معاون فرهنگي و امور دانشجويي دانشگاه علوم پزشكي شيراز...

ejournal ejournal

1396-5-17

معاون فرهنگي و امور دانشجويي دانشگاه علوم پزشكي شيراز پيشنهاد كرد: سال تحصيلي 97-96 را سال خوابگاه هاي دانشجويي بدون دخانيات اعلام كنيم

 

 

سال تحصيلي پيش رو، در دانشگاه علوم پزشكي شيراز، سال خوابگاه هاي دانشجويي بدون دخانيات نامگذاری شد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، معاون فرهنگي و امور دانشجويي دانشگاه علوم پزشكي شيراز با اعلام اين خبر، گفت: با توجه به زيان هاي جسمي و روحي كه مصرف دخانيات بر افراد مي گذارد، اجازه نمی دهيم تا دانشجويان ما نيز به اين موارد گرايش نشان دهند.

دكتر "كوروش عزيزي" ادامه داد: گذشته از مبحث مضرات جسمي و روحي مصرف دخانيات، بايد توجه داشت كه استفاده از سيگار و امثال آن در شان يك جوان دانشجو، به ويژه دانشجويي كه در رشته هاي مرتبط با سلامت جامعه تحصيل مي كند نبوده و مصرف دخانيات از سوی يك دانشجوي علوم پزشكي، مي تواند تاثيرات منفي بيشتري بر نگرش اجتماعي و ديد عمومي جامعه به اين مقوله داشته باشد.

او مصرف سيگار را در خوابگاه هاي دانشجويي، تجاوز به حقوق ديگر ساكنان خوابگاه دانست و اضافه کرد: فراموش نكنيم كه خوابگاه هاي دانشجويي مي بايست محلي باشند براي ايجاد آرامش و آسايش روح و جسم دانشجويان و در واقع در همين خوابگاه هاي دانشجويي است كه تعالي روح و جسم دانشجو صورت مي پذيرد و دانشجو با استفاده از امكانات و تمهيداتي كه دانشگاه براي رفاه هر چه بيشتر او در نظر گرفته، آينده خود و جامعه خويش را مي سازد؛ بنابراین كسي حق ندارد براي رسيدن به تمايلات شخصي خود اين آرامش و آسايش را بر هم بزند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، پيشنهاد داد تا تمامي معاونت هاي فرهنگي و امور دانشجويي دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور، در حركتي هماهنگ و همگام با يكديگر سال تحصيلي پيش رو را سال خوابگاه هاي دانشجويي بدون دخانيات اعلام كرده و با تدوين برنامه اي فراگير و كارشناسي شده در سطح كشور به مبارزه با اين عامل مضر و مخرب در اماكن دانشجويي بپردازند.

دکتر عزیزی با بیان اینکه دانشجويان مصرف كننده سيگار در خوابگاه هاي دانشجويي، در اقليت مطلق بوده و اكثريت بسيار بالاي اين دانشجويان هرگز اقدام به مصرف دخانيات نمي کنند؛ تاکید کرد: لازم است تا دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور كه بر اساس وظيفه ذاتي خود متولي سلامت جامعه هستند و با توجه به اينكه سلامت از اصلي ترين حقوق هر انساني به شمار مي رود، از تضييع حقوق اكثريت دانشجويان دفاع کرده و اجازه ندهیم تا اقليتي كوچك، مخل آرامش و آسايش جسمي و روحي آنان شوند.

معاون فرهنگي و امور دانشجويي دانشگاه علوم پزشكي شيراز ادامه داد: با آغاز سال تحصيلي 97-96 و حضور دانشجويان در خوابگاه هاي دانشجويي، برنامه هاي فرهنگي و تبليغي فراواني براي كاهش و پايان دادن به پديده مصرف دخانيات در اين اماكن در نظر گرفته ايم.

كوروش عزيزي، سيگار، قليان، پيپ و امثال آن را همگي از مصاديق دخانيات دانست و گفت: امسال در نظر داريم تا خوابگاه دانشجويي پسرانه شهيد دستغيب را كه با داشتن بيش از يك هزار دانشجو، بزرگترين خوابگاه دانشجويي دانشگاه علوم پزشكي شيراز است، به عنوان الگو و نمونه خوابگاه بدون دخانيات، معرفي کنیم و برنامه هاي آموزشي خود را در اين خوابگاه اجرا کرده و به تدريج و با سرعتي مناسب به ساير خوابگاه هاي دانشجويي دانشگاه تسري و ترويج دهيم.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشكي شيراز با بيان اينكه سيگار و دخانيات، دروازه ورود به مواد مخدر هستند، افزود: با توجه به وجود كودكان و نوجوانان و نيز زنان باردار و خطراتي را كه دود دست دوم دخانيات مي تواند براي اين گروه آسيب پذير ايجاد کند، خوابگاه هاي دانشجويان متاهل علوم پزشكي نيز از اماكني هستند كه از آغاز سال تحصيلي جديد، برنامه هاي ويژه اي را براي آنان تدارك ديده ايم.

او اجراي برنامه هاي آموزشي تخصصي، برگزاري مشاوره هاي خصوصي و عمومي، توليد و توزيع پمفلت و بروشور، چاپ و الصاق بنر و پوستر با موضوعات مرتبط با مضرات دخانيات، برگزاري رقابت هاي ورزشي و تفريحي و اردوهاي طبيعت گردي را برخي از روش هاي كاهش مصرف دخانيات در خوابگاه هاي دانشجويي معرفي کرد.

دکتر عزيزي اعلام كرد: ذات اين برنامه، يك حركت فرهنگي و مبتني بر رفتارهاي ارشادي است، اما در صورت مشاهده تكرار و اصرار به تخلف در افراد، با متخلفان برخورد قانوني و انضباطي لازم و متناسب صورت می گیرد.

معاون فرهنگي و امور دانشجويي دانشگاه علوم پزشكي شيراز ابراز اميدواری کرد که در فرصت باقيمانده تا پايان تابستان و آغاز سال تحصيلي جديد، در نشستي مشترك با تمامي همكاران خود در ساير دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور، برنامه اي منسجم و كارشناسي شده را در اين رابطه مدون ساخته و به صورت همگام و هماهنگ اجرايي کنیم.

دانشگاه علوم پزشكي شيراز با در اختيار داشتن 14 خوابگاه دانشجويي و حضور نزديك به سه هزار و پانصد دانشجوي ساكن در اين خوابگاه ها، يكي از بزرگترين دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور به شمار مي رود.

پایان خبر