نشریه الکترونیکی سیب/ شماره 58/ شهریور 96
صنعت بيمه و اقتصاد مقاومتي

اقتصاد مقاومتي يعني آن اقتصادي كه در شرايط فشار، در شرايط تحريم، در شرايط دشمني ها و خصومت هاي شديد مي تواندتعيين كننده رشد و شكوفايي كشور باشد .         

                                                                               مقام معظم رهبري


رامين خليقي   

مقدمه

نام گذاري پياپي سالهاي اخير با عنوان اقتصاد مقاومتي توسط مقام معظم رهبري بيانگر نقش و اهميت اين موضوع در دستيابي به اهداف كلان و چشم انداز كشور مي باشد در اين بين نقش صنعت بيمه بعنوان يكي از ابزارهاي مالي و محركان اقتصادي غير قابل چشم پوشي    مي باشد در اين مقاله تلاش ميشود تا به نقش و اهميت صنعت بيمه در اقتصاد مقاومتي پرداخته شود. بیمه با ایجاد امنیت و اطمینان ، زمینه گسترش فعالیت های تولیدی و خدماتی را فراهم می سازد ، به بیان دیگر شرکت های بیمه با ایجاد ثبات در جامعه ، اضطراب را از طريق جبران خسارت کاهش می دهند. همچنین شرکت های بیمه جانشین های خوبی برای برنامه های تامین اجتماعی دولت ها هستند. با وجود دنیای سرشار از بی اطمینانی و ریسک ، هرگونه سرمایه گذاری امری غیر عقلایی می نماید مگر آنکه با استفاده از ابزارهای مختلفی بتوان آن را کاهش داد یا لااقل تبعات آن را بین افراد بیشتری توزیع نمود. معقولانه ترين روش جهت انتقال ريسك انتقال آن به شركت هاي بيمه مي باشد. به همين دليل  است که بیمه ها را امروزه به عنوان رکن اصلی سرمایه گذاری می شناسند و شکوفایی آنها را ضامن ثبات و پایداری تولید می دانند. در واقع درک علل سطح پایین سرمایه گذاری و به دنبال آن تولید در کشور ما بدون بررسی دقیق و جامع نقش و جایگاه صنعت بیمه میسر نخواهد بود.ایفای مناسب نقش صنعت بیمه در تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی موجب برآورده شدن منویات  مقام معظم رهبری، رییس جمهور، دولت و مردم ایران است.

چرا اقتصاد مقاومتی؟

 براي رشد و توسعه همه جانبه كشور ، همچنين اقتصاد مقاومتی شکل خاصی از نظام اقتصادی است که در وضعیت حمله همه جانبه اقتصادی دشمن که نظام اقتصادی را به خطر می اندازد، پدید می آید اقتصاد ایران طی سالهای اخیر شرایط ویژه و منحصر بفردی را تجربه کرده است و انتظار می رود این شرایط طی سال های آینده نیز ادامه داشته باشد. بروز بیکاری، کاهش ارزش پول ملی، وابستگی بیش از حد به درآمدهای نفتی، واردات بی رویه، نامناسب بودن فضای کسب و کار از مهم ترین مشکلات و چالشهای اقتصاد ایران طی یک دهه اخیر بوده است. اقتصاد ایران به دلیل ساختار نهادی نامناسب، سیاست های نادرست گذشته و حوادثی نظیر جنگ و تحریم های اقتصادی فراز و فرودهایی را در چند دهه اخیر داشته است. رهبر معظم انقلاب ارتقاء سطح تولید داخلی را محور اصلی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد تاکیدقرارداده بطوريكه، گسترش تولید داخلی و بالفعل نمودن آن به افزایش قدرت اقتصادی کشور  منجر خواهد شد و ارتقاء قدرت ملی ایران را در پی دارد.بدون یک اقتصاد قوی، نمی توان انتظار داشت كشور بتواند در عرصه های منطقه ای و بین المللی حضور عزتمندانه و پایداری داشته باشد.برای افزایش تولید داخلی چاره ای جز بهبود فضای سرمایه گذاری کشور نداریم  و با وجود مخاطرات و پوشش ندادن مناسب آن با استفاده از محصولات متنوع بیمه ای، تمایل به سرمایه گذاری را کاهش می يابد. بدون بهبود فضای سرمایه گذاری در کشور نمی توانیم انتظار داشته باشیم اقتصاد ایران سطوح بالاتر رشد اقتصادی بلند مدت را تجربه کند.عملکرد اقتصاد ایران از منظر رشد تولید داخلی و رشد تولید سرانه تفاوت آشکاری با اهداف برنامه ریزی شده داشته است.

اهمیت صنعت بیمه در اقتصاد مقاومتی

وظیفه صنعت بیمه، به منزله موسسه مالی این است که توان و قدرت خویش را در ارائه تامین، تشکیل سرمایه و تقویت بنیه سرمایه گذاری اقتصادی جامعه نشان دهد.

یکی از عوامل اصلی و مهم رشد و توسعه اقتصادی یک کشور افزایش سرمایه گذاری های مولد در آن جامعه و رابطه مستقیمی است که بین توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ها وجود دارد. علاوه بر بانکها که تامین کننده اعتبارات کوتاه مدت یا میان مدت واحدهای اقتصادی شناخته می شوند بیمه نیز به منزله یک منبع مهم تامین مالی و سرمایه گذاری نقش مهمی در اقتصاد ایفا می کند. همچنين صنعت بیمه در راستای اقتصاد مقاومتی به اقتصاد خرد خانوارها، به اقتصاد کلان کشوردر حوزه درمان كمك موثري مي نمايدبيمه مرکزی به عنوان مقام ناظر و تنظیم گر در این صنعت، می تواند در تحول صنعت بیمه مسئولیت کلیدی داشته باشد . استفاده از توانمندیها در جهت ایفای نقش نظارتی و تنظیم گری و خروج از تصدی گری، سود بردن از فضای پسا برجام برای گسترش تعاملات بین المللی و حضور صنعت بیمه کشور در محیط بین المللی، گسترش فضای رقابتی در صنعت بیمه، افزایش ضریب نفوذ و تنوع بخشی به محصولات بیمه ای و نیز ارتقاء کمی و کیفی سرمایه انسانی در بیمه مرکزی و صنعت بیمه از جمله مهمترین عوامل موثر بر گسترش صنعت بيمه مي باشد.

نقش بيمه در اشتغال و توليد سرمايه:

 برنامه هاي عملیاتی صنعت بیمه در اجرای اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط بیمه مرکزی تدوین شده است؛ از جمله این برنامه ها گسترش هدایت شده شبکه فروش و توسعه پوشش های بیمه ای جدید و ایجاد شرکت های بیمه اتکایی جدید است. در حال حاضر 130 هزار نفر در صنعت بيمه مشغول هستند كه با اجراي اين برنامه هاي عملياتي افزايش بي نظيري در  زمينه اشتغال بوجود خواهد آمد.

بیمه در جمع آوری پس اندازهای کوچک و توسعه سرمایه گذاری نقش وي‍ژه اي دارد  بیمه و به ویژه بیمه عمر موجب می شود که قسمتی از درآمد اشخاص به جای آنکه به فوریت مصرف شود، به صورت حق بیمه نزد موسسات بیمه تمرکز یابد و سپس برای سرمایه گذاری در رشته هایی که از لحاظ اقتصادی مطلوب است، مورد استفاده قرار بگیرد وی درباره نقش بیمه در ایجاد اعتبار گفت: اعتبار مالی هر شخص اعم از حقیقی یا حقوقی برای افراد طرف معامله، ارتباط مستقیم با میزان دارایی او دارد و این اعتبار تا زمانی برقرار است که دارایی شخصی باقی باشد و به محض تلف شدن دارایی، اعتبار وابسته به آن نیز منتفی می گردد. اعتبار اشخاص تا زمانی که دارایی های او پاسخگوی تعهداتش باشد، برقرار خواهد بود. همچنین نقش بیمه محصولات در فعالیت های کشاورزی، پوشش احتمال زیان در شرایط بد آب وهوایی است. یعنی امنیت سرمایه گذاری را در فعالیتهای اقتصادی افزایش می دهد. وجود ریسک و عدم قطعيت در فعالیتهای کشاورزی مانع بسیار مهمی در رابطه با پذیرش تکنولوژی جدید و سرمایه گذاری توسط کشاورزان تلقی می شود.

توجه به تأثیرگذاری صنعت بیمه به عنوان بخش مالی ارائه دهنده خدمات مربوط به مدیریت ریسک که یکی از موضوعات مهم در زمینه اثرگذاری بخش مالی بر رشد اقتصادی است.

- اجرای سیاستهای آزادسازی و ایجاد فضای رقابتی و همچنین افزایش مشارکت بخش خصوصی در بخش بیمه

- بهبود کیفیت سیستم قانونی بیمه

- استفاده از تجربه سایر کشورها در زمینه تقویت اقتصاد با استفاده از صنعت بیمه- به جریان انداختن سرمایه هاي شركت هاي بيمه در جهت حمایت و توسعه ی کارآفرینی و بهبود فضای کسب وکار و تولید

- توجه شرکت های بیمه در مورد توانگری مالی

- گسترش بیمه کشاورزی در راستای توسعه بیمه کشاورزی

- آموزش منابع انسانی با توجه به جایگاه آن در رشد و توسعه ی پایدار

 

 
 صفحه بعد

 

ماهنامه الکترونیکی سیب /شهریور 96

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  496
بازدیدکنندگان برخط:  1