بررسی راهکارهای توسعه دانش علوم اعصاب در...

ejournal ejournal

1396-6-29

بررسی راهکارهای توسعه دانش علوم اعصاب در... ارتقای سلامت عمومی در دومین جلسه خانه مشارکت مردم در سلامت استان فارس

دومین جلسه خانه مشارکت مردم در سلامت استان فارس، به میزبانی اداره ورزش و جوانان شیراز، برگزار شد.

به گزارش"وب دا" در شیراز، رییس خانه مشارکت مردم در سلامت استان فارس، گفت: جلسه گذشته خانه مشارکت مردم در سلامت استان فارس که در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شده است، هشت مصوبه داشت و در جلسه امروز این اقدامات انجام شده در راستای آن مصوبات از سوی ادارات و سازمان های مختلف، بررسی شد.

مهندس "سیروس پاک فطرت" افزود: این خانه به همت دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه اندازی شده است و دبیرخانه آن در حوزه معاونت اجتماعی این دانشگاه، مستقر است.

او با اشاره به اینکه، ایران جزو 10 کشور چاق دنیا است، اضافه کرد: در حال حاضر در کشور 25 میلیون نفر اضافه وزن دارند، همچنین دانش آموزان زیادی در کشور دچار اضافه وزن هستند که باید در این زمینه اقدامات موثری انجام شود.

رییس خانه مشارکت مردم در سلامت استان فارس، با تاکید بر نیاز به تحرک بدنی بیشتر در جامعه گفت: در کنار ماشینی بودن زندگی و استفاده از فست فودها، باید تحرک بدنی داشته باشیم.

مهندس پاک فطرت، همچنین از برگزاری یک همایش بین المللی با موضوع سلامت در شیراز و با حضور اساتیدی از کشور آلمان و وزارت ورزش و جوانان، خبر داد.

مردم باید در ارتقای سلامت خود، خانواده و هم نوعان خود نقش آفرینی کنند

در ادامه، معاون دبیرخانه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان فارس، گفت: فلسفه ایجاد خانه مشارکت مردم در سلامت استان این است که سلامت را بدون مشارکت و حضور مردم نمی توانیم، انجام دهیم.

دکتر "صمد امانی" افزود: باید برای کارها برنامه داشته باشیم و امور مربوط به ارتقای سلامت مردم در قالب برنامه و به صورت اجرایی انجام شود.

او با اشاره اهمیت حضور مردم در ارتقای سلامت جامعه، اضافه کرد: مردم باید در ارتقای سلامت خود، خانواده و هم نوعان خود نقش آفرینی کنند و دستگاه های دولتی باید مطالبات مردم را پیگیری کنند؛ هر چه تشکل های مردم نهاد بیشتر باشد، مطالبات مردم بهتر رسیدگی می شود.

معاون دبیرخانه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان فارس، در زمینه زیرساخت های موردنیاز در راستای ارتقای سلامت، ادامه داد: در زمینه انتقال پیام های سلامت به مردم، باید کمیته ای تشکیل و در این زمینه تولید محتوا شود.

دکتر امانی، اضافه کرد: باید در چندین حوزه با کمک خانه مشارکت، پروژه های ابتکاری تعریف و در سطح محله ها به صورت گسترده انجام شود؛ همچنین در زمینه امنیت و ایمنی غذا در جامعه، می توانیم کارهای زیادی انجام دهیم.

او در پایان تاکید کرد: نقش ادارات و سازمان ها باید مشخص شود و برنامه ها مشخص شده و شیوه انجام آنها، بررسی و پیگیری شود.

رییس اداره ورزش و جوانان شیراز نیز که میزبان برگزاری این جلسه بود، گفت: در ورزش و فعالیت های ورزشی، مشارکت و کار تیمی اهمیت دارد و در زمینه سلامت هم کار گروهی و مشارکتی نتیجه بخش است.

دکتر "محسن سالاری" اضافه کرد: اگر در بحث پیشگیری هزینه کنیم و وقت بگذاریم، در بحث درمان هم موفق می شویم.

او افزود: بیش از 15 درصد از جمعیت کشور، ورزش منظم انجام نمی دهند؛ امیدواریم این نشست ها باعث شود تا یک برنامه عملیاتی در بحث تحرک و سلامت مردم داشته باشیم.

تاکید بر اهمیت توجه به سلامت روانی جامعه

معاون پژوهشی دانشکده علوم و فناوری های نوین پزشکی و مدیرگروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دیگر سخنران این برنامه بود که در زمینه اهمیت توجه به سلامت روانی جامعه و خانواده ها، مطالبی را به حاضران ارایه داد.

دکتر "محمد نامی" گفت: همه ما علاقمند هستیم که دیگران را به گونه ای که دوست داریم، تغییر دهیم؛ تمام تلاش ها در کشور برای تغییر به سمت بهتر شدن است، مساله تغییر در دنیا یک مساله محوری و اساسی است و از آن به عنوان "دانش تغییر" نام برده می شود؛ مطالعاتی که در حوزه دانش تغییر در دنیا در حال انجام است بیشتر بر این تاکید دارد که تغییر دیگران مطرح نیست، بلکه باید خودمان را تغییر دهیم، بنابراین تغییر خودمان برای بهتر شدن، چیزی است که باید بر روی آن سرمایه گذاری کنیم.

او اضافه کرد: تغییر یعنی تغییر مغز و بهبود و بهینه سازی کارکرد مغز که در پی آن باعث بهداشت فردی، برداشت درست فردی، تعامل بهتر بین فردی و در ادامه بهداشت روان فرد، خانواده، جامعه، شهر، کشور، منطقه و جهان می شود، پس اگر می خواهیم دنیا را تغییر دهیم ابتدا باید خودمان و مغزمان را در راه بهتر شدن، تغییر دهیم.

دبیر شاخه استان فارس انجمن علوم اعصاب ایران، ادامه داد: در زمینه اهمیت سلامت روانی، همه ما یک رسالت حس می کنیم، به همین دلیل از چند سال گذشته در دانشگاه سعی کردیم فراتر از گروه نورولوژی یا بیماری های مغز و اعصاب، فراتر از بیماری های روان پزشکی، جراحی مغز و اعصاب و گروه روانشناسی، بپردازیم؛ این یک گروه جدید در دانشکده علوم و فناوری های نوین پزشکی است که در کنار چهار رشته دیگر در مرز دانش، ایجاد شده است.

دکتر نامی، بیان کرد: به سمتی حرکت می کنیم که می توانیم افق های جدیدی را در مقابل خود ببینیم و محوریت را به سمت تامین سلامت جامعه ببریم، باید برای بهتر بودن با هم باشیم، گروه علوم اعصاب در واقع هسته آموزشی و پژوهشی این رشته نوین در دانشگاه علوم پزشکی شیراز است.

او افزود: رسالت نخست ما در این گروه بحث آموزش است که در حال حاضر 16 دانشجوی در مقطع دکترای تخصصی داریم، سمینارها، جلسات و ژورنال کلاب هایی به صورت منظم برگزار می شود؛ رسالت دوم ما فعالیت در زمینه پژوهش است، در این راستا یک آزمایشگاه تخصصی ایجاد کرده ایم و بحث چکاپ مغزی را آغاز کرده ایم، از سوی انجمن علوم اعصاب ایران، نخستین شاخه استانی انجمن علوم اعصاب ایران در دانشکده علوم و فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه اندازی شد، تاکید بر مطالعات رفتاری و شناختی، انجام نقشه برداری الکتریکی شیمیایی مغز، تصویربرداری کارکردی با طیف مادون قرمز از مغز و واحد رفتاری اختلالات خواب را در گروه علوم و اعصاب داریم که عملکرد قابل دفاعی در منطقه دارد؛ هدف ما در این حوزه، مداخلات تشخیصی، انجام پژوهش و بحث بازتوانی شناختی است.

این عضو هیات علمی دانشگاه، اضافه کرد: توجه، حافظه، یادگیری، مهار هیجان، مهار خشم، کلام، قضاوت، تصمیم گیری، سرعت واکنش، کارکردهای شناختی و ده ها کارکرد پیچیده مغز، از مواردی است که در این گروه در حال بررسی است و بحث توانمندسازی شناختی، یکی دیگر از مواردی است که در گروه علوم  اعصاب دانشگاه، بررسی می شود.

دکتر نامی، سومین رسالت گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز را بحث ترویج این دانش عنوان کرد و گفت: هفته آگاهی از مغز، در هفته سوم اسفند هر سال برگزار می شود و در دو سال گذشته این موضوع به صورت جدی پیگیری شده است، آموزش دانش آموزان، دانشجویان، عموم مردم، برنامه های رادیویی، برنامه های تلویزیونی، نصب بنر و پوستر، نصب یادمان ها در معابر عمومی، آموزش خانواده های فرشتگان مبتلا به اوتیسم و تشکیل کارگروه مطالعات اوتیسم در استان فارس، از اقداماتی است که در دو سال گذشته انجام شده است.

او در پایان تاکید کرد: هفته سلامت مغز، فرصتی مناسب و فوق طلایی است تا همه در خانه مشارکت، برای سلامت استان فارس کمک کنیم و در این زمینه به سمت جلو حرکت کنیم، امیدوارم امروز آغاز مشارکت و همکاری جدی گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز با خانه مشارکت مردم در سلامت استان فارس باشد.

در ادامه، موارد مطرح شده در جلسه و مصوبات جلسه، از سوی حاضران بحث و بررسی شد.

دومین جلسه خانه مشارکت مردم در سلامت استان فارس، بیست و هشتم شهریور با حضور اعضاء و مهمانان دعوت شده از NGOها و تشکل های مختلف، برگزار شد./102

پایان خبر