نشریه الکترونیکی سیب/ شماره 59/ مهر 96
بیماری صرع, علائم، درمان و آموزش

 


فرزانه بلوری

 صرع در حقیقت از نشانه های اختلال در عملکرد مغزی است که با حملات تشنجی عود کننده مشخص می شود. ممکن است با نبود هوشیاری، افزایش حرکات یا فقدان تون عضلانی یا حرکات و تغییرات رفتاری، و خلقی و تغییرات حسی ادراکی و حساسیت، تظاهر یابد.

مشکل اصلی یک آسیب و تخریب الکتریکی است که در سلول های عصبی یک بخش مغز ایجاد می‌شود و آن‌ها را وادار به ساطع کردن و تخلیه الکتریکی غیرطبیعی می کند.

در بیشتر موارد علت ناشناخته است. استعداد ابتلا در برخی انواع صرع ممکن است به ارث برسد. صرع در اغلب موارد به دنبال اختلالات طبی، ضربات، مسمومیت با الکل یا داروها، تومور مغزی، آبسه ها و ناهنجاری های مادرزادی ایجاد می شود.

تظاهرات بالینی:

حملات تشنجی می تواند از یک خیرگی ساده شروع و تا حرکات شدید و طولانی و از دست دادن هوشیاری متفاوت باشند. اورا احساس اخطار یا پیش کنترلی، قبل از حملات رخ می دهد (به عنوان مثال دیدن یک برق یا روشنایی، شنیدن صداهایی خاص).

وضعیت بعد از تشنج:

بعد از حمله، بیماران اغلب گیج هستند؛ به سختی بیدار می‌شوند و ممکن است ساعت ها خواب باشند. سردرد شدید و درد، خستگی و افسردگی نیز برجای می ماند.

تدابیر طبی:

اهداف درمان شامل توقف حملات، اطمینان از اکسیژن رسانی کافی مغزی و حفظ سطوح بدون حمله می باشد.

درمان دارویی:

از داروهایی مانند دیازپام، لورازپام، فوسفنی توئین، فنی توئین، فنوباربیتال به منظور تقویت کنترل حملات استفاده می شود.

 

نکات آموزشی برای افراد مبتلا به صرع:

این افراد برای پیشگیری از حملات صرع بهتر است یک رژیم غذایی سالم، خواب کافی و سطح استرس پایین داشته باشند.اگر تشنج با اورا شروع می شود و به بیمار حالتی دست می دهد که می فهمد تا چند لحظه دیگر تشنج خواهد کرد، سریعاً خود را به یک مکان امن رسانده و در حالت درازکش قرار گرفته تا تشنج تمام شود. همچنین بعضی از فعالیت ها را هرگز به تنهایی انجام ندهد، مانند شنا کردن یا دوچرخه سواری تا در صورت بروز حادثه کسی بتواند فرد دچار حمله تشنج را نجات دهد. در هنگام انجام ورزش هایی مثل دوچرخه سواری، اسکیت سواری، موتور سواری وحتماً کلاه ایمنی استفاده شود.

منابع:

1- http://www.pezeshk.us/?p=9530

 

2- نجفی ط، محدث اردبیلی ف، زینعلی م. دستنامه برونر و سودارث پرستاری داخلی- جراحی. تهران: جامعه نگر;1389. ویرایش دوازدهمP 311-317..

ماهنامه الکترونیکی سیب /مهر 96 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  380
بازدیدکنندگان برخط:  1