نشریه الکترونیکی سیب/ شماره 56/ تیر 96

 

سیدمحمد ابراهیم فقیهی

 


 


زمان ولادت: 1326

محل ولادت: نی‌ریز

تحصیلات: پزشکی

تعدادفرزندان: 3 فرزند ( 2 دخترو 1 پسر)

شغل/ محل خدمت:جراح بیمارستان سعدی شیراز

زمان شهادت1360

محل شهادت: شیراز (ترور به دست منافقین)

                                               

سید محمد ابراهیم فقیهی در سال 1326 در یک خانواده‌ی روحانی و خوش‏نام در نی‏ریز متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در نی‏ریز پشت سر گذاشت. در دوران تحصیل، همیشه شاگرد ممتاز بود و در کنار درس خواندن فعالیت‌های دیگری هم داشت. هم‌چون؛ راه‌اندازی انجمن تعلیمات دینی در دبیرستان، مشارکت فعال در تهیه و پخش نشریات مذهبی، مداحی اهل بیت، خواندن مقاله‌های مختلف سر صف، عضویت در تیم بسکتبال و در کنار همه‌ی این‌ها کار هم می‌کرد.

به‌ویژه، بعد از این‌که پدرش دچار خسارت مالی شدید شد، تابستان‌ها کارگری می‌کرد تا کمک خرج خانواده باشد. بعد از پایان تحصیلات متوسطه به سربازی رفت و بعد از آن در دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرفته ‌شد.

در حدود سال 56، با اوج‌گیری جریان‌های انقلابی، دکتر فقیهی از افراد موثر و از گردانندگان اصلی تظاهرات دانشجویی به شمار می‌آمد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به دلیل وجود نفوذ گسترده‌ی منافقان در دانشگاه علوم پزشکی، شهید فقیهی به مبارزه با آن‌ها پرداخت و در فاش کردن ماهیت آن‌ها، شناسایی مهره‌های نفوذی و حتی اخراج آن‌ها و به اصطلاح پاکسازی محیط دانشکده از حضور آن‌ها، جسارت و شهامت بی‌نظیری به خرج داد.

دکتر فقیهی از بنیان‌گزاران و ارکان اساسی جهاد دانشگاهی بود و پیوسته برای تشکیل شورای برنامه‌ریزی و نظارت بر امور بهداشت و درمان استان فارس تلاش می‌کرد.

قبل از انقلاب به دلیل مبارزه‌های جسورانه و فراگیر، پیوسته تحت تعقیب ساواک بود و بارها نیز دستگیر شد و مورد شکنجه قرار گرفت. و پس از انقلاب همواره خاری بود در چشم منافقان و در نهایت هم با گلوله‌ی یکی از اعضای گروه منافقین، در ورودی منزل شخصی‌اش به شهادت رسید.

فرازی از وصیت‌نامه‌ی شهید

سپاس و ستایش پروردگار جهانیان را که هستی کاینات در ید قدرت و توانایی اوست. بشر را به عنوان شناسایی خودش به جهانیان آفرید و چه نیکو آفرید و قوای دینی موافق فطرتش توسط برگزیدگان راستینش پیامبران الهی در اختیار او گذاشت تا با تفکر و تعمق در آن راه سعادت خود را دریابد و درود به خاتم پیغمبران محمد مصطفی (ص).

حال عازم خانه‌ی خدا هستم و می‏روم که با خدای خود راز و نیاز کرده و اعمال حج را که به حق عمل خودسازی توحیدی است انجام دهم و این چند جمله را بر روی این  صفحه به‌عنوان وصیت می‏گذارم.

معصومه‌ی عزیز! همیشه سعی کن که راه تو راه خدا،  پیغمبر و امامان  باشد و یک لحظه از یاد خدا غافل مباش. در تربیت فرزندان من در راه ایدئولوژی اسلامی کوشا باش. سرنوشت هرکس در ید قدرت الهیت اوست. از پدر و مادر و آشنایان، برای من حلالیت بطلبید. از دست من خیلی ناراحتی دیدی مرا ببخش که خداوند به بخشایندگان اجر جزیل عنایت فرماید.

  

نشریه الکترونیکی سیب/ خرداد ماه 96

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  420
بازدیدکنندگان برخط:  1