نشریه الکترونیکی سیب/ شماره 56/ تیر 96
تیرویید را بهتر بشناسیم 

زهره هادیان/ فاطمه زارعی 


بیماری تیرویید

در سال هاي اخير تفكر در مورد پيشگيري از بيماري ها از بيماري هاي واگير فراتر رفته و بيماري هاي غيرواگير را نيز در برگرفته است. اين امر, به دليل طول عمر بيشتر جامعه ي بشري، سبک زندگي انسانها با تحرک کم و دريافت مواد غذايي بيشتر، چاقي و شيوع رو به افزایش امراض غيرواگير به ويژه در جوامعي است كه توانسته اند بيماري هاي عفوني رايج و معمولي را مهار کنند.

بخش عمده اي از برنامه هاي كشوري در جوامع پيشرفته (به تازگي در جوامع در حال پيشرفت) را پيشگيري از بيماري هاي عمده ي غيرواگير مانند بيماري هاي قلبي عروقي, سرطانها و ديابت تشكيل مي دهد. متخصصين بيماري هاي تيرویيد در سال هاي گذشته اين پرسش را مطرح نموده اند كه آيا پيشگيري از بيماري هاي تيرویيد جايگاهي در برنامه هاي پيشگيري كشورها دارد؟ آيا به جز برطرف كردن كمبود يد كه مقوله ي عمده اي در پيشگيري از بيماري هاي تيرویيد بوده, اقدامات ديگري نيز ضروري است!!!!


تیرویید چیست؟

تیرویید یك غده ی كوچك است كه شبیه یك پروانه است و در قسمت تحتانی گردن واقع شده است. كار این غده این است كه هورمون ترشح كند. هورمون های تیرویید انرژی را به سلول های بدن منتقل می‌كنند. غده تیرویید سه هورمون تولید می کند که عبارتند از: تیروکسین (T4)، تری یدو تیرونین (T3) و هورمون کلسی تونین.

 

چه بیماری هایی تیرویید را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

شایعترین مشكلاتی كه تیرویید را تحت تأثیر می‌دهند شامل این موارد هستند:

كم كاری تیرویید (هایپوتیروییدی)، پركاری تیرویید (هایپرتیروییدی)، بزرگی غده ی تیرویید (گواتر)، توده های تیرویید ، سرطان تیرویید، التهاب تیرویید (تیروییدیت).

 

بررسی و یافته های تشخیصی:

1- غده تیرویید مشاهده و لمس می شود. تیرویید از نظر سایز، شکل، یکنواختی، قرینه بودن و وجود درد لمس می شود.


 

2- اندازه گیری هورمونهای تیروییدی شامل: T4، T3،TSH ، اگر میزان TSH بالا باشد نشان دهنده ی این است که کارکرد تیرویید بسیار پایین است (کم کاری تیرویید) اما اگر TSH پایین باشد نشان دهنده ی این است که تیرویید بیش از اندازه کار میکند (پرکاری تیرویید). سطح سرمی T4، T3 معمولاً با هم کاهش یا افزایش می یابد. سطح T3 به طور کلی نشانگر صحیح تری از هیپرتیروییدیسم باشد.

3- اسکن تیرویید

4- نمونه برداری و بیوپسی

 


صفحه بعد

 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ تیر 96

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  453
بازدیدکنندگان برخط:  1