نشریه الکترونیکی سیب/ شماره 56/ تیر 96
 

 

 

دکتر جمشید جهانی
به هنگام انجام فعالیت درد در ناحیه زانو به همراه مشکلات مکانیکی زیر ایجاد می شود: قفل شدن، صدا کردن، ناراحتی در هنگام فشار (فشار و چرخش). این آسیب در ورزش های فوتبال، راگبی و دیگر ورزش های برخوردی شایع است. همچنین در ورزشکاران مسن این آسیب بدون زخم و پارگی شایع است.

در تعداد زیادی از نمونه ها این آسیب در اثر برخورد مستقیم یا غیر مستقیم یا به همراه پارگی لیگامنت اتفاق می افتد. این آسیب از 10 سالگی و تمام طول عمر می تواند اتفاق افتد. پارگی منیسک شکل های مختلفی دارد: افقی، عمودی، دسته پاكتي یا پارگی پیچیده. پارگی می تواند در نواحی خلفی، مرکزی، قدامی منیسک با علایم و نشانه های مختلف روی دهد.

وی در خصوص معاینات انجام شده روی بیماران گفت: تورم در بیشتر نمونه ها وجود دارد. تست فشاری چرخشی مثبت است. ضعف در اثر لمس کردن روی مفصل وجود دارد. تست های مقایسه ای زیادی با اهداف مشترک نیزوجود دارند وقتی که  آسیب همزمان وجود دارد آزمایشها باید شامل تست برای لیگامنت ها و دیگر ساختارهای زانو باشد.

آزمایشات کلینيکی ابزار بسیار مهمی برای تشخیص هستند و باید  شامل تست ها برای تمام لیگامنت ها و دیگر ساختارهای زانو باشند. استفاده از اشعه ایکس برای تشخیص شکستگی ها و پوکی استخوان شدید مفید است. ام-ار-آی ممکن است بعضی مواقع آسیب منیسک را تشخیص ندهد، اما برای تشخیص آسیب های همزمان بسیار مهم است.

ورزشکارانی که تورم دارند و مشکوک به آسیب منیسک توسط جراح ارتوپد برای در نظر گرفتن آرتروسکوپی معاینه شود. این عمل می تواند باعث شود آسیب های همزمان نیز تشخیص داده شوند. آسیب های منیسک می تواند بعضی از مواقع به صورت شکاف باشد و باعث ایجاد اجسام آزاد در مفصل شوند و ناراحتی های طولانی را ایجاد کنند که نتیجه ناراحتی طولانی قبل از بازگشت به ورزش هستند و بهتر است درآینده از زانو حمایت شود. دوباره احیا کردن منیسک یک جراحی تجربی است و در طولانی مدت هنوز ناشناخته است.  پارگی منیسک باید از روی علایم درمان شود در صورت نبودن علایم پارگی به وسیله ام-ار-آی  به عمل جراحی نیاز نیست.

دوچرخه سواری و شنا گزینه های مناسبی برای حفظ آمادگی جسمانی هستند. توانبخشی برای بازگشت کامل به ورزش در صورت وجود شکستگی های ریز تا طولانی مدت ادامه می یابد.
 
 
 

ماهنامه الکترونیکی سیب /تیر 96


 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  491
بازدیدکنندگان برخط:  1