی سر کار می روید به شما کمک می کند تا وقت هایی که نمی توانید نقش مادری خود را (مانند تدارک جشن تولد فرزندتان) ایفا کنید آن را به دیگران با خیال راحت واگذار کنید و تمرکز خود را بر کارتان بگذارید. با این کار شما خیالتان راحت است که هم مسؤولیت مادری خود را به صورت غیرمستقیم انجام داده اید و هم بنا بر دلیل شخصی خود به حرفه تان پرداخته اید. اینجا دقیقاً همان موازنه ای که گفتیم ایجاد می شود و شما دچار عذاب وجدان نمی شوید.

2- خود را تحت فشار قرار ندهید

حس گناه در مادران شاغل معمولاً از سوی جامعه به آن‌ها تحمیل می شود. آن‌ها از هر سو در محاصره بایدهایی هستند که در واقع دیگ جوشانی از انتظارات اجتماعی، فشارهای خانوادگی و قوانین نانوشته ای است که ما معمولاً بدون اینکه درکشان کنیم، می پذیریم. شکی نیست که همه مادران شاغل دوست دارند در همه مراحل رشد و فعالیت کودکان خود حضور داشته باشند. اما آن‌ها باید بدانند که کودک برای هر کاری نیازمند آن‌ها نیست. مادر هم در مقام یک انسان، جهان خاص خود را دارد و همچنین سلایق و تعهدات خاص خود را. بهترین کار این است که بایدهای اجتماعی را در زندگی خود کم رنگ کنید و بر اساس شرایط خود، برای زندگی خود تصمیم بگیرید.

3- دست از آرمان گرایی بردارید

لزومی ندارد همیشه و در همه چیز در سطح آرمانی باشید. این روزها مفهوم <<بهترین مادر دنیا>> بسیار رواج پیدا کرده است و به سطحی مسخره کننده رسیده است. طوری که هر مادری وقتی جایگاه خود را با این مفهوم می سنجد باز هم حس می کند هنوز موفق به کسب این مقام نشده است. در این موارد بهتر است بنا را بر سطوح حداقل بگذارید. با این کار دیگر کمتر دچار عذاب وجدان می شوید. فقط کافی است دست از این‌که بهترین باشید بردارید و تمرکز خود را صرفاً بر بچه داری و لذت بردن از آن بگذارید. کودک ما نیاز دارد که شما افرادی شاد و خوش خلق باشید و به حرف هایی که می زنید عمل کنید. تاثیر این ویژگی ها بسیار بیشتر از مسائل دیگر است.

بهتر است به جای این‌که بهترین مادر باشید، فقط یک مادر خوب باشید.

                                              <<<کودک ما همین را می‌خواهد>>>

4- دست از انتقاد و مقایسه خود با دیگران بردارید

خیلی از مادران برای این‌که خیال خود را راحت کنند و به خود بقبولانند که بهترین هستند شروع میکنند به انتقاد از مادران دیگر بخصوص مادران شاغل. نکته ی مشترک در میان این مادران این است که معتقدند دیگران مدام در مورد کودکان خود کوتاهی می کنند بخصوص مادران شاغل که وقت کافی برای کودکان خود نمی گذارند. بهترین کار در مواجهه با چنین منتقدانی این است که بنا را بگذاریم بر این‌که از کاری که می کنیم و از وقتی که با کودکان خود می گذرانیم، لذت می بریم. یک نکته را نباید فراموش کرد. در تربیت کودکان هرگز یک روش ثابت و کامل وجود ندارد که همه درباره آن با یکدیگر اشتراک نظر داشته باشند. هر کسی شخصیت و شرایط خاص خود را دارد. بنابراین طبیعی است که انتخاب های ما هم برای داشتن یک زندگی شاد و سالم با یکدیگر متفاوت باشد. بهترین کار این است که هر یک از ما خودمان باشیم و دست از مقایسه خود با دیگران برداریم و هرگز وارد بازی مادران منتقد نشویم. در این میان یک نکته مهم آن است که:

<<< به کودکان خود اجازه ندهیم از احساس گناه ما سوء استفاده کنند >>>

کودکان خوب می دانند چطور از فضای احساسی به نفع خود استفاده کنند. لازم است به آن‌ها بگوییم چقدر دوستشان داریم و زندگیشان برای ما مهم است اما ما نیز برای خود فردیت داریم که مجبوریم به آن بپردازیم.  

5- وقتی که با کودکتان هستید به چیز دیگری فکر نکنید

شما ممکن است هر روز 24 ساعت کل روز های هفته را در کنار کودکان خود باشید اما در عمل هرگز با آن‌ها نباشید. صرف تعداد ساعت زیاد با کودکان به تنهایی کافی نیست. مهم این است که لحظاتی که با آن‌ها هستید شش دانگ در کنارشان باشید. در این لحظات هر کس می تواند برنامه ی خود را داشته باشد. یک نفر ممکن است با کودکش به پارک برود و مادری دیگر به مهمانی برود. هر کس روش خاص خود را برای صرف وقت با کودک خود دارد که الزاماً برای دیگری مفید نیست. پس کاری بکنید که می دانید در مورد شما جواب می دهد و باعث ایجاد لحظات شاد برای شما و کودکتان می شود. نگران این نباشید که اگر کاری که مادر دیگری برای کودک خود کرد و شما برای کودک خود نکردید، کودکتان با مشکلات تربیتی مواجه خواهد شد. همان طور که گفتیم آدم ها با یکدیکر متفاوتند و هر کدام سبک خود را برای زندگی و عبور از مشکلات دارند. در چنین مواردی فقط مهم این است که تمرکزتان بر ایجاد لحظات شاد و خوش برای کودکتان باشد. کودک به همین لحظات خوش نیاز دارد. شما می توانید در اوقات فراغت خود، این لحظات را برای کودکانتان ایجاد کنید. مطمئن باشید همین لحظات هرچند اندک برای رشد و تربیت صحیح کودکان کافی است

به امید آن که بتوانیم کودکانی شاد، خلاق و مهربان بپرورانیم......

  

منابع:

Article.Tebyan.Net

فصلنامه علمی پژوهشی رفاه اجتماعی، سلامت روان در زنان شاغل، مهدی حدادی

ماهنامه الکترونیکی سیب / آبان 96

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  3
کل بازديد:  617
بازدیدکنندگان برخط:  1