در دوره آموزشی مرکز بهداشت شهدای انقلاب تاکید شد: ...

ejournal ejournal

1396-6-28

در دوره آموزشی مرکز بهداشت شهدای انقلاب تاکید شد: احساس اندوه در اكثر اوقات هفته و بي علاقگي به فعاليت هاي روزمره؛ نشانه هاي مهم افسردگي

در دوره آموزشی مرکز بهداشت شهدای انقلاب، نشانه های بیماری افسردگی از جمله احساس اندوه در اكثر اوقات هفته و بي علاقگي به فعاليت هاي روزمره، معرفی شد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، مسوول سلامت روان رمکز بهداشت شهدای انقلاب، نسبت به خطر بروز افکار مخرب و خودکشی در اثر افسردگي شديد هشدار داد و افزود: افسردگي اختلال شايعي است كه شناخت بيماري و نشانه های آن، راهي به سوي پيشگيري از افسردگي محسوب مي شود.

"ندا محمدي" نشانه هاي مهم و كليدي افسردگي را خلق و خوي افسرده در اكثر اوقات هفته و بي علاقگي به فعاليت هاي روزمره برشمرد و ادامه داد: در افسردگي فرد احساس اندوه، نااميدي يا بي ارزشي مي كند و به دليل كاهش انرژي و خستگي، اغلب نمي تواند وظايف و كارهاي خود را به خوبي گذشته انجام دهد و در موارد شديدتر بيماري، افكار آزاردهنده‏اي چون احساس گناه، تنفر از زندگي، آرزوي مرگ و گاه افكار مربوط به خودكشي ظهور مي کند.

او با بیان اینکه افسردگي اغلب به دنبال استرس هاي بيروني مانند نبود حمايت اجتماعي مناسب، بيكاري، كشمكش هاي مداوم و تنش زا در زندگي فعلي و خانوادگي بروز می یابد، گفت: ديگر نشانه های بيماران مبتلا به افسردگي، اختلال در خواب، مثل كاهش يا افزايش خواب، اختلال در اشتها مثل پرخوري يا كم خوري، اختلال در حافظه و تمركز، اختلال عملكرد جنسي به صورت بي ميلي يا ناتواني جنسي، احساس گناه و علايم جسمي متعدد مثل سردرد، درد مفاصل و عضلات، سوزش يا درد معده بدونهيچ دليل يا تشخيص طبي ديگر است.

این کارشناس سلامت روان، اضافه کرد: در بسياري از موارد، با توجه به شرايط فرهنگي كشور ما، فرد افسرده بيش از افسردگي، از علائم بدني و جسماني شكايت دارد كه با وجود مراجعه متعدد به پزشك بهبودي نيافته و به عنوان درد هاي عصبي شناخته مي شوند.

"محمدي" بيشترين گروه‌ در معرض خطر ابتلا به افسردگي  را بانوان، به ويژه پس از زايمان، سالمندان، افراد داراي بيماري­هاي جسمي مزمن مثل ديابت، صرع و بيماري هاي قلبي- عروقي، افراد دچار سوء مصرف مواد يا الكل، افراد داراي سابقه خانوادگي بيماري روانپزشكي، افراد درگیر با مرگ يا جدايي همسر، سوگ عزيزان، شكست­هاي عاطفي، تحصيلي و شغلي نام برد.

مسوول واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب، افسردگي را سرماخوردگي اعصاب نام برد كه با توصيه‌هاي عمومي، مانند مسافرت يا تفريح برطرف نمي شود و بایستی زیر نظر روانپزشک و با تجويز و مصرف داروهاي ضد افسردگي بهبودي تدريجي ظاهر مي شود.

 

او با بیان اینکه مصرف داروهاي ضدافسردگي اعتياد آور نیست، گفت: مصرف اين داروها پیامدهای جدي و ماندگاري براي بيمار ندارد و قطع دارو، ملزم به نظر پزشك و مصرف آن نیاز نیازمند نظارت خانواده بر  مصرف روزانه دارو است، اما تاکید می شود که مصرف این داروها نباید خودسرانه و یا بر اساس توصیه های اطرافیان باشد.

 

"محمدي " توصيه کرد: فرد افسرده بايد به كارهاي ساده و روزمره سرگرم شده، مورد توهين و انتقاد قرار نگیرد و تنها گذاشته نشود و در صورتي كه دچار افكار نوميدي، پوچي، خودكشي، و بيقراري و شرايط نگران كننده شد، به پزشك ارجاع فوري شود.

 

نشست آموزشي پيشگيري از افسردگي، به همت واحد سلامت روان مركز بهداشت شهدای انقلاب، با حضور روانشناسان مراكز خدمات جامع سلامت تحت پوشش برگزار شد.

پایان خبر