نخستین مدرسه تابستانی علوم اعصاب شناختی کشور با موضوع حافظه و یادگیری در یک نگا

ejournal ejournal

1396-6-27

 

دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به عنوان یکی از مراکز برجسته کشور در زمینه دانش علوم اعصاب، میزبان نخستین مدرسه تابستانی علوم اعصاب شناختی کشور با موضوع حافظه و یادگیری بود.

به گزارش "وب دا" در شیراز، دکتر "مجیدرضا فرخی" استاد گروه جراحی مغز و اعصاب، رییس نخستین مدرسه تابستانی علوم اعصاب شناختی و رییس مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز، گفت: نخستین مدرسه تابستانی علوم اعصاب شناختی کشور، با موضوع حافظه و یادگیری و با هدف آشنایی دانشجویان با این رشته علوم اعصاب شناختی و روش های پژوهشی مورد استفاده، فراهم آمدن زمینه برای همکاری های بین رشته ای در بین دانشجویان و اساتید کشور، ارایه شیوه های نوین آموزش از جمله شیوه های تعاملی و کاربردی در زمینه علوم اعصاب، آشنایی عملی به کمک کارگاه با تکنیک های نوین مورد استفاده در زمینه اختلالات اعصاب و ایجاد زمینه های مناسب تحقیقاتی، برای دانشجویان علاقمند به علوم اعصاب، در شیراز برگزار شد.

او با اشاره به میزبانی مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز و حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی و آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برای برگزاری این مدرسه تابستانی، ادامه داد: در این مدرسه تابستانه، 25 شرکت کننده از رشته های مختلف پزشکی، مهندسی، روانشناسی و زبانشناسی حضور داشتند.

دکتر فرخی افزود: ابزارهای متفاوت مورد استفاده در پژوهش های علوم اعصاب مانند fMRI،DTI ، EEG، TMS، سایکوفیزیک، مدل سازی محاسباتی عصبی، سلول های بنیادی و مدل های حیوانی با تاکید بر استفاده از این تکنیک ها در حافظه و یادگیری مورد بحث قرار گرفت، همچنین شرکت کنندگان به صورت عملی با تعدادی از این روش ها مانند fMRI، EEG، TMSبا حضور در مرکز نقشه برداری مغز مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز و سایکوفیزیک، آشنا شدند.

او از برگزاری نظرسنجی در انتهای تمامی برنامه ها و کلاس ها در رابطه با چگونگی برگزاری مدرسه تابستانه و همچنین اساتید و موضوعات مطرح شده در مدرسه خبر داد.

افتتاحیه این مدرسه با سخنرانی دکتر "سید بصیر هاشمی" معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود و در ادامه، دکتر "فرخی"، رئیس مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز و دکتر "آی" رئیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، اهداف و اهمیت برگزاری مدرسه را به شرکت کنندگان معرفی کردند.

در این مراسم دکتر "وصال"، پیشکسوت رادیولوژی با گرایش اعصاب، دکتر "غلامرضا حاتم" قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی در مراکز تحقیقاتی و رئیس برج پژوهشی محمد رسول الله(ص) و دکتر "سرور اینالو" فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، حضور داشتند و دکتر "محمدتقی جغتایی" رییس کارگروه آموزش و ترویج ستاد توسعه علوم شناختی و مشاور وزیر در حوره علوم اعصاب نیز شرکت کنندگان را با تاریخچه علوم اعصاب، آشنا کرد.

دکتر "تقی پور"، دکتر "فرخی"، دکتر "حسین  زاده"، دکتر "علیقلی"، دکتر "ابوالقاسمی"، دکتر "کشاورز"، دکتر "ولی زاده" و دکتر "صالحی"، مدرس و دکتر "فرخی" رییس، دکتر "کشاورز"، دبیر اجرایی و دکتر "صالحی" دبیر علمی این مدرسه تابستانه بودند.

پایان خبر