نشریه الکترونیکی سیب/ شماره 59/ مهر 96
Fatty Liver کبد چرب و درمان های گیاهی
 


 پروانه احمدی


کبد چرب
: حالتی برگشت‌پذیر از تجمع واکوئول‌های چربی در سلول‌های کبدی است که با التهاب کبد مشخص می‌شود.

انواع

  • کبد چرب غیرالکلی: این بیماری زمانی رخ می‌دهد که کبد در شکستن چربی ها دچار مشکل می‌شود و با جمع شدن چربی در بافت‌های کبد، فرد دچار کبد چرب می‌گردد. این بیماری با مصرف الکل مرتبط نیست و زمانی مشخص می‌شود که ۱۰ درصد یا بیشتر وزن کبد حاوی چربی باشد.
  •  
  • کبد چرب الکلی: کبد با مصرف زیاد الکل صدمه دیده و قادر به شکستن چربی ها نیست. اگر فرد از مصرف الکل خودداری کند، این نوع کبدچرب کم کم درمان می‌شود، اما در صورت ادامه به مصرف الکل فرد ممکن است دچار سیروز کبدی گردد.
  •  
  • کبد چرب بارداری: هرچند این نوع از کبد چرب خیلی نادر بوده، با این حال جمع شدن چربی در هنگام بارداری می‌تواند خطراتی جدی هم برای مادر و هم برای جنین داشته باشد. این بیماری می‌تواند باعث نارسایی کبدی، نارسایی کلیه، عفونت شدید یا خونریزی شود.

 

همه گیری‌شناسی

اغلب بیماران ۴۰تا۶۰ سال سن داشته و بیماری در زنان شایع‌تر است.

کبد چرب در کودکان با سن بالاتر از ۱۰سال نیز می‌تواند ایجاد شود. این اختلال کبدی مزمن بوده و برای سال ها پایدار خواهد ماند.

علل:

علت اصلی بروز کبد چرب ناشناخته‌ است، ولی تعدادی از اختلالات بالینی معین به عنوان علل زمینه‌ای شناخته شده‌اند. هفتاد درصد بیماران مبتلا به کبد چرب چاق هستند.دیابت و بالا بودن چربی‌های خون نیز از علل زمینه‌ای آن می باشند. هورمون استروژن، کورتون (استروئیدها، آمیودارون، تاموکسی فن، والپروات سدیم) نیز از علل زمینه ساز کبد چرب هستند.

به طور کلی می توان عوامل ایجاد این بیماری را به شرح زیر عنوان کرد:

ü       رژیم غذایی نادرست،

ü       استرس درونی و نهفته،

ü       مصرف دارو بیش از حد معمول

ü       غذاهای فست فودی (سوسیس، کالباس، سس، پیتزا و...)

تشخیص:

سونو گرافی، تجمع چربی در کبد نشان داده می‌شود.

نمونه برداری از کبد و مطالعه میکروسکوپی بر روی آن لازم است

 

درمان:

برای درمان و بهبود کبد چرب باید اختلالات زمینه ساز درمان شوند. در حال حاضر درمان بر روی مهار مشکلات طبی واختلالاتی که زمینه ساز کبد چرب هستند، متمرکز است. داروهای جدید مختلفی مانند متفورمین برای درمان کبد چرب عرضه شده‌اند که تأثیر قطعی آن‌ها ثابت نشده‌است.

·         از کبد خود محافظت کنید. از کارهایی که فشارزیادی بر کبد می‌آورند همچون مصرف الکل یا مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید.

 

ویتامین E با دوز ۴۰۰میلی گرم در روز باعث کاهش آسیب به سلول‌های کبدی و بهبود آنزیم‌های کبدی می‌شود، ولی چون با خطر افزایش بیماری های قلبی همراه است،

تغییر شیوه زندگی درمانیTherapeutic  Lifestyle  Change(TLC)

-اصلاح برنامه غذایی

-انجام فعالیت های ورزشی

تنظیم وزن –قطع مصرف الکل و دخانیات

پیشگیری از ابتلا به کبد چرب

صفحه بعد 

ماهنامه الکترونیکی سیب /مهر 96

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  527
بازدیدکنندگان برخط:  1